Udalosť otriasla nielen samotnou monarchiou, ale aj masami ľudí, ktorých svojim činmi Lady Diana počas svojho pôsobenia ako jej súčasť ovplyvnila. Leto pred dvadsiatym výročím jej smrti sa preto stalo obdobím, počas ktorého sa spomienky na zosnulú princeznú začali vynárať ako huby po daždi.

Otvorené spovede jej blízkych spolupracovníkov či rodinných príslušníkov otvárali staré rany. Najočakávanejšími však boli spomienky dvoch najväčších pokladov, ktoré za sebou Diana na svete zanechala – synov Williama (35) a Harryho (32), ktorí mali v čase jej smrti 15 a 12 rokov.

Psychické problémy vystriedal hnev

Od júna sa objavili v troch nových dokumentárnych snímkach, kde sa s divákmi podelili so svojimi traumami a bolesťou, s ktorými sa ako malé deti po smrti rodiča museli vysporiadať – a navyše vo svetlách reflektorov celého sveta.

Mladší z bratov Harry pri tejto príležitosti napríklad porušil tradíciu kráľovskej rodiny hovoriť o duševných problémoch. Ako priznal, po smrti matky mal vážne emocionálne problémy.

Harry sa priznal k psychickým problémom. Tie vystriedal hnev.
Harry sa priznal k psychickým problémom. Tie vystriedal hnev.
YouTube

Vyrovnával som sa s tým tak, že som strkal hlavu do piesku. Odmietal som na matku čo i len pomyslieť. Ako by mi to pomohlo? Mnohokrát som nemal ďaleko od úplného psychického zrútenia,opísal svoje tínedžerské roky.

Postupom času sa však bolesť vytratila, nahradil ju hnev. Harry mal ťažké srdce najmä na paparazzov, ktorí Dianu s jej priateľom Dodim Fayedom v tú osudnú noc prenasledovali. Najhoršie bolo zmieriť sa s tým, že títo ľudia ju fotografovali, zatiaľ čo ona zomierala na zadnom sedadle.“

Záblesk svetla v tmavom svete

Životnú ranu niesol ťažko aj princ William. Na moment, keď im otec oznámil strašnú správu, spomína ako na desivý.

„Bol som dezorientovaný, točila sa mi hlava. Pamätám si, že som necítil nič. Nemohol som sa ani pohnúť a pýtal som sa sám seba, prečo sa to stalo mne a čo som urobil zle,“ spomínal.

Manželstvo s Charlesom nebolo šťastné.
Manželstvo s Charlesom nebolo šťastné.
Profimedia

Okrem toho prezradil, že v čase Dianinej smrti nedokázal pochopiť, prečo za ňou plakal celý svet, „keď ju vôbec nepoznal.“

Spätne si však uvedomujem, čo pre všetkých znamenala a čo im dala. Bola zábleskom svetla v tmavom svete,“ vyznal sa.

Prehovorili naposledy

Strata matky nebola ani pre jedného z bratov niečím, s čím sa dalo vyrovnať jedným sedením u terapeuta.

Nikdy nebude pre nás dvoch ľahké hovoriť o nej. Po 20 rokoch od jej smrti je to však podľa mňa vhodný čas, aby sme si ju uctili a pripomenuli, o čo všetko sa zaslúžila. Nielen pre nás, ale aj pre svet,“ uzavrel Harry.

Pre princeznú Dianu boli jej deti všetkým.
Pre princeznú Dianu boli jej deti všetkým.
Profimedia

Včera sa bratia stretli s predstaviteľmi Dianou podporovaných charitatívnych organizácii a navštívili aj jej obľúbené miesta.

Na dnes však žiadne oficiálne spomienkové udalosti nechystali. Zdroje z Buckinghamského paláca navyše potvrdili, že nateraz to bolo naposledy, čo sa bratia k smrti svojej matky verejne vyjadrovali.

Život princeznej Diany

1. júl 1961 – Narodenie Diany Frances Spencerovej

24. február 1981 – Oznámenie zasnúbenia s princom Charlesom

29. júl 1981 – Kráľovská svadba, ktorú naživo sledovalo na celom svete približne 750 miliónov divákov

21. jún 1982 – Narodenie ich prvého syna, princa Williama

15. september 1984 – Narodenie ich druhého syna, princa Harryho

Apríl 1987 – Diana si potriasla rukou s pacientom s AIDS. Išlo o kľúčový moment v súboji proti strachu z choroby

December 1992 – Oznámenie rozchodu Diany a Charlesa

1994 – 1995 – Diana aj Charles sa priznali k aférkam počas manželstva. Kráľovná Alžbeta II. ich vyzvala, aby sa rozviedli po tom, čo Diana vyhlásila, že Charles by nebol dobrým kráľom

August 1996 – Diana a Charles sú oficiálne rozvedení. Diana stratila kráľovský titul

Január 1997 – Diana v Angole vyzvala na kampaň proti pozemným mínam

Jún 1997 – Vydražili sa Dianine šaty za 4,5 milióna dolárov. Výťažok putoval na výskum rakoviny a AIDS

31. august 1997 – Diana zahynula pri autonehode v parížskom tuneli s priateľom Dodi Fayedom a vodičom Henri Paulom

4. september 1997 – Dianin londýnsky dom zaplavili kvety od priaznivcov

6. september 1997 – Tisícky ľudí vyšli do ulíc počas pohrebu princeznej Diany. Pochovali ju na ostrove v rodinnej hrobke Spencerovcov