Hella Brice (69), vdova po francúzskom hercovi Pierrovi Briceovi, ktorý stvárnil rolu fešného indiána, našla pri upratovaní kancelárie svojho zosnulého manžela staré zmluvy vrátane Winnetouvho honoráru...

Pierre Brice ako legendárny Winnetou, a jeho pokrvný brat Old Shatterhand, ktorého stvárnil Lex Barker.
Pierre Brice ako legendárny Winnetou, a jeho pokrvný brat Old Shatterhand, ktorého stvárnil Lex Barker.
Zdroj: Profimedia

Viac FOTO nájdete v galérii článku.

Až 11-krát sa divákom predstavil ako náčelník Apačov, ktorý sa po boku svojho pokrvného brata nebál postaviť ani tým najhorším zloduchom Divokého západu. Pierre Brice sa, bohužiaľ, v roku 2015 odobral do večných lovíšť, no jeho herecký odkaz je aj v súčasnosti stále živý. Vdova po francúzskej legende sa po viac než troch rokoch odhodlala na triedenie vecí po ikone 60. rokov a úplnou náhodou objavila v spodnom šuflíku starej komody niečo nečakané.

Pierre Brice s manželkou Hellou
Pierre Brice s manželkou Hellou
Zdroj: Getty Images

Nielenže sa v ňom nachádzali aj staré archívne fotografia z nakrúcania „winnetouoviek“, ale aj staré zmluvy, vďaka ktorým dnes vieme, koľko Bricea za slávne westerny inkasoval. A bola to poriadna pálka!

Melódia, ktorú dnes pozná zrejme každý...

Honorár, o ktorom mohli ostatní iba snívať

Dokumenty sa týkali filmov Old Shatterhand (1964) a Winnetou a miešanka Apanači (1966). Celkovo išlo o dve zmluvy, pričom prvá diktovala podmienky vyplatenia v západonemeckých markách, a druhá sa zaoberala o finančným kompenzáciám za prípadnú nehodu.

Z prvej písomnej dohody vyplýva, že odmeny boli platené paušálne, za konkrétne obdobie, a to nasledovne:

 

 • K 10. dňu nakrúcania dostal 17 tisíc mariek.
 • K 13. októbru 1963 dostal ďalších 20 000 mariek.
 • K 28. októbru 1963 dostal ďalšácg 20 000 mariek.
 • K začiatku posledného pracovného týždňa dostal ďalších 20 000 mariek.

Za mesiac bol teda Brice bohatší o 77 tisíc mariek, čo v prepočte, s prihliadnutím na vtedajší kurz, vychádza na vyše 35 tisíc eur. Podľa českého portálu Blesk.cz sa to vo vtedajšej ČSSR rovnalo 625 priemerným výplatám, teda 52 rokom práce bežného smrteľníka. V Nemecku si vtedy mohol kúpiť až 17 nových Fiatov 600 alebo 3 luxusné Porsche.

Anketa
Bola podľa vás takáto výplata zaslúžená?
 • 94%
 • 6%

Denne počas nakrúcania navyše Brice dostával stravné vo výške cca 46 eur a štáb mu preplácal nocľahy v 5-hviezdičkových hoteloch. A ak by sa nakrúcanie natiahlo, za každý deň navyše by si na účet pripísal obludných 1570 mariek. Na strane druhej musel byť bezplatne k dispozícii pre tzv. postsynchróny a dabing, čo je však pri takých honorároch naozajstná drobnosť.

Winnetou II
Winnetou II
Zdroj: Profimedia

Herec sa poistil aj pre prípad, že by sa mu počas nakrúcania niečo stalo. Ak by zomrel, rodina by získala, ako odškodné, asi 60 tis. eur. Raz toľko by však filmári platili, ak by Brice ochrnul alebo sa z neho stal iným spôsobom invalid, a to by ešte museli (okrem tých 120 tisíc) umelcovi platiť denne 30 eur. Všetko bolo právoplatne odsúhlasené a podpísané pod taktovkou berlínskeho súdu.

Anketa
Máte radi tzv. „winnetouovky“?
 • 72%
 • 2%
 • 24%
 • 1%
 • 1%

Prečítajte si tiež: