Viac FOTO nájdete TU!

Pohľad na dve rozdielne osobnosti cisárovnej Sissi ponúka už klasická filmová séria, ktorú v týchto dňoch dávajú na televíznej stanici STV a cisárovnú vykresľuje ako krehkú, krásnu a milujúcu ženu. Už iné to je v 6-dielnom seriáli stanice RTL, v ktorom sa život cisárovnej točí hlavne okolo priateľstva s prostitútkou a jej sexuálneho apetítu. Ani jedna z týchto verzií o jej živote však nevyobrazuje skutočnú podobu legendárnej panovníčky Alžbety Bavorskej.

Zdroj: gettyimages

Sissi vyrastala na vidieku obklopená bavorskou prírodou. Keď sa do nej jej bratranec, 23-ročný František Jozef († 86) v lete 1853 zaľúbil, nikto nevedel, ako sa dievča milujúce slobodu podriadi prísnym pravidlám kráľovského dvora. Samota u nej spôsobovala depresie, ktoré sa mladá cisárovná snažila zahnať tak, že si do žíl pichala kokaín, ktorým sa v tom čase liečili psychické problémy.

Okrem drog, ktoré si pichala, bola Sissi posadnutá svojou krásou. V 60. rokoch 19. storočia ju považovali za najkrajšiu panovníčku na svete. Pri výške 172 centimetrov vážila len okolo 50 kilogramov. Zaťažená na svoje telo si tak každé ráno zapisovala svoje miery a dávala pozor, aby v žiadnom prípade nepribrala. Nečudo, že sa dodnes špekuluje, či netrpela anorexiou.

Na sex mal iné ženy

Sissi svojmu manželovi radšej ako sex dopriala radovánky s milenkami a prostitútkami, čo sa jej nakoniec aj vypomstilo. Jej manžel ju mal totiž nakaziť kvapavkou, pohlavne prenosnou chorobou. Ani zďaleka to však nie sú najzaujímavejšie fakty z jej života.

CISÁROVNÁ SISSI: Takto vyzerala kráľovná Alžbeta Bavorská v najlepších rokoch.
Zdroj: gettyimages

Cisárovná bola poverčivá a priťahovali ju ľudia na hranici šialenstva. Sissi sa sama považovala za osobu s nadprirodzenými schopnosťami a rada hovorievala o svojich stretnutiach s duchom skladateľa Richarda Wagnera, ktorý sa jej mal zjavovať po jeho smrti v roku 1886.

Vzťah Františka Jozefa a Kataríny Schrattovej

Herečku Katarínu dohodila ako milenku svojmu manželovi údajne samotná Sissi. Krásna herečka nemala ani zďaleka takú komplikovanú povahu ako milovaná cisárovná, čo Františkovi vyhovovalo. Okrem milostných dobrodružstiev mu však bola oporou aj v ostatných úskaliach jeho života.

Zdroj: gettyimages

Po vražde cisárovnej 10. septembra 1898 v Ženeve sa stala Katarína jeho najväčšou oporou. Dokonca sa šepkalo, že František sa s ňou túžil dokonca aj oženiť. K tomu však nikdy nedošlo. O tom, že ich milenecký vzťah bol výnimočný, svedčí aj fakt, že v novembri 1916, keď František zomrel, bola k jeho lôžku prizvaná, aby sa s ním rozlúčila. Ako jedna z mála smrť starého mocnára oplakala. Na jeho pohrebe sa však zúčastniť nemohla.

Prečítajte si tiež: