Chris a Heidi Powellovci zmenili životy ľudí vďaka šou Extrémne premeny. Ich manželstvo pôsobilo rozprávkovo  ale pravda bola niekde inde. Dvojica sa rozišla a oznámili to na svojich instagramových profiloch.

"Dnes máme pre vás ťažké správy a dúfame, že sa nám dostane súcitu a lásky, ktoré práve teraz potrebujeme. Po dlhom premýšľaní a modlitbách, sme sa ja a Heidi rozhodli pre oddelené životy. Aj keď to je pre vás šok, vedzte, že toto rozhodnutie sme prijali po niekoľkých mesiacoch s cieľom vytvoriť čo najlepšie fungovanie v našej modernej rodine. Teraz sme na skvelom mieste,"napísal Chris s tým, že napriek veľkému smútku budú vždy rodina so štyrmi krásnymi deťmi.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

We have some difficult news to share with you today, and hope it’s received with the compassion and love we need right now. It is with much thought, prayer, and love that Heidi and I have decided to separate as husband and wife. . While this may come as quite a shock to many of you, please know that this decision was made over the course of many months on a quest to create the best dynamic for our modern family, and we are now in a great place. . While we feel an immense amount of sadness from the ending of one chapter, there is also an overwhelming amount of hope, peace, and love as we move into this next chapter with a slightly different-looking relationship. . We will ALWAYS be a family, bound by 4 amazingly beautiful children (and 2 dads). And as crazy as it may seem, we wouldn’t have it any other way. All 7 of us receive endless amounts of love and support from each other, as well as from the many wonderful people in our lives. . We promise you the relationship between us will only continue to strengthen, and over time you’ll realize that what we have is more than just a marriage. It’s a true and beautiful life partnership—one we are both incredibly grateful for. . Our only ask in all of this is that you please be kind and respect our kids during this time by allowing us a little extra privacy. . As for our passion and desire to change the world? That will never change...and we will continue to excitedly pursue our mission together, side-by-side. . Thank you for loving us...exactly as we are.❤️

Príspevok, ktorý zdieľa Chris Powell (@realchrispowell),

"Čo sa týka našej spoločnej vášne a túžby zmeniť svet? To sa nikdy nezmení a budeme nadšene pokračovať v našej misii, bok po boku. Ďakujeme, že nás milujete, presne tak ako my vás,"dodal. Rovnaké vyjadrenie zverejnila aj Heidi.