Ian McKellen vyrastal v ortodoxne veriacej rodine, no keď mal iba 12 rokov, zomrela mu matka Margery. O niekoľko rokov bohužiaľ prišiel aj o druhého rodiča. Otec Murray zomrel keď mal chlapec 24. Spolu so sestrou teda ostali sami, no obaja to spoločnými silami zvládli. Jeho herecká kriéra začala ešte na škole Bolton School, kde odštartoval umeleckú púť trvajúcu dodnes. Najskôr vystupoval iba v divadlách, medzi ktoré patrilo napríklad známe Royal Shakespeare Company. Tam si zahral dokonca slávneho Macbetha.

Ian McKellen
Ian McKellen
Zdroj: profimedia

 

Svet filmu mu však otvoril dvere do siene slávy. Dráma Dotyk Lásky bol jeho prvý celovečerný snímok. Úspech a uznanie sa ale dostavilo až v 90. rokoch, kde herec chŕlil jeden film za druhým. Zahral si po boku Willa Smitha a Donalda Sutherlanda v mysterióznej dráme Šesť stupňov odlúčenia či spolu so slávnym Arnoldon Schwarzeneggerom v komédii Posledný akčný hrdina. Objavil sa aj v komiksových X-menoch, kde hral záporáka Magneta. Životná rola sa však dostavila až neskôr. Mega hit Pán prsteňov bol v Ianovom živote veľký zlom. V slávnej trilógii stvárnil postavu čarodejníka Gandalfa, ktorá sa pre neho stala ikonická a pre divákov nezameniteľná.

McKellen stvárnil postavu tak dokonale, že dodnes si ho rôzni boháči pozývajú na svoje párty a dokonca aj tematické svadby v duchu Pána prsteňov. Každý chce, aby im pred všetkými zopakoval nejaké tie obľúbené hlášky z filmov, no dnes už 80-ročný umelec posiela všetkých výmyselníkov kade ľahšie. Ani miliónové ponuky ho nelákajú. „Gandalf jednoducho svadby nerobí,“ smeje sa McKellen, ktorý si po Pánovi prsteňov túto postavu zahral ešte trikrát v sérii Hobit. Tá sa, po časovej stránke, odohráva ešte pred udalosťami Pána prsteňov.

Ian McKellen
Ian McKellen
Zdroj: profimedia

VIAC fotiek nájdete v galérii >>

Herec, ktorý v minulosti zvíťazil nad rakovinou, sa tesne pred 50. narodeninami verejne priznal k homosexualite. Spätne na to spomína ako na najlepšie rozhodnutie vo svojom živote. „Prečo som to nespravil skôr? Pretože som mal plno práce. A prečo som mal plno práce? Pretože som sa snažil zakryť, že som gej. Ako herec stále predstierate, že ste niekto iný,“vyjadril sa McKellen kedysi v rozhovore.