Počas premiéry v roku 1984 mal len dvanásť rokov. Snívalo sa však o ňom každému dievčatku. My sme sa s ním stretli nedávno počas jeho výletu v Európe. A bol to veľký šok. Pravidelne si odfarbuje číro, telo má posiate tetovačkami a pírsingmi a medzi jeho posledné filmové úlohy patria skôr postavy zloduchov ako kladných hrdinov. Na Atreya by ste ho rozhodne netipli. „Stále som identifikovateľný,“ so smiechom krúti hlavou Noah.

Film bol v tej dobe najdrahší v histórii koprodukčnej kinematografie. Aby bol ziskový, musel byť úspešný hlavne v USA. Aj preto sa dbalo, aby boli hlavní hrdinovia Američania. Kastingom prešli tisíce detí. Tvorcovia hľadali v agentúrach, školách, na detských ihriskách...

S koňmi si Noah užil svoje

Noah musel ísť na konkurz dvanásťkrát pred rôznych filmových odborníkov! Vraj to bola nočná mora. Bol preňho v živote Atrey napokon príťažou? „Ani nie, herectvo bol môj chlebíček už od troch rokov. Herectvo alebo iné umenie sú súčasťou môjho života,“ tvrdí dnes jeho predstaviteľ.

Odmalička bol však aj športovec. Robil bojové umenie, a preto nemal problém hrať aj nebezpečné scény. „Keď vás ide vo filme každých desať minút niečo zabiť, nie je to zábava. Musíte vedieť dobre šplhať, skákať, rýchlo behať, byť obratný.“ Dva mesiace pred nakrúcaním sa dokonca učil jazdiť na koni bez sedla.

„Osobne by som sa rád stretol skôr s ľuďmi,  čo robili špeciálne a vizuálne efekty. To boli  veľkí umelci!“ hovorí Noah.
„Osobne by som sa rád stretol skôr s ľuďmi, čo robili špeciálne a vizuálne efekty. To boli veľkí umelci!“ hovorí Noah.
Zdroj: Profimedia.sk

Jedna z najsmutnejších scén vo filme Nekonečný príbeh
Foto: Profimedia.sk

S koňmi si užil svoje. Štáb musel jedného vytrénovať, aby sa nebál potopiť, nebránil sa a nesnažil utiecť počas nakrúcania scény v bažinách smútku. Ale zvierací inštinkt bol silnejší. Nakoniec kôň herca pošliapal a ten skončil v nemocnici so zlomenými rebrami. „Počas nakrúcania som bol častejšie v nemocnici než na pľaci,“ smeje sa.

Aj keď bol film plný úžasných efektov, autor predlohy Michael Ende s jeho filmovou verziou nebol spokojný a režisérovi Wolfgangovi Petersenovi posielal cez médiá štipľavé komentáre. Slonovinová veža vraj vyzerá ako vysielač s troma anténami, sfingy sú lacné striptérky a detská kráľovná sedí celý čas v otrasnej hollywoodskej posteli...

Jeho rodičia sa súdili o peniaze

S ďalšími detskými postavami, kráľovnou Fantázie Tami Stronachovou aj s ľudským chlapcom Bastianom Barretom Oliverom sa po skončení nakrúcania už nevideli. Hoci bol jeho Atrey ústrednou postavou filmu, Noah mal na jeho premiéru vstup zakázaný. V zákulisí totiž zúrila vojna medzi jeho rodičmi a producentmi.

Kráľovná Fantázie
Kráľovná Fantázie
Zdroj: Profimedia.sk

Kráľovná Fantázie
Foto: Profimedia.sk

Filmovanie sa predĺžilo z pôvodných troch mesiacov na desať, za čo nedostal zaplatené a rodičia sa súdili. Hoci neskôr dostal časť z dlžnej sumy, bol už vylúčený z osláv aj ďalších promoaktivít. Noah napriek tomu dostával len z Európy denne tisíce listov.

Zrejme aj preto dodnes tvrdí, že Atrey v ňom stále žije. „Tá úloha mi bola písaná na telo. Atrey bol zosobnením mojich detských vlastností a niektoré vo mne pretrvali dodnes. Bol hrdinský a statočný. To sú vlastnosti, ktoré si cením a myslím, že ich mám aj dnes. Je málo vecí, pred ktorými mám strach. Rád sa vrhám do nových príležitostí, riskujem, som taký adrenalínový blázon, milujem skoky padákom, stále robím nejaké somariny.“

Učil pilotov boj zblízka

Noah si do dvadsiatky ešte zahral v niekoľkých filmoch a televíznych seriáloch. Potom sa na dlhý čas odmlčal. Venoval sa športu, motorkám, tetovaniu. Po útokoch z 11. septembra začalo mnoho leteckých spoločností školiť svojich zamestnancov pre prípad útoku vo vzduchu.

Keďže Noah trénoval thajský box, istý čas učil boj zblízka pilotov a letušky. „Napríklad aj to, ako si pri obrane pomôcť bezpečnostnými pásmi z interiéru lietadla,“ pochváli sa. Posledné roky sa však vrátil na filmový pľac, a to nielen ako herec, ale aj ako scenárista a producent.


Od premiéry Nekonečného príbehu uplynie onedlho tridsať rokov. „Pochybujem, že bude nejaké spoločné stretnutie. Zvyšní detskí herci sa filmovaniu už nevenujú a majú rôzne neherecké profesie. Chlapec, čo hral Bastiana, je napríklad fotograf. Osobne by som sa rád stretol skôr s ľuďmi, čo robili špeciálne a vizuálne efekty. To boli veľkí umelci! Také stretnutie by ma vážne potešilo najväčšmi.“