Hoštice u Volyně, česká dedina v okrese Strakonice, kde sa trilógia Slunce, seno ... odohráva, je dodnes cieľom turistov. Nájdete tu miesta, kde tunajší rodák - režisér Zdeněk Troška (66) filmy nakrúcal, môžete sa prejsť filmovým družstvom či najesť v blízkom Ranči Šimona Pláničku. Miestni vám ukážu, v ktorých domoch sa filmovalo, a v krčmičke na námestí si môžete kúpiť aj sluncesenový suvenír. Ešte zaujímavejšie sú však osudy hlavných postáv divákmi milovanej trilógie.

Blažena Škopková - Veronika Kánska (53)

Prišla na konkurz do filmu Bota jménem Melichar, kde však úlohu nedostala - na rolu školáčky bola príliš vyspelá. Režiséra Trošku však zaujala a úlohu Blaženy písal pre ňu. Hrala ju ako 16-ročná. Mimo kamier sa kamarátila najmä s Evíkem (Jaroslavou Kretschmerovou), Tejfarkou (Kateřinou Lojdovou) a predsedom družstva (Miroslavom Zounarom).

S Milunou (Petrou Pyšovou) boli nielen filmové sokyne, nesadli si ani v súkromí. Možno i preto, že nielen vo filme sa vraj obom páčil Broněk Černý, ktorý hral Vencu. Hlásila sa na DAMU, ale keď ju neprijali, hereckej kariéry sa vzdala. Ako hovorí, nebola až taká ambiciózna. Neskôr si zahrala vo filme Discopříběh 2, o niekoľko rokov dostala ešte maličkú úlohu emigrantky v Kanadskej noci s Dagmar Havlovou.

Dnes pracuje ako knihovníčka. Žije v Přezleticích neďaleko Chlumce nad Cidlinou. Hovorí, že dedinský život jej veľmi pripomína Slunce, seno... A hoci vyzerá veľmi dobre a pôsobí ako dáma, na nákupy vraj bežne chodí v teplákoch. Má dve deti, dcéru Annu Máriu (16) a Adama (5). Priznala, že keď ju dcéra naštve, použije známy výrok filmovej mamy Heleny Ružičkovrej - Blaženo, neser mně!

Blažena: Krása bývalej herečke ostala, no je z nej knihovníčka.
Blažena: Krása bývalej herečke ostala, no je z nej knihovníčka.
Zdroj: ahaonline