Cardin sa preslávil hneď v niekoľkých smeroch. Svoje retro-futuristické kreácie predával, na rozdiel od ostatných módnych gigantov, aj v bežných obchodoch. Bol tiež priekopníkom z hľadiska marketingu, pretože začal predávať nielen šaty, ale aj rôzne iné predmety so svojím menom.

VIDEO: Takto svetoznámy Pierre Cardin začínal

Dnes sú licencované veci ako okuliare Gucci bežné, no v 60. a 70. rokoch išlo o niečo nemysliteľné – a vďačíme za to práve Cardinovi, informoval britský denník Daily Mail.

FOTO z luxusného a šialeného bývania Pierra Cardina nájdete v galérii >>

Práve preto sa však na neho spočiatku ostatní módni majstri pozerali zvrchu, no jeho to vraj nikdy netrápilo. Ako sa raz vyjadril, svoje iniciály „PC“ by pokojne vygravíroval aj na tolaetný papier.

Anketa
Páčia sa vám Cardinove kreácie?

Cardin v 60. a 70. rokoch obohatil módne štýly o futuristický vzhľad a svoje vizionárske výtvory a štýlové odevy priblížil masám. Ako 17-ročný sa vyučil za krajčíra v meste Vichy, pričom už vtedy sa špecializoval na dámske šaty. Po tom, ako sa presťahoval do Paríža, navrhol kostýmy do filmu Kráska a zviera (1947) režiséra Jeana Cocteaua. Po období strávenom u Christiana Diora založil v roku 1950 svoju vlastnú módnu značku.

Cardin v 60. a 70. rokoch obohatil módne štýly o futuristický vzhľad a svoje vizionárske výtvory a štýlové odevy priblížil masám.
Zdroj: TASR

Jeho globálne impérium malo silné zastúpenie aj v Japonsku – v roku 1959 preto navrhol časť svadobnej garderóby cisárovnej Mičiko (86). V roku 1978 podpísal produkčné dohody aj s vtedajším Sovietskym zväzom. Stal sa tiež prvým francúzskym návrhárom, ktorý - o rok nato - nadviazal obchodné vzťahy aj s Čínou. Pierre Cardin ako prvý návrhár mal v roku 1991 svoju módnu prehliadku na Červenom námestí v Moskve, ktorá prilákala 200 000 ľudí.

Pierre Cardin ako prvý návrhár mal v roku 1991 svoju módnu prehliadku na Červenom námestí v Moskve, ktorá prilákala 200 000 ľudí.
Zdroj: Getty Images

Palác z bublín za 337 miliónov eur

Známy pritom nebol len on, ale aj jeho rovnako extravagantné bývanie – vôbec najdrahšie v celej Európe. Začiatkom 90. rokov si Cardin zaobstaral na francúzskej riviére obrovský dom s názvom „Palais Bulles“, ktorý sa neskôr snažil predať za 337 miliónov eur. Atypické bývanie sa nachádza v meste Théoule-sur-Mer neďaleko Cannes.

Palác s rozlohou 1200 metrov štvorcových je postavený na svahu a skladá sa z niekoľkých úrovní, pričom disponuje tromi bazénmi. Dizajnoval ho maďarský architekt Antti Lovag a konštrukcia trvala od 1975 až do 1989. Inšpiráciou pre Lovaga vraj boli praveké jaskyne, v ktorých kedysi žili predkovia ľudí.
Zdroj: Profimedia

FOTO, ako to vyzerá vo vnútri tejto nádhery, nájdete v galérii >>

Súčasťou „paláca z bublín“, stavby, ktorá sa pýšila minimom hrán a kde bolo všetko okrúhle, je aj vlastný amifteáter pre 500 osôb, kde Cardin usporiadaval nielen luxusné večierky s prominentnými hosťami, ale aj vlastné módne prehliadky. Konala sa tu aj párty k príležitosti 40. narodenín Jamesa Bonda a súkromná šou značky Dior.

Konala sa tu napríklad aj prestížna párty televízie MTV s mnohými slávnymi hosťami.

55. ročník filmového festivalu v Cannes a tradičná MTV párty, ktorú hostil práve Pierre Cardin. Na snímke predstaviteľ Jamesa Bonda, herec Pierce Brosnan, s manželkou Keely.
Zdroj: Frank Micelotta Archive

Palác s rozlohou 1200 metrov štvorcových je postavený na svahu a skladá sa z niekoľkých úrovní, pričom disponuje tromi bazénmi. Dizajnoval ho maďarský architekt Antti Lovag a konštrukcia trvala od 1975 až do 1989. Inšpiráciou pre Lovaga vraj boli praveké jaskyne, v ktorých kedysi žili predkovia ľudí.

Vily sa neskôr Cardin snažil zbaviť a dvakrát sa ju pokúšal predať, naposledy vo februári tohto roku. Pre záujemcov je dostupná aj ako hotel s 10 izbami, kde vás jedna noc vyjde 800 eur na hlavu.

Palais des Bulles (Bublinový palác) v kocke (hoci je celý okrúhly)

 • Nachádza sa na francúzskej riviére, v meste Théoule-sur-Mer neďaleko Cannes
 • Dizajnoval ho maďarský architekt Antti Lovag
 • Postavený je na svahu, s niekoľkými úrovňami, a budovali ho od roku 1975 až do 1989
 • Inšpiráciou boli jaskyne, ktoré obývali pravekí ľudia
 • Uvítacia izba s kapacitou 350 osôb
 • Najdrahšia nehnuteľnosť v Európe – na predaj bola za 337 000 000 eur
 • Ponúkali ju aj ako hotel: jednu osobu vyšla noc na 800 eur
 • Má 1200 metrov štvorcových
 • 10 izieb
 • 3 bazény...
 • ... a vlastný amfiteáter pre 500 ľudí

Profil módneho návrhára Pierra Cardina

Viac o módnom návrhárovi Cardinovi sa dočítate na ďalšej strane >>>