Filmová kariéra Harrisona Forda odštartovala pomerne neskoro. Vyučený tesár sa totiž vybral stavať skrine samotnému Georgeovi Lucasovi, režisérovi Hviezdnych vojen. V tom čase sa v jeho byte nachádzal aj Steven Spielberg, ktorý si všimol, že nenápadný, no charizmatický robotník sa skvelo hodí na rolu Hana Sola. Práve rola v Hviezdnych vojnách mu pomohla odštartovať hviezdnu kariéru.

Harrison Ford v mladosti.
Harrison Ford v mladosti.
Zdroj: Profimedia

Medzi jeho srdcové záležitosti však patrí najmä rola akčného a vtipného archeológa Indianu Jonesa. Štvrté pokračovanie filmovej série, ktoré sa konalo s odstupom 19 rokov, spôsobilo na celom svete ošiaľ. To, že sa ľudia šli za lístkami potrhať, režiséra Stevena Spielberga motivovalo natoľko, že sa rozhodol nakrútiť ďalšie pokračovanie. To by sa malo začať už začiatkom budúceho roka, je však otázne, či to už nie najmladší herec zvládne. Na mieste ikonickej postavy si však diváci nevedia predstaviť nikoho iného, a tak sa svojho legendárneho klobúka a biču chopí v roku 2020 opäť.

Premiéra piatej časti filmovej série sa bude konať v júli 2020.
Premiéra piatej časti filmovej série sa bude konať v júli 2020.
Zdroj: Profimedia

Harrison úlohu v ďalšom pokračovaní prijal, no svojím fanúšikom oznámil, že ide už o poslednú časť, v ktorej bude účinkovať. Zdá sa tak, že sa vzhľadom na svoj vek drží naďalej vo výbornej kondícii. ,,Bude to posledný film od Harrisona Forda zo sveta Indiana Jonesa. Som si tým istý, ale séria bude určite pokračovať ďalej,'' prezradil režisér filmu Steven Spielberg.

K psychickej pohode dopomáha hercovi najmä trávenie času s rodinou, na ktorý nedá dopustiť, či jeho vášnivá záľuba, ekológia. Málokto vie, že vďaka dlhoročnej starostlivosti o životné prostredie mu dovolili pomenovať objavený druh motýľa. Jeho meno nesie aj objavený pavúk a mravec - Peidole harrisonfordi a Calponia Harrisonfordi.

Fanúšikovia však dúfajú, že starší herec už nebude neoblomne trvať na stvárnení nebezpečných scén sám ako doteraz a túto prácu radšej prenechá kaskadérom. Na nešťastia je totiž filmový Indiana Jones doslova magnetom. Okrem zranení pri tvorbe filmov totiž nedávno havaroval s vrtuľníkom, ktorý sám riadil.

VIDEO: Pamätná scéna zo štvrtého Indianu Jonesa (let v chladničke):