Jedným z dôvodov, pre ktoré Goldbluma najprv nezvažovali, bola skutočnosť, že nemal práve najvhodnejšiu tvár pre účely filmu. Veľký nos a nemalé uši robili maskérom počas premeny na príšeru problémy.

Sám Jeff na chvíle strávené v maskérni tiež nespomína práve s láskou, keďže latexová maska bola ťažká a navyše musel nehybne sedieť takmer päť hodín, kým na jeho telo aplikovali všetko potrebné.

Bola to však práve premena excentrického a fešného vedca na hmyziu príšeru, ktorá divákov v kinách pripútala k sedadlám. Dokonca aj filmoví kritici chválili nielen Goldblumov výkon, ale tiež špeciálne efekty a kostýmy. Novšie spracovanie spája s predchádzajúcou verziou z roku 1958 takmer rovnaký príbeh.

Dokonca aj filmoví kritici chválili nielen Goldblumov výkon, ale tiež špeciálne efekty a kostýmy.
Zdroj: Sunset Boulevard

V oboch prípadoch ide o vedca, ktorý sa pokúša vyvinúť funkčný teleport, no keď zariadenie odskúša na sebe, do jeho modulu vletí mucha a ich DNA sa prepojí na molekulárnej úrovni. Výsledkom je postupná hrozivá transformácia muža na netvora, a to ako po psychickej, tak aj fyzickej stránke. Hoci ide o prvotriedne sci-fi, autori transformáciu na muchu zamýšľali ako metaforu na vážne choroby, ako napríklad rakovinu.

Anketa
Videli ste film Mucha?

Nebyť Goldbluma, nezahrala by si vo filme ani jeho vtedajšia priateľka Geena Davis (65), ktorá v snímke stvárnila novinárku Veronicu. Bol to totiž práve Jeff, kto Geenu odporučil režisérovi Davidovi Cronenbergovi (78). Ten nakoniec svoje rozhodnutia určite neoľutoval; keď Mucha 15. augusta 1986 debutovala v kinách, zožala obrovský úspech. Rozpočet 9 miliónov dolárov sa filmárom niekoľkonásobne vrátil už počas prvého otváracieho víkendu, keď snímka zarobila vyše 60 miliónov dolárov.

Pozrite si aj: