Talianka Gina Lollobrigida, jedna zo štyroch dcér výrobcu nábytku v mestečku Subiaco, vždy stavala na svoju krásu. Ani nie 20-ročná vyhrala súťaž Miss Rím a v talianskej súťaži krásy ako tretia. Lollo, ako jej hovoria, sa stala sexuálnym symbolom svojej doby. Nazvali ju Gina Nazionale, ale aj Mona Lisa 20. storočia.

Legendárna Marilyn Monroe dokonca hrdo vyhlásila: „Hovoria o mne, že som americká Lollobrigida.“ Kráske s bujným poprsím, hustými havraními vlasmi a uhrančivými tmavými očami ležali pri nohách stovky mužov. Napriek tomu sa vydala iba raz, za slovinského lekára Milka Skofiča.

1956: V legendárnom filme Zvonár u Matky Božej.
Zdroj: archív

Manželstvo trvalo až 22 rokov, od 15. januára 1949 do 25. júna 1971, keď sa rozviedli. Manželom sa v roku 1957 narodil syn Milko Skofič junior. Ten si neskôr užil so slávnou mamou svoje. Po rozvode sa totiž začali okolo nej točiť viacerí mladí muži a ona si to užívala. Sama vyhlásila: „Zajačikovia boli vždy mojou slabosťou.“

Lenže na jedného takmer doplatila. Gina sa zamilovala do Španiela Javiera Rigaua Rifolsa, ktorý bol mladší o 34 rokov. Prvý raz sa stretli v roku 1984, keď ona mala 57 rokov a on 23. Bol dokonca o rok mladší ako jej syn Milko! Dlhých 22 rokov sa schádzali tajne. Gina mu zverila i plnú moc pri jej zastupovaní v niektorých záležitostiach.

1976: Milko bol starší ako mamin milenec (vpravo).
Zdroj: archív

V roku 2006, to mala herečka 79 rokov, sa zasnúbili. Syn Milko láske Španiela nedôveroval a matku chcel dať vyhlásiť za nesvojprávnu, aby ju mladý milenec nepripravil o majetok. Veď jeho hodnotu odhadovali na viac ako 30 miliónov eur! Milko mal dobrý odhad: Javier vyrobil falošný dokument, podľa ktorého mali byť s Ginou manželia.

Lenže vtedy sa ukázalo, že napriek vysokému veku a slabosti pre zajačikov má Lollobrigida stále dosť rozumu. Zasnúbenie s krásavcom Javierom zrušila a vzťah rázne ukončila. Napriek sklamaniu nestratila radosť zo života. Dokázala to aj na nedávnom odhalení svojej hviezdy na Chodníku slávy v Hollywoode, kam prišla v dobrej nálade a slávnostne nahodená.

Syna som veľmi rozmaznávala

Lollobrigida mala iba jedného syna, no ich vzťah nie je ideálny. Naštrbil sa, keď si chcela Gina vziať o 34 rokov mladšieho Javiera. Syn Milko bol proti a snažil sa, aby matku radšej vyhlásili za nesvojprávnu. Herecká hviezda len kajúcne podotkla: „Syn nezdedil charakter po mne. Nikdy nemusel pracovať. My Taliani máme tendenciu deti rozmaznávať.“

Manžel Milko Skofič
Zdroj: archív

Milovala aj fotografovanie

V 90. rokoch sa Gina venovala žurnalistike a fotografovaniu. Urobila napríklad exkluzívny rozhovor s kubánskym vodcom Fidelom Castrom. Viac ju však bavil filmový dokument a fotografovanie. Vydala niekoľko fotografických kníh a všetky sa stali bestsellermi.

V 90. rokoch sa Gina venovala žurnalistike a fotografovaniu.
Zdroj: archív

Dlhoročný boj so Sophiou Loren

Gina vlani oslávila v dobrej kondícii 90. narodeniny. Hovorila aj o najväčšej rivalke. Tou bola ďalšia slávna Talianka, Sophia Loren. Ako však Gina vyhlásila: „Nikdy som nechcela s nikým súperiť. Vždy som bola jednotka. Všetko som dosiahla vlastnými silami, nespoliehala som sa na pomoc producentov. Súboj umelo vytvorila a živila Loren.“

Marilyn Monroe (vpravo) bola hrdá, že ju prirovnávajú k Gine.
Zdroj: archív

O sexuálnom obťažovaní žien

Pred pár mesiacmi sa vyjadrila ku kampani proti sexuálnemu obťažovaniu. „Pripadá mi, že ak to niekto hovorí teraz, tak chce len na seba upútať pozornosť,“ vyhlásila. „Treba byť odvážny a vec oznámiť hneď, ale ani ja som v sebe tú odvahu nenašla,“ dodala. Bola vraj dvakrát obeťou vážneho sexuálneho násilia. Uviedla iba to, že jeden z mužov bol Talian a druhý cudzinec.

2018: Pred pár dňami dostala hviezdu na Chodníku slávy v Hollywoode.
Zdroj: Jean Baptiste Lacroix
Zo života božskej Lollo
  • Narodila sa 4. júla 1927.

  • V 40. rokoch vyhrala súťaž Miss Roma, bola tretia na Miss Italy.

  • Spomedzi asi 50 filmov, ktoré nakrútila v rokoch 1947 až 1997, sú najznámejšie Fanfán Tulipán, Zvonár u Matky Božej, Rimanka, Šalamún a kráľovná zo Sáby.

  • V roku 1961 získala ocenenie Zlatý glóbus.

  • Od konca 60. rokov hrala málo, pôsobila ako fotografka, sochárka a novinárka.

  • V roku 1974 robila pre časopis Gente exkluzívny rozhovor s kubánskym vodcom Fidelom Castrom.

  • V roku 2013 dala do dražby svoje šperky a výťažok okolo 5 miliónov dolárov venovala na výskum kmeňových buniek.