Elektrické autá sa čoraz viac dostávajú do povedomosti svetových médií a vlastníkov. Ikonický herec Rowan Atkison, ktorý patril k ich propagátorom však najnovšie prekvapil svojimi tvrdeniami. Predstaviteľ legendárneho Mr. Beana sa aj so svojím macíkom preháňal na ikonickom Mini Cooperi, ktoré si každý fanúšik tohto seriálu vie živo predstaviť dodnes. Keďže však aj herec ide s modernou dobou, stal sa zástancom elektrických hybridov, o ktorých si myslel, že sú odpoveďou na budúcnosť. Jeho vlastné skúsenosti ho však vyviedli z omylu.

Fotografie áut, ktoré Rowan Atkinson vlastní nájdete v galérii »


Hoci bol herec medzi prvými, kto si kúpil elektrický hybrid a čisto elektrické auto, tvrdí, že „elektrická motorizácia sa zdá byť menej efektívnym riešením pre životné prostredie, ako sa tvrdí." Citujúc štúdiu od spoločnosti Volvo, poukázal na to, že výroba elektrických áut vypúšťa približne o 70 % viac skleníkových plynov ako výroba benzínových vozidiel.

Herec tento rozdiel hlavne pripisuje výrobe lítium-iónových batérií, ktoré sa často používajú v elektrických vozidlách pre ich vysoký energetický výkon. Atkinson zdôraznil ťažkú závislosť od vzácnych zemných kovov a vysoké energetické nároky pri výrobe batérií, ktoré vydržia len približne desať rokov a ich recyklácia, alebo zničenie sú veľmi nákladné. Pre britský denník The Guardian sa rozhovoril aj o environmentálnych dosahoch na životné prostredie.

McLaren F1. Herec Rowan Atkinson patrí k veľkým milovníkom áut. O hybridným automobiloch sa však vyjadril veľmi negatívne.
Zdroj: Car Magazine
Anketa
Patríte k fanúšikom Mr. Beana?


Hoci elektrické autá samotné počas prevádzky neemitujú žiadne emisie, Atkinson poukázal na to, že ich celková environmentálna účinnosť nedosahuje očakávania. Okrem toho kritizoval prevládajúcu „kultúru rýchlej módy“ v spoločnosti a jej vplyv na automobilový priemysel. Herec pozoroval, že typický trojročný leasingový model vedie k častej výmene vozidiel, zatiaľ čo v minulosti autá mohli vydržať podstatne dlhšie, kým sa ocitli na šrotovisku. Ďalej zdôraznil, že s primeranou starostlivosťou by dnešné auto za 15 000 eur mohlo potenciálne vydržať až 30 rokov. Preto Atkinson tvrdí, že sa končí rozprávkové obdobie a nastáva obdobie, keď nebude také jednoduché vlastniť auto.

Prečítajte si tiež: