FOTO NÁJDETE V GALÉRII ČLÁNKU >>

Plné červené pery, dlhočizné mihalnice, čierne znamienko a ružové líčka! Presne tak si mnohí z nás spomínajú na Marilyn Monroe, ktorá odštartovala svoju kariéru modelky ako 16-ročná. V roku 1951 podpísala svoju prvú veľkú zmluvu s Century Fox a jej sláva vystrelila raketovou rýchlosťou.

Filmoví producenti sa išli za krásnou Marilyn potrhať, a aj keď jej kariéra trvala iba jednu dekádu, filmy, v ktorých účinkovala, zarobili v tej dobe úctyhodných 200-miliónov dolárov. Slávnej kráske dokonca neuškodil ani škandál s uniknutými nahými fotografiami, ktoré nafotila ešte predtým, než sa objavila vo filmoch. Fotografie Marilyn vystrelili do hotových nebies Hollywoodu, čím sa z nej stal sexsymbol 50. rokov.

Marilyn Monroe si užíva slnečné lúče
Zdroj: Michael Ochs Archives

Za raketovú kariéru Monroe však nemôžu iba jej nahé fotografie, ale najmä maskér Allan Whitey Snyder, ktorý si slávnu herečku vzal do parády a líčil ju pred každým vystúpením. Jeho šikovné ručičky presne vedeli, ako má Marilyn namaľovať. Zvýraznil jej pery, na tvár jej naniesol vrstvu mejkapu a na oči naniesol hrubú čiernu linku. Jeho tajomstvo spočívalo vo vazelíne, ktorú herečke naniesol na tvár, čím spôsobil tzv. „mokrý efekt“. Na fotografiách tak mala Marilyn rozjasnenú pleť a taktiež vyzerala mladšie.

58 rokov po jej smrti sa však objavili fotografie, na ktorých je prirodzená a na tvári nemá ani štipku mejkapu. Ktovie, či by bez pomoci jej maskéra písal o nej svet aj takmer 60 rokov po smrti.

FOTO NÁJDETE V GALÉRII ČLÁNKU >>

Pozrite si aj: