10. apríla 2004 sa v paláci Al Baraka v Ománe zosobášil jeden z najprominentnejších párov Blízkeho východu. Dubajský šejk a jordánska princezná. Haya, ktorá sa stala šiestou manželkou šejka, žiarila vo vyšívaných bielych šatách a všetko vyzeralo ako z rozprávky z Tisíc a jednej noci.

Ako vyzerá princezná Haya teraz nájdete v galérii »

Všetko sa však zmenilo. Idylka opadla a realita sa pre princeznú stala skutočnosťou. V máji 2019 sa manželstvo rozpadlo, princezná Haya utiekla z Dubaja „v strachu o svoj život“ . Dôvodom mala byť žiarlivosť a znepokojenie zo strany jej manžela. Princezná mala totiž údajne blízko k svojmu bodyguardovi.

Nasledoval jeden z najrozšírenejších rozvodových prípadov všetkých čias, ktorý sa skončil tým, že šejk Mohammed zaplatil rekordných 554 miliónov libier a stratil právnu zodpovednosť za dve deti. Súdny prípad, ktorý sudca Najvyššieho súdu opísal ako „kampaň strachu, zastrašovania a obťažovania“, ktorá sa rovnala „zneužívaniu“, sa skončil a princezná teraz údajne žije na waleskom vidieku.

Princezná Haya a Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum
Zdroj: Getty Images

Princezná Haya sa narodila v roku 1974 a je dcérou zosnulého kráľa Husajna a kráľovnej Alii. Keď mala tri roky, jej matka zomrela pri havárii vrtuľníka. Vzdelanie získala vo Veľkej Británii, kde navštevovala bedmintonovú školu a neskôr Bryanstonovu školu. Pokračovala v štúdiu Politics Philosophy and Economics (PPE) na St Hilda’s College v Oxforde, ktorú ukončila v roku 1995. Táto princezná, nadšená jazdectvom, reprezentovala Jordánsko v parkúrovom skákaní na olympijských hrách v Sydney v roku 2000. V roku 1999 jej zomrel otec na zdravotné komplikácie a korunu prenechal jej nevlastnému bratovi, kráľovi Abdullahovi II.

Prečítajte si aj: