Množia sa preto obavy, že narastie počet úmrtí spôsobených "sfušovanými" domácimi pokusmi o potrat. Rozhodnutie amerického ústavného súdu rozhorčilo nielen bežných občanov, ale aj mnohé celebrity či verejne známe osobnosti.

Anketa
Mala by byť podľa vás interupcia legálna alebo nie?

Právo podstúpiť interupciu vzniklo v roku 1973 rozhodnutím Najvyššieho súdu v prípade Roeová versus Wade. Slobodná matka z Texasu chcela ísť na potrat, no texaský zákon to povoľoval len v prípade ohrozenia života matky.

Norma L. McCorveyová, ktorá vystupovala pod pseudonymom Jane Roe, sa však bránila, že počala počas znásilnenia. Záležitosť sa nakoniec dostala pred Najvyšší súd, ktorý jej dal za pravdu. Vznikol tak precedens, v rámci ktorého bolo protiústavné, aby štát interupciu zakazoval.

Zdroj: Getty Images, Instagram

Pred niekoľkými dňami však Najvyšší súd toto rozhodnutie zvrátil s tvrdením, že umelé prerušenie tehotenstva sa vracia do rúk ľuďom a zvoleným zástupcom. Po novom teda budú o otázke interupcií znova rozhodovať jednotlivé štáty USA a právo na potrat nebude zakotvené v ústave.

Búria sa prominenti aj politici

Proti staronovému režimu sa okamžite zdvihla vlna odporu. Súčasný americký prezident Joe Biden (79) aj jeho predchodca Barack Obama (60) rozhodnutie ostro skritizovali s tým, že ide útok na americké slobody. Podľa Hillary Clintonovej (74) je to hanba a krok späť.

Zdroj: Getty Images, Instagram

"Rozhodnutie mať alebo nemať dieťa je sväté," tvrdí. Hlavou neveriacky krúti aj bývalá prvá dáma Michelle Obamová (58): "Láme mi to srdce, ale budeme sa musieť znova poučiť z časov, keď ženy riskovali život pri nelegálnych potratoch. Z časov, keď vláda ženám odoprela kontrolu nad vlastnými rozmnožovacími funkciami a nútila ich podstupovať tehotenstvo, ktoré nechceli, a následne ich nechala napospas osudu, keď sa deti narodili."

Madonna: Máme menej práv než zbrane

Vcelku trefne situáciu zhrnula speváčka Madonna (63), ktorá podotkla, že ženy teraz majú v USA menej práv než zbrane. Vraj sa bojí nielen o svoje dcéry, ale o všetky ženy v Amerike. Tie sú však podľa nej "dosť silné na to, aby bojovali a našli spôsob, ako potraty znova zlegalizovať".

Protest proti zákazu potratov v USA.
Zdroj: Getty Images, Instagram

Zdesenie prejavili aj ďalšie celebritné speváčky vrátane Taylor Swift (32), Billie Eilish (20) či Alicie Keys (41).

Čo povedali slávne ženy na zákaz potratov v USA?

  • Hillary Clinton - Je to hanba a krok späť.
  • Michelle Obama - Vracia sa doba nelegálnych potratov
  • Jill Biden - Ukradli nám právo rozhodnúť o vlastnom tele
  • Alexandria Ocasiová-Cortezová - Čaká nás dlhý boj, nevzdáme sa
  • Madonna - Dámy, ste pripravené bojovať?
  • Viola Davis - Musíme využiť náš hlas
  • Taylor Swift - Som zdesená, kam sme sa to dostali
  • Billie Eilish - Čierny a smutný deň pre ženy v USA
  • Alicia Keys - Sú to zas*ané s*ačky