Usmievavú brunetku, z ktorej doslova srší pozitívna energia do všetkých svetových strán, Veroniku, budete skôr poznať pod jej umeleckým menom Lady Vivian. Divadelná herečka a burlesque performerka je na Slovensku výraznou postavičkou, ktorá nielen žije v štýle body positive, ale s rovnakým odhodlaním sa snaží pomáhať a učiť ženy milovať svoje telo, bez ohľadu na jeho veľkosť či drobné chybičky krásy. Práve preto sme sa ju rozhodli vyspovedať a priniesť vám tak nový pohľad na vlastné telo či inšpiráciu, ako sa cítiť lepšie.

Lady Vivian
Lady Vivian
Zdroj: Lady Vivian

Body positive pozná mnoho ľudí najme ako "hešteg" zo sociálnej siete, čo im môže skresliť predstavu o tomto trende či zmýšľaní. Čo to teda to body positive je?

Instagram aj ostatné sociálne siete tento trend zaplavil, no z fotografií, ktoré sú ním označené, je len ťažko možné vyčítať, o čo konkrétne ide. Body positive určite nie je o sociálnej sieti, selfíčku z fitka či fotogravovaní zdravého jedla. Je to o tom, milovať svoje telo také aké je a nehanbiť sa za to, ako vyzeráme. Je to štýl pozitívneho myslenia, o vlastnom pozitívnom pohľade na seba samého a najmä o rešpektovaní a prijatí svojho tela. Samozrejme, že body positive sa týka rovnako mužov ako aj žien.

Takže môžem mať napríklad 200 kíl, a predsa sa cítiť krásna?

Svojím spôsobom vlastne áno. Pokiaľ sa vo svojom tele cítiš dobre, nemáš zdravotné problémy a páčiš sa sama sebe, je to všetko v poriadku. Je jedno, či si žena alebo muž, nikto nemá právo hovoriť ti do života a radiť ti, čo sa ti má a čo nemá páčiť. Aj keď treba uznať, že pokiaľ už ide o morbídnu obezitu, prináša so sebou mnoho zdravotných rizík, rovnako ako podváha. Takže aj tu treba brať veci s mierou.

Žiješ v tomto duchu už dlhšie, alebo je to u teba niečo nové?

Popravde, rovnako ako ostatné ženy, aj ja a moje telo sme si v živote prešli rôznymi zmenami. Či už psychickými, kariérnymi alebo telesnými. Najmä, čo sa tých telesných týka, tiež som si prešla kolísaním váhy. No v každej fáze, či už som mala konfekčnú veľkosť M alebo XL, som na svojom tele dokázala nájsť niečo krásne a cítiť sa v ňom dobre. V živote vás totiž môže ovplyvniť mnoho aspektov, napríklad taká zmena práce. Predstavte si, že ste dostali skvele platený a vysnívaný flek v kancelárii. No zrazu sa váš aktívny život zmenil a napriek tomu, že novú prácu milujete, sedavé zamestnanie sa ukázalo na vašom zadočku. Netreba to brať hneď tragicky. Jednoducho si povedzte - "Haló, dievča, máš skvelý flek, úžasný príjem, na niečom predsa sedieť musíš." Jednoducho v každej životnej fáze si na sebe nájdite niečo krásne, a to, čo sa vám skutočne nepáči alebo vám spôsobuje ťažkosti, jednoducho zmeňte.

Krása nemá vzorec
Krása nemá vzorec
Zdroj: Lady Vivian

Kde sa podľa teba stala chyba, že ženy svoje telo nedokážu prijať, poprípade sa zaňho hanbia?

Určite je to aj okolitým tlakom. Z časopisov, internetu, televízie na nás roky vyskakujú dokonalé tváre a postavy. Treba si uvedomiť, že toto nie je realita. Fotografie sú často retušované, nafotené pri špeciálnom osvetlení. Ale ak sa prejdete ulicami, málokedy stretnete takúto ženu. Verte, nie ste jediná, ktorú trápi celulitída, krepovité vlasy či strie. Už tak si, ako ženy, nesieme svoje bremeno v podobe miliónov úloh, ktoré musíme zvládať: či už ako partnerky, zamestnankyne, upratovačky, matky, milenky, kuchárky a kadečo iné. Načo si to ešte sťažovať negatívnym zmýšľaním a nenávisťou k sebe samej.

Popri vystupovaní sa spolupodieľaš aj na kurzoch burlesque v Bratislave a vedieš workshopy body positive. Kto na ne chodí a ako to zmení jeho život?

Predovšetkým ženy rôznych vekových kategórii, také, ktoré sa chcú naučiť myslieť pozitívne a nabrať sebadôveru. Musím povedať, že práve tieto hodiny ma napĺňajú úžasným pocitom, najmä ak vidím tú zmenu. Na začiatku hodiny vždy panuje akési napätie alebo strach z vlastných chýb či nedokonalostí. Tu je dôležité nebáť sa hovoriť o tom, čo vás trápi. Pretože to isté môže trápiť aj tú ženu, ktorá stojí vedľa vás či pred vami. Osobne, napríklad, často ukážem dievčatám, že aj ja mám mnoho nedostatkov a nerobím si z toho ťažkú hlavu. Atmosféra sa potom veľmi uvoľní a po ukončení odchádzajú s úsmevom na perách a vztýčenou hlavou. Je mi nesmiernou cťou, ak takýmto spôsobom môžem ľuďom pomôcť.

Neberte sa príliš vážne
Neberte sa príliš vážne
Zdroj: Lady Vivian

Dodala by si ešte niečo na záver?

Takže, milé dámy, môžete mať na sebe najnovšiu kolekciu svetového módneho návrhára, môžete mať najdrahší účes alebo najvyššie lodičky. Verte, že toto sú zanedbateľné veci. Tou najpríťažlivejšou vecou bude a vždy bol váš úsmev a sebavedomie. Usmievajte sa a zistíte, že stačí tak málo, aby ste boli krásne.

A ako zlatá bodka: 13 rád Lady Vivian, ako žiť body positive:

1. Každý deň jeden kompliment

Nemusíte čakať a striehnuť, kedy vás niekto pochváli alebo vám zalichotí. Pokojne to urobte samé. Veď koľko času zaberie, ak si každé ráno poviete, že dnes vyzeráte ozaj skvele, alebo ako sa vám k vlasom hodí nový sveter.

Usmievajte sa
Usmievajte sa
Zdroj: Lady Vivian

2. Vnímajte svoje telo

Nie všetko dokáže človek ovplyvniť a pre ženy to platí niekoľkonásobne. Nafúknuté bruško pred menštruáciou či vyrážka na vašej tváričke z hormónov. Ženské telo prechádza každý mesiac cyklom zmien, načo sa teda trápiť niečím, čo nedokážete zmeniť.