Na Slovensku ste doteraz neboli príliš známou herečkou, ako vás našli tvorcovia seriálu Odsúdené? 
Myslím si, že to bolo na základe televízie Barrandov, ktorá je koproducentom celého projektu. Potrebovali do seriálu aj nejakých českých hercov, tak sa domnievam, že ma odporučila tamojšia dramaturgia, pretože slovenskí režiséri ma nemali odkiaľ poznať.

Zvažovali ste túto ponuku? 
Nie, hneď ma zaujala téma ženskej väznice a tiež som v Česku videla kriminálku Anděl, ktorú vyrábal ten istý tím ľudí a bola urobená veľmi dobre. Navyše som si povedala, že v Odsúdených budem mať čo stvárňovať.

Vedeli ste vopred, že budete hrať komplikovanú väzenkyňu Petru Stejskalovú prezývanú Bárbi? 
Vedela som, že pôjde o feťáčku, ktorá tam bude mať aj lesbické scény. Bola to pre mňa výzva, ktorú som chcela podstúpiť. Dobrých dievčat som už hrala dosť a toto bola pre mňa herecky zaujímavá ponuka.

O drogách, anorexii a komplexoch
 

 SYMPATICKÁ KRÁSKA účinkuje aj v českom seriáli Zdivočelá země a popri všetkom stíha aj hranie v divadle. 

Spomenuli ste lesbické scény, ako sa počas nich cítite? 
Zatiaľ som si na ne nezvykla, pretože každá intímna záležitosť je pred kamerou zložitá. Prebieha to v pokoji, tie scény neboli doteraz veľmi odvážne, takže som s nimi nemala až taký problém. Elena Podzámska, s ktorou tie scény mám, mi pomohla, pretože to neriešila a bola pri nich úplne v pohode. Nerobili sme okolo toho drámu, jednoducho sme to museli natočiť a basta (smiech).

O drogách, anorexii a komplexoch
 

 VAGNEROVÚ (VĽAVO) sme mohli ako malú postavu vidieť v jej doteraz jedinom nakrútenom filme Bathory. 

Aké sú teda pre vás bozky so ženou? 
Oveľa nervóznejšia som bola pri bozkávacích scénach s mužom ako teraz so ženou. Vnímala som to, akoby som pobozkala kamarátku a bolo to celé skutočne v pohode. Problémy mi skôr robí nahota pred kamerou.

Vaša postava Bárbi je poriadne komplikovaná, niekedy až nebezpečná, vyhovuje vám jej charakter? 
Bárbi je dosť zložitá postava, ktorá má za sebou šialenú minulosť. Tá sa v seriáli postupne odkrýva... Bola v detskom domove a život sa s ňou nemaznal. Nikto ju nemal ešte skutočne rád, nevie, čo je pravá láska, a preto sa správa tak, ako sa správa. Hlavne je to feťáčka, ktorá má zatemnený mozog a čo je pre ňu v živote najdôležitejšie, je zohnať ďalšiu dávku. Pre ňu je ochotná urobiť všetko. Od toho sa odvíja celé jej správanie a ja s ňou nemám spoločné absolútne nič (smiech).

O drogách, anorexii a komplexoch
 

 VÄZENKYŇA PETRA STEJSKALOVÁ prezývaná Bárbi má nadštandardné vzťahy s Grófkou (vpravo, Elena Podzámska), ktorá ju ako ostatné ženy len využíva. Bárbi však pre lieky či drogy spraví všetko na svete...

To je ťažké uveriť, pretože na televíznej obrazovke pôsobíte dosť presvedčivo... 
(smiech) Pravda je taká, že som ešte nikdy v živote nehrala niekoho, kto by mi bol taký vzdialený ako Bárbi. Hľadala som nejakú našu spoločnú črtu, ale naozaj nie je. Moja postava by možno bola iná, keby nemala problémy s drogami a potom by sme sa možno v niečom našli.

Takže experimentovanie s drogami vám nehrozí? 
Určite nie, nikdy som nefetovala, nefajčím a občas pijem len biele víno. Dúfam, že sa nikdy nedostanem do styku s drogou, pretože som typ človeka, ktorý by mohol do závislosti spadnúť veľmi rýchlo. Preto som drogy nikdy neskúsila, mohla by som skončiť zle...

O drogách, anorexii a komplexoch
 

 HANKA SA od pätnástich do devätnástich rokov živila modelingom, počas ktorého trpela aj nebezpečnou anorexiou. Dnes už problémy s prijímaním potravy nemá, no najobľúbenejšie jedlo ešte nenašla...

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu, keď máte čistú minulosť? 
Väčšinou z filmov, konkrétne z filmu Requiem za sen, čo je riadna brutalita. Zhodou okolností som pred Odsúdenými nakrúcala pre Českú televíziu dokument o feťáčke, kde som mala sedenia aj s psychológom a nejaké podobné dievčatá som videla aj naživo. Takže nejaký teoretický základ k postave Bárbi tam akože bol a vyšiel z toho poriadny „fracek“ (smiech).

To máte pravdu, veď Bárbi donedávna mala neustále konflikty s Misskou, ktorú stvárňuje Juliana Johanidesová... 
To teda áno, ale v civile sme kamarátky, ktoré spolu zájdu aj na kávu. Niečo také som na vlastnej koži ešte nezažila. Nie som typ ženy, ktorá by vyhľadávala hádky či fyzické konflikty.

Nestane sa niečo podobné časom aj Bárbi? 
Petra Stejskalová už nemá čo v živote stratiť, do všetkého sa vrhne bezhlavo a premýšľa, keď už je neskoro. No postupne sa k nej niekto začne správať ľudsky a ona tým bude naozaj zaskočená. Teraz to vyzerá tak, že sa kvôli niekomu dokáže zmeniť...

Do Bratislavy kvôli Odsúdeným jazdíte z Prahy, nejde vám to tak trochu na nervy? 
Je to určite náročné, no našťastie nemám v Prahe toľko divadelných predstavení, aby som na Slovensko jazdila len na jeden deň. Na druhej strane je to pre mňa super, že môžem pracovať niekde, kde ma nikto nepozná. Málokto vníma moju doterajšiu prácu, a preto si musím svoju pozíciu vydobyť, čo je pre mňa zaujímavé.

Nebolo pre vás príliš náročné vstúpiť do úplne neznámeho kolektívu? 
Je pravda, že som tu nikoho nepoznala, rovnako ani nikto mňa, ale práve preto ma to bavilo. Bola to dobrá skúsenosť, že som mohla začať s čistým štítom.

V minulosti ste sa aktívne venovali modelingu, v akom štádiu je to teraz? 
Už sa tomu nevenujem, to bola etapa môjho života, ktorú som začala v pätnástich a skončila v devätnástich rokoch. Išlo tam iba o to, že som si touto prácou vedela ľahko privyrobiť, no nástupom na DAMU som s kariérou modelky prestala.

Začali sa vaše problémy s anorexiou kvôli modelingu? 
Určite to k tomu dopomohlo, pretože v modelingu sa s vami nikto nemazná. Ak máte niekde na tele gram tuku navyše, dajú vám to náležite pocítiť a nie je to nič príjemné. Anorexiu som mala už aj predtým, ako som začala s modelingom, no ním sa to ešte prehĺbilo.

Keď ste skončili s modelingom, prestali aj vaše problémy s nechutenstvom k jedlu? 
Dostáva sa z toho veľmi ťažko, takže tá chronická verzia toho, že som síce už nechudla, ale mala som 43 kíl, tam stále bola. Trvalo to ešte dva roky, pretože je to akoby ochorenie hlavy a tá sa ťažko dáva do normálu, ale už je dobre (smiech).

Vedeli o tejto vašej chorobe aj rodičia? 
Vedeli, ale ono to je také hrozné, že človek nevie, ako má tomu druhému pomôcť. Ak sa z toho chce niekto dostať, musí chcieť len on sám.

No vám k tomu dopomohol aj váš priateľ... 
U väčšiny dievčat to tak je, že ich vylieči láska. Ak chlap vydrží v tej najhoršej fáze a presvedčí dievča, že je pekné aj s veľkým zadkom, dá sa z toho dostať, tak ako som sa z toho dostala ja....

Ako ste na tom dnes? 
Je to už v poriadku, normálne jem a popritom športujem. Keď mi dnes náhodou niekto povie, že mám veľký zadok, tak sa nad tým len zasmejem a poviem, no a čo, tak mám. A to je pre mňa známka toho, že som už v poriadku.

Je ťažké pozerať sa do budúcnosti, no myslíte si, že sa vám už anorexia nikdy nevráti? 
Hovorí sa, že sa to ľahko vracia pri životných krízach, ale ak sa k tomu človek postaví zodpovedne a tou cestou už nechce ísť, tak sa to dá zvládnuť. Dá sa s tým stratiť niekoľko rokov života a myslím, že mám okolo seba veľa kamarátov, ktorí by mi to už nedovolili.

Niektoré dievčatá doslova trpia, že majú pehy. Ako ste na tom vy? 
(smiech) Mala som z toho traumu, pretože nielenže mám pehy, ale aj odstávajúce uši. Ale ako som si prečítala Pipi dlhú pančuchu, tak som na pehy začala byť hrdá (smiech).  

No a keď tvrdíte, že vám trošku odstávajú uši, neuvažovali ste trebárs nad plastickou operáciou? 
Nie, neuvažovala. Odstávajúce uši nie sú niečím, čím by som sa musela až tak trápiť.

HANA VAGNEROVÁ

Dátum a miesto narodenia: 21. 2. 1983 v Prahe 
Aktuálne seriály: Odsúdené, Vyprávěj, Zdivočelá země, Expozitura a Horákovi 
Divadelné predstavenia: Odchádzení, Anna Karenina, Antonius a Kleopatra a Idiot 
Zaujímavosť: s dabingom má minimálne skúsenosti 
Najobľúbenejšie jedlo: (smiech) ešte ho zatiaľ nemám