Anketa

Matej Tóth

1

 21%

2

 19%

3

 20%

4

 19%

5

 21%

hlasovalo 4164 účastníkov

Ako prvý návrh po šokujúcej správe, že Dočkove sestry rozsypali umelcov popol v Pieninách, padol na umiestnenie pamätníka v jeho rodnej Niedzici. „Keby na Slovensku vyrobili pamätnú tabuľu, radi ju u nás umiestnime na školu, kde učil jeho otec a ktorá je vlastne jeho rodným domom,“ tvrdil nám ešte v marci starosta obce Ján Nowak (58). Mimoriadne kladne sa k celej myšlienke vyjadril aj generálny tajomník Spolku Slovákov žijúcich v Poľsku Ľudomír Molitoris. „Túto iniciatívu vrelo podporíme. Našich v Niedzici by to určite povznieslo,“ netajil svoje nadšenie a osobne sa spolu s nami začal vo veci angažovať.

VYBERTE MIESTO PRE UMELCOV PAMÄTNÍK

Vyberte miesto pre pamätník M. Dočolomanského
 
1.SVÄTÝ JUR

Rodina Dočolomanských vo Svätom Jure žila niekoľko rokov. Sám Michal mal k obci silný citový vzťah, veď práve tam vyrastal a začínal hrať v ochotníckom divadle. Doteraz vo Svätom Juri žije mnoho hercových príbuzných.

Vyberte miesto pre pamätník M. Dočolomanského

2. GORKÉHO ULICA V BRATISLAVE

Na tejto ulici herec dlhé roky býval, mal vrelý vzťah k bratislavskému Starému Mestu a takmer všetci jeho kolegovia a priatelia si ho s touto lokalitou neoddeliteľne spájajú. Byt, v ktorom na Gorkého ulici býval, je len pár metrov od Divadla Pavla Országha Hviezdoslava, v ktorom herec stvárnil svoje najkrajšie postavy.

Vyberte miesto pre pamätník M. Dočolomanského

3. BUDOVA SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO DIVADLA

Michal Dočolomanský bol vyše štyridsať rokov hereckou oporou našej najvýznamnejšej divadelnej scény.

Vyberte miesto pre pamätník M. Dočolomanského

4. NIEDZICA

V tejto rozkošnej poľskej dedinke na slovensko-poľskej hranici sa umelec narodil. A so svojimi rodičmi a súrodencami tu prežil prvé roky svojho života. Myšlienkou umiestniť dielo práve na Obecný úrad v Niedzici bol nadšený veľvyslanec aj Slováci žijúci v Poľsku.

Nežiaduci Dočolomanský

Už v máji dostali veci rýchly spád. Výtvarník František Guldán vytvoril návrh pamätnej tabule a pred niekoľkými dňami začal s finišovaním samotného diela. O to viac všetkých zainteresovaných zarazilo stanovisko Okresnej rady mesta Lapše Nižné, pod ktorú Dočolomanského rodná Niedzica patrí. „Konštatujeme, že z Niedzice pochádza veľa osôb s nepochybnými zásluhami, a predsa ich pamiatka nebola zvečnená takým úctyhodným spôsobom. V tomto kontexte usudzujem, že umiestnenie Dočolomanského tabule na obecnej budove, pri súčasnom nedostatočnom povedomí o tejto osobe, by sa mohlo stať príčinou zbytočných spoločenských sporov a komentárov,“ napísal zástupca richtára Antoni Sowa. A to napriek tomu, že ho o umiestnenie pamätníka prosil samotný slovenský veľvyslanec v Poľsku František Ružička. „Realizácia tohto projektu sa pričiní o prehĺbenie kultúrneho rozmeru spolupráce poľských a slovenských samosprávnych orgánov spojených v Euroregióne Tatry,“ napísal Ružička.

Vyberte miesto pre pamätník M. Dočolomanského
 

 FERO GULDÁN: Sochár má Dočkov pamätník takmer hotový.

V Niedzici Jánošíka poznajú

Poľské „stop“ pre poctu Dočolomanskému pobúrilo aj Slovákov žijúcich u našich severných susedov. „Zdôvodnenie je šokujúce, veď na stránkach nášho krajanského časopisu Život sme o Michalovi Dočolomanskom písali viackrát. Niektorým krajanom z Niedzice som rozhodnutie starostu oznámil. Sú rozhorčení, že je čosi také možné,“ povedal nám generálny tajomník Spolku Slovákov žijúcich v Poľsku Ľudomír Molitoris.

Pamätník bude!

Napriek komplikáciám nemusia ctitelia Michala Dočolomanského prepadať beznádeji. Naša snaha pripomenúť si túto osobnosť kultúry pamätnou tabuľou neochabuje. Práve naopak! Dielo je tesne pred ukončením a jeho konečné umiestnenie môžete pomôcť vybrať práve vy. Veríme, že už čoskoro si všetci budeme môcť kvetom či sviečkou pripomenúť človeka, ktorý zanechal v našej kultúre nezmazateľnú stopu.