V Hranařoch hráte lobistu, ktorý sa neštíti pred ničím, aby dosiahol svoje. Sledujete, odpočúvate ostatných, pričom využívate výdobytky modernej techniky. Ako ste na tom s technikou v realite?
Dokážem si sadnúť do tryskáča a rolovať s ním po letisku (smiech). Asi takto by som prirovnal to, čo dokážem s počítačom. Ten mi slúži ako písací stroj, navyše si v ňom vybavím nejakú poštu a hotovo. Je to nevyhnutné, pretože mi to šetrí čas. Keď som bol ešte predsedom hereckej asociácie, písal som denne tri-štyri listy a to sa urobí najlepšie ráno, keď vstanete. Navyše, v počítači sa ľahko opravia aj chyby. Mám syna, ktorý sa v počítačoch vyzná, a keď narazím na nejaký problém, poradí mi.

A aký je váš názor na rôznych lobistov, ktorí sú na vysokých miestach a ťahajú za nitky?
To je problém zastupiteľskej demokracie, pretože nemá žiadne obranné prostriedky proti takejto činnosti. Ideálne by bolo, keby lobisti vôbec neexistovali. Jednotlivé odvetvia by riadili ľudia, ktorí tomu aj rozumejú.

Kým sa však všetko rieši sprostredkovane cez tretie osoby, vzniká priestor pre tieto živly. Rozprával som sa s jedným politikom, ktorého nebudem menovať, a ten sa mi sťažoval na veľa vecí. Hovoril mi, že veci sú veľmi zložité, no riešenie by sme našli veľmi jednoducho – zrušili by sa všetky výnimky. Lobisti práve na tom stavajú svoju existenciu. Hľadajú totiž možnosť, ako obísť zákon.

Stretli ste sa s korupciou či vyhrážkami na vlastnej koži?
Priamo nie. Neblahé vplyvy lobizmu sme však na sebe spozorovali. Zoberte si len samotné finančné ohodnotenie hereckej práce, ktoré kleslo o 60 percent v porovnaní, čo sme mali pred 20 rokmi.

Vážne?
Áno. Výrobcovia, distribútori a predajcovia nám zobrali hodnotu našej práce. Ich obchodná činnosť je cennejšia ako tá naša umelecká. V mnohých prípadoch je to tiež taký masaker.

Nevyvíjali na vás tlaky ani vtedy, keď ste boli predsedom hereckej asociácie?
Nie. Je to šikovne urobené, tak, aby ste si nevšimli, že ste o niečo prišli. Bolo by to primitívne, keby sme vedeli, že nás niekto okráda. Robia to tak, že si to nikto nevšimne.

Politiku by ste neskúsili?
Určite nie. Aj preto som už požiadal, aby ma uvoľnili z predsedníckej funkcie a zvolili niekoho iného. Je to taká zložitá funkcia, že som ju nemohol robiť len vo voľnom čase. A ja som nechcel opustiť svoju profesiu. Navyše už nie som najmladší.

Václav Postránecký: Šikovne nás okrádajú

NAPRIEK TOMU, že hral v množstve filmov, preslávila ho hlavne legendárna rodinná komédia S tebou mě baví svět.
Foto: Archív

A čo robíte vo voľnom čase?
Stále len pracujem. Iba práca ma koriguje, aby som úplne nepraskol od obezity (smiech).

Nemáte nejaké koníčky?
Aj tie mám skôr také, po ktorých sa priberá. Najradšej čítam knihy, a to sa v behu, na bradlách či kruhoch naozaj nedá (smiech). A čo ste naposledy čítali? Usilovne sa venujem dielu Milana Machovca, to je český filozof, ktorého nám svet závidí.

Bohužiaľ, už nie je medzi nami. Mal dosť pesimistický pohľad na vývoj ľudstva. Hovorí, že sa ľudia vzdialili od pocitu, že sú súčasťou jedného druhu. To je pocit, ktorý zvieratá aj rastliny majú automaticky. Človek sa z toho vymanil a to je veľká chyba. Zostal sám sebe škodcom a nepriateľom. Ak niečo zlikviduje ľudstvo, bude to ľudstvo samo.

Zdá sa, že máte radšej takúto ťažšiu literatúru...
Nemám čas na plytké veci. Dokonca aj časopisy čítam úplne minimálne.

 Tak teraz o niečom veselšom. Blížia sa Vianoce a opäť sa bude vysielať komédia S tebou mě baví svět, v ktorej ste si zahrali jednu z hlavných úloh. Zvyknete si to pozrieť?
Nepozerám to, možno len letmo. Pre mňa je osoba Jula Satinského niečím výnimočným. Stretol som v ňom niekoho, kto bol pre mňa vzorom. Veľa som sa od neho naučil, i keď nie dosť. Svoju spomienku na Satinského si šetrím a nechcem ju zneuctiť tým, že si ju budem neustále pripomínať. K veciam, ktoré sme spolu nakrútili, sa staviam pietne.

Tak prezraďte aspoň to, či ste mali také idylické detstvo ako deti vo filme?
Bolo krásne, pretože som ho prežil na pražskej periférii, takže skoro ako na dedine. Mal som komfort chlapca z veľkomesta aj dediny. S filmom sa však nedá porovnať. V tom čase jazdili autá na drevoplyn či parné nákladné automobily. Bolo to úplne iné prostredie.

Chýba vám niečo z tých čias?
Mladosť a zdravie (smiech). Viete, keď sa už blíži sedemdesiatka, pár vecí už nefunguje tak, ako má.

A na čom teraz pracujete?
To vám nepoviem, pretože som veľmi poverčivý a o veciach, ktoré pripravujem, nikdy nerozprávam.

Nikdy, nikdy?
Nie. Ono sa to ani nemá. Pred pár dňami sme skúšali v Národnom divadle hru Enron a počas skúšok sa veľa vecí mení, vyvíja a nikdy neviete, ako to celé dopadne. To sú veci, ktoré majú zostať sväté, má to prejsť svojím vývojom...

VÁCLAVA POSTRÁNECKÉHO

sme stretli počas premiéry filmu Hranaři. Bez problémov nám poskytol rozhovor, počas ktorého bol veľmi milý a zdvorilý. Bez okolkov odpovedal na všetky otázky a neobával sa ani otvorene skritizovať, čo mu v súčasnej politike prekáža.