„Som Cigáň, ja sa za to nehanbím,“ začne svoje rozprávanie spevák so zlatom v hrdle Maroš Bango narodený v Trnave. S tým, že je od narodenia slepý, sa už dávno vyrovnal. Prirovnávajú ho k nevidiacemu talianskemu tenoristovi Andreovi Bocellimu. „Nikdy sa neučil noty. Stačí mu vypočuť pieseň a vie ju zaspievať,“ prezradí jeho manželka Alexandra (43), ktorá tiež nevidí. O zrak prišla v 17 rokoch pri autonehode.

Spoznali sa v robote

Maroš po vyučení za košikára v Levoči odišiel pracovať do výrobného družstva invalidov v Báhoni. Tam stretol Alexandru. „Najskôr sme sa nenávideli. No nenávisť má k láske veľmi blízko,“ usmeje sa Saša. Osud ich zavial do hlavného mesta. Žijú v ružinovskom 3-izbovom byte. Majú dcéru Marianu (16). „Ona vidí, ale nosí silné okuliare. Od narodenia má bunkovú poruchu imunitného systému. Keď mala 1,5 roka, zobrali jej polovicu pľúc,“ rozpráva o ťažkých chvíľach Saša.

Maroš chce vypredať haly
 

 Manželka Alexandra

Ich život je hudba

Maroš sa pred 17 rokmi rozhodol, že si bude zarábať spevom na ulici v Rakúsku, aj keď nevedel po nemecky. „Vo viedenskom metre som dokonca spadol na trať. Tesne po tom, ako som vstal, prefrčal tade vlak,“ spomína na hroznú príhodu Maroš. Jeho spievanie malo vo Viedni úspech, a tak sa k nemu pridala aj Saša a ich slepý kamarát Marek Gernát. 
Neskôr sa so svojimi speváckymi aktivitami začali viac presadzovať u nás. Šťastie chcú skúsiť aj na Eurovízii. Tento mesiac dokonca vychádza Marošovi prvé cédečko a jeho túžbou je vypredávať veľké haly.


Bocelliho hviezdna sláva

Maroš chce vypredať haly

 Andrea Bocelli

Andrea Bocelli sa narodil v Toskánsku v roku 1958 s nevyliečiteľnou očnou chorobou. Začal chodiť na hodiny spevu k talianskeho tenoristovi Francovi Corellimu a od barového klavíra sa za niekoľko mesiacov dostal na svetové spevácke nebo. Bocelliho hviezda slávy zažiarila v roku 1992, keď taliansky spevák Zucchero hľadal druhý hlas do duetu piesne Miserere. Bocelli nahral veľa duetov s hviezdami ako Luciano Pavarotti, José Carreras či Michael Jackson. (mm)