Vaša mama Soňa Valentová je známa herečka. Zahrali ste si aj vy v televízii?
Ako dieťa som hrala v televízii pomerne často. Dokonca v jednej veľmi peknej inscenácii Zločin a pokánie, ktorú režíroval môj ocko Pavol Haspra. Teraz na Vianoce ju reprízovali. Ako dospelá som si vyskúšala trojdielnu televíznu inscenáciu, kde som hrala striptízovú tanečnicu. Bola to herecká rola, ale musela som absolvovať aj striptízové číslo. Nebolo to vôbec ľahké, keďže komparz tvorili samí vojaci.

Pokiaľ ste v tom striptíze zašli?
No musela som v sekunde zhodiť vrch a potom už bol koniec záberu (smiech). Tak nejako som to prežila.

Striptíz je svojím spôsobom tanec a k tomu vy predsa máte blízko.
Tanec som robila odmalička a vážne som rozmýšľala nad tým, že budem baletkou.

Čo vás odradilo od kariéry tanečnice?
Mamina mi vysvetlila, že je to krásne povolanie, ale aj mimoriadna drina a hlavne krátkodobá. Baletky idú krátko po tridsiatke do dôchodku. Mala pravdu a ja som sa k tancu nakoniec aj tak vrátila na vysokej škole, čo som neskôr zužitkovala v muzikáloch. A mám taký sen, že by som sa chcela niekedy zapojiť do projektu, ktorý sa týka baletu. Moja mamina kedysi pred rokmi hosťovala s baletom Národného divadla v Dáme s kaméliami. V predstavení aj hrala, ale mala aj tanečné choreografie. Bolo by fajn vymyslieť zasa niečo také. Alebo by mi stačilo, keby som sa ešte dožila nejakého muzikálu, kde si znovu zatancujem.

V novembri ste vydali album Priznám sa, pesničky z neho však v rádiách veľmi nepočuť.
Mimo Bratislavy a v Slovenskom rozhlase moje pesničky hrajú. A súkromné rádiá majú svoju vlastnú filozofiu, je to zvláštny začarovaný kruh, do ktorého sa nedá vidieť...

Asi si za hranosť treba zaplatiť.
Neviem, to sa nedá dokázať, ale ja by som to nemohla urobiť. Nemám pocit, že som nejaká chudera, aby som platila za to, že ma budú hrať. Ale mám radosť z toho, že môžem na akciách spievať svoje pesničky a cítim podľa ohlasu, že sa páčia.

Takže sa dá povedať, že sa vám v práci darí.
Teraz som mala pekné obdobie, nemôžem sa sťažovať. Nemám za sebou žiadneho vplyvného človeka, ktorý by ma zastupoval a vedel mi vybaviť vystúpenia, pozornosť médií, jednoducho ma pretlačiť. Zatiaľ idem samostatne.

Aj životom idete samostatne?
Všetci riešia, že čo som už tak dlho bez frajera... Ale keby som menila frajera každý tretí mesiac, zase by bolo zle. Nejde to naplánovať a už ma nebaví skúšať, dávať sa s niekým dokopy a mať krátkodobé aférky. Je to pre mňa strata času a už som si svoje divoké obdobie odžila. Radšej budem chvíľu sama. Je jasné, že lásku a partnera vám nenahradí nikto – ani kamarátky, ani dobrá partia, ani práca. Ale nedá sa to naplánovať, nie je také ľahké nájsť si niekoho, kto by sa nebál napríklad aj toho, že som známa.

Vystupujete na rôznych prominentných podujatiach, často vám dvoria bohatí muži z vyššej spoločnosti?
Nemôžem sa sťažovať na nedostatok „baličov“, ale stále tam nepreskočila iskra.

Akým spôsobom vás muži balia?
Je to rôzne, ale naposledy som napríklad dostala esemesku od človeka, ktorý si zohnal moje číslo na mobil a napísal mi: „Ahoj Katka, mám o teba seriózny záujem.“ Ja som nevedela, kto to je, v živote som ho nevidela, tak sa mi potom predstavil a napísal mi aj svoju webovú stránku, asi aby som si ho „checkla“ (smiech). Je to trochu zvláštny spôsob zoznamovania...

Vedeli by ste sa ešte bezhlavo zamilovať?
Áno, veď to tak musí byť! U mňa to tak vždy aj bolo. Nikdy som nebola zlatokopka, ktorá zbalí niekoho bohatého len pre peniaze, neviem byť s človekom, do ktorého nie som zaľúbená.

V šoubiznise sa to len tak hemží prvorodičkami. Vás táto predstava ešte nezlákala?
Stále sa spolieham na inštinkt a čakám, že pocítim, keď s niekým budem chcieť mať dieťa. Ako sa hovorí, zatiaľ sa nenašiel vhodný genetický materiál (smiech).

Bývate v dome s mamou. Keby ste mali partnera, vedeli by ste si predstaviť, že by ste bývali všetci spolu?
To by sme museli asi trošku inak architektonicky poriešiť dom, aby sme mali ešte väčšie súkromie. Ale toto neriešim, uvidíme, keď to príde.

Nebojíte sa odísť od mamy preto, že by zostala sama?
Určite aj tento aspekt zohráva svoju rolu. Už to bude šesť rokov, čo ocko zomrel. V tom dome je to zrazu také iné, keď tam nie je. A keď si predstavím, že mamina by tam mala byť sama len so psom, tak mi to svedomie nedovolí nechať ju tam. Momentálne nemám dôvod niekam odchádzať. Načo by som mala kupovať byt a bývať tam sama? Keď príde čas, že to budem chcieť kvôli svojmu partnerovi alebo rodine, tak to budem riešiť. Nemyslím si, že by ma táto situácia nejako blokovala.

Katarína Hasprová

Dátum a miesto narodenia: 10. 9. 1972, Bratislava
Vzdelanie: JAMU v Brne, odbor muzikál
Rodičia: herečka Soňa Valentová (63) a režisér Pavol Haspra († 74)
Albumy: Priznám sa (2009), Chvíľu so mnou leť (2002), Katarína Hasprová (1999)
Zaujímavosť: reprezentovala Slovensko na Eurovízii v anglickom Birminghame s pesničkou Modlitba (1998)