Padol mi rovno pred auto

Bezvládne telo ležiace na zemi, rozbitá motorka, všade krv. Takto pred desiatimi rokmi skončil jazdu na nábreží v hlavnom meste Jožo Ráž, ktorému skrížil cestu nemecký šofér. Fotografka Marta Földešová drámu videla na vlastné oči. 

Jožo Ráž oslávil 10 rokov
 

 Marta Földešová


„Počula som náraz. Moja spolupasažierka vykríkla a ja som začala brzdiť. Zbadala som vo vzduchu letiaceho človeka, ktorý padol asi desať metrov pred moje kolesá. Zastavila som a na mobile vyťukala záchranku. Bola som úplne v šoku,“ povedala nám fotografka, ktorá sa až na druhý deň z rádia dozvedela, že zraneným mužom bol Jožo Ráž.

Na osudný 20. jún 1999 bude určite Ráž spomínať až do smrti. Na tohtoročnú oslavu symbolických desiatych narodenín dostal dokonca tortu. „Koncert bol úplne tradičný, neovplyvnený nehodou, aj keď vychádzal presne na ten deň. Tortu som mu dal po ňom, Jožo si ju s priateľmi vychutnal,“ povedal nám manažér Elánu. 
Nehodou premenený spevák bol počas koncertu aj po ňom nabitý energiou od nadšených pardubických fanúšikov. Na pár minút ho opantala aj nostalgia. „Tá nehoda úplne otočila môj život naruby, teraz si ho o to viac aj vážim. A tiež to, že sa spolu s kapelou môžem znova postaviť na javisko,“ vyznal sa Jožo pred šesťtisícovým javiskom v ČEZ Aréne.

Na krok od smrti

Slnečný letný deň 20. júna 1999. Po Rázusovom nábreží v Bratislave ide zo štúdia na svojej Yamahe PT 600 Enduro Jožo Ráž. Do cesty mu náhle z chodníka vchádza na Opli Astra Combi 36-ročný nemecký podnikateľ Hans-Jorg Falk. Jožo Ráž utrpel vážny úraz hlavy spojený s výhrezom mozgu, mal zlomený nos, pravé predkolenie a ľavé zápästie. V noci z pondelka na utorok 22. júna operovali Jožovi, udržiavanému v umelom spánku, zlomenú nohu. V utorok večer nastupuje do boja tím neurochirurgov a takmer po 9-hodinovej operácii mozgu označí docent Májek, prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny na Kramároch, spevákov stav za stabilizovaný. 
„Učil som sa chodiť 2 roky,“ povedal nám Ráž po desiatich rokoch od nehody.

Jožo Ráž oslávil 10 rokov
 

 JOŽO RÁŽ: Teraz sa už usmieva, pretože oslavuje, ale o život bojoval 2 mesiace.

Jožo Ráž oslávil 10 rokov

 RÁŽOVA MOTORKA: Takto skončila po nehode.

Jožo Ráž oslávil 10 rokov

 AUTO PO NEHODE: Hans-Jorg Falk svojím Opelom zrazil Ráža.

Zrazu tma...

„V peknom počasí som odchádzal zo štúdia, kde sme práve dokončili pieseň Voda, čo ma drží nad vodou. Idem si pokojne na motorke a zrazu tma. O dva mesiace som sa prebudil v nemocnici dolámaný s piatimi operáciami pred sebou. Nevedel som chodiť, nič som si nepamätal, ale prežil som to. Každý deň som sa učil znovu kráčať,“ povedal neskôr znovunarodený Jožo Ráž. Po dva a pol mesiaci prepustili speváka do domáceho ošetrovania a už v septembri v roku 2000 stojí Jožo Ráž na pódiu v Londýne, kde ho vítajú stovky nadšených fanúšikov. Definitívne svoju formu nezmara potvrdil Jožo o tri roky neskôr. Na legendárny koncert na pražskej Letenskej pláni prilákal Elán v septembri 2003 vyše 100-tisíc divákov! 
A ako skončilo vyšetrovanie Rážovej havárie? Spevák sa vyjadril, že Nemec, s ktorým sa zrazil, bez stopy zmizol pravdepodobne vo svojej domovine a neodporúča mu, aby sa ešte niekedy na Slovensku objavil.