Americký štátnik Benjamin Franklin zanechal po sebe okrem kníh a vynálezov aj niekoľko nemanželských detí. Jeden z nich, syn William, takisto neoficiálne počal syna – tiež Williama, ktorý sa stal veľvyslancom vo Francúzsku. Tam mimo manželstva splodil dcéru Ellen, herečku. V Paríži sa do nej zamiloval Dionýz Justh, turčiansky zemepán z Necpál. Plodom ich lásky bol údajne tiež nemanželský synček Benjamín Franklin (*1835). „Nevedno, čo sa stalo s Ellen,“ vysvetľuje necpalský neoficiálny historik Róbert Škula (47). „Možno zomrela pri pôrode – v tom čase mala asi 37 rokov, možno sa synčeka vzdala. Dionýz Justh doviezol chlapčeka, ktorý zdedil rodové franklinovské priezvisko, do Necpál v sedle koňa.“

 

Franklinovci z Turca

 LIPTOVSKÍ FRANKLINOVCI: Otec Igor so synom Júliusom. 

Majetok dal nemanželskému synovi

  V Necpaloch ich prijali mrzuto. Dionýz Justh bol podľa všetkého už predtým ženatý a mal deti. Benjamína však nesmierne miloval. Po smrti mu zanechal veľkú časť majetku. Keďže Benjamínovi Franklinovi to ekonomicky myslelo, majetok zveľadil. Justhovci v hospodárení zase príliš nevynikali, takže postupne získal aj ich pozemky a kaštiele. 
  Benjamín (vtedy maďarsky Benö) Franklin mal dve deti – Martu a Dionýza. Syn otca prekonal. Pôsobil 40 rokov v necpalskom obecnom zastupiteľstve, zaslúžil sa o elektrifikáciu obce, vystaval celú ulicu pre ľudí, ktorí prišli o svoje domy. V Turčianskych Tepliciach postavil bryndziareň, v Slovenskom Pravne textilku. Zobral si vdovu Idu Dlábikovú, s ktorou vyženil syna Júliusa. V Necpaloch sa však šuškalo, že ho splodil s Idou ešte počas jej prvého manželstva. Chlapca prijal za svojho a dal mu svoje priezvisko.

Franklinovci z Turca
 

 SLOVENSKÍ FRANKLINOVCI: V hornom rade prvý zľava je Dionýz Franklin, v dolnom rade druhá sprava jeho sestra Marta. Vedľa Dionýza stojí jeho (iba adoptovaný?) syn Július. 

Rodinný majetok prenajímajú

  Júliusove deti žijú dodnes – Dionýz (73) v Ružomberku, Júlia (70) a Igor (62) v Liptovskom Mikuláši. „Otec bol moderný človek, ekonomicky úspešný, obľúbený. Na cintorín ho vyprevádzali celé Necpaly,“ spomína pán Igor. „Starý otec Dionýz bol vynikajúci hospodár. Chovom tisícky oviec dokázal finančne zabezpečiť aj všetko ostatné hospodárstvo. Miloval ženy – vraj mal celý život frajerky. Môjho otca údajne nielen vyženil, ale bol naozaj jeho biologickým predkom. Nikdy sme to však v rodine neriešili.“ 
  Práve Franklinovci z Liptova dnes spravujú časť starého rodinného majetku. „V Necpaloch nám vrátili renesančný justhovský kaštieľ, 250 hektárov pôdy a 200 hektárov lesa. Pôdu prenajímame a na kaštieľ hľadáme kupca. Veď jeho rekonštrukcia by stála 100 až 150 miliónov a na to veru nemáme.“

 

Franklinovci z Turca

 MATIČNÝ KAŠTIEĽ V NECPALOCH: Takto vyzeral, keď v ňom žili Franklinovci...

 

Franklinovci z Turca

 ... a takto vyzerá národná kultúrna pamiatka, patriaca Matici slovenskej, dnes.

Pokrvná príbuzná žije v Martine

  Najmladším liptovským Franklinom je Július, vnuk pána Igora. Dostal meno po svojom pradedovi a narodil sa v deň jeho smrti. Kým chlapčekom oficiálne pokračuje iba zvučné priezvisko, v Martine žijú pokrvní príbuzní veľkého Američana. Na martinskom sídlisku Ľadoveň býva Viola Ruttkayová. Jej stará mama bola Marta Franklinová, sestra Dionýza Franklina. Po jej vydaji za obchodníka Michnika však táto rodinná vetva žila v Trebostove pri Martine.

Franklinovci z Turca
 

 LISTY SYNA OTCOVI: Benjamín Franklin písal otcovi Dionýzovi Justhovi po slovensky alebo nemecky.

Kto bol Benjamin Franklin?

  Pre ľudí za veľkou mlákou bol pravým či prvým Američanom. Významný novinár, vedec, minister pôšt, štátnik a vynálezca bleskozvodu žil v rokoch 1706 až 1790. Rodák z Bostonu, samouk a polyhistor, syn výrobcu sviečok a pôvodne kníhtlačiar, chodil do školy iba dva roky, ale stal sa jedným z najvzdelanejších mužov svojej doby. Učil Američanov základom hospodárenia a výkonnej ekonomiky. Vymyslel typický americký spôsob života – ako hospodáriť a sporiť. Stál pri zrode americkej Deklarácie nezávislosti a ústavy. Z drzého rebela vyrástol diplomat a prvý veľvyslanec USA vo Francúzsku.