Zlatica Puškárová sa na televíznych obrazovkách objavuje už roky. Napriek tomu jej mnohí vyčítajú, že je neprofesionálna. Naposledy kritika na jej adresu zaznela na akademickej pôde. Práve preto sme sa opýtali aj niekoľkých študentov na to, čo si o nej ako moderátorke myslia.

Anketa: čo na to študenti?

Paľo – bývalý študent žurnalistiky
Nedá sa na to pozerať, lebo jej je na obrazovke veľa. Často sa vyjadruje nespisovne. V Na Telo si síce musí vedieť ukočírovať diskusiu, ale zbytočne skáče hosťom do reči. Mám pocit, ako keby sa milovala počúvať.

Stanka – doktorandka slovenského jazyka
Zlatica Puškárová patrí medzi najprofesionálnejšie moderátorky na Slovensku, ale tak ako každý aj ona má svoje nedostatky. U Zlatice je to predovšetkým prehnaný afekt a prílišná zainteresovanosť pri témach, ktoré sú jej na míle vzdialené – relácia Na telo a ukončenie kariéry Mira Šatana pre zranenie (Puškárová nie je lekár, aby objektívne hodnotila stav hokejistu po zranení). Mám pocit, akoby nerozlišovala, či moderuje seriózne Televízne noviny, kde diváci očakávajú iba oznámenie informácie, alebo diskusnú reláciu Na telo a niekedy presadzovanie jej vlastných názorov. Myslím si, že by si mala vybrať formát, ktorý jej vyhovuje viac a venovať sa mu na 100 percent.

Silvia – bývalá študentka žurnalistiky
Jej silnou stránkou je, že má prehľad a o to lepšie potom dokáže politikom oponovať. Zo všetkých diskusných relácií je Na Telo podľa mňa tou najlepšou.

Má slabiny, o ktorých politici vedia

Aj keď sa mamička malého Lea (3) snaží dať do svojej práce maximum, podľa odborníka z brandže to tak rozhodne nie je.

„Zlatica má sklony podliehať lichôtkam svojich respondentov. Je to jej slabosť. Pri komplimentoch úplne vypne svoju profesionalitu a správa sa skôr ako polichotená žena než ako profesionálna moderátorka,“ myslí si doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD.

„Politici, ktorí dlhodobo chodia do diskusií, dokonca využívajú služby tímov odborníkov na politickú komunikáciu, ktorí moderátorov sledujú a hľadajú ich slabé miesta,“ pokračuje.

Zlatica Puškárová po kritike: Čo na jej profesionalitu hovoria študenti?

doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD.
Foto: MARTIN DOMOK


„Aj Zlatica by si mala uvedomiť, že ju niekto analyzuje a jej protivníkovi pred kamerou radí, ako má postupovať, aby si uľahčil situáciu. Toto jej slabé miesto niektorí politici už poznajú a zneužívajú to,“ dováva doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD., ktorý tento svoj názor prezentoval aj študentom počas prednášky na Akadémii médií.

A dôvod? Budúci mediálni experti by si mali dávať pozor na prejav Puškárovej, aby sa následne v praxi vyvarovali chybám, ktorých sa ona sama dopúšťa.

Chmelár ju iba rozosmial

Keď sme sa samotnej Zlatice spýtali, či jej neprekáža, že ju kolega novinár považuje priam za odstrašujúci príklad pre budúcich novinárov, svoj nadhľad sa snažila zdôrazniť veselou náladou. Možno vôbec prvú verejnú kritiku z akademickej pôdy totiž neberie.

Dotyk:
Moderátorka sa
chytila politika
v živom vysielaní.
Dotyk: Moderátorka sa chytila politika v živom vysielaní.
Zdroj: TV Markíza

Dotyk: Moderátorka sa chytila politika v živom vysielaní.
Foto: TV Markíza

„Prijímam aj kritiku. Ale kompetentnú kritiku. Ešte nikdy som nevidela moderovať pána Chmelára. Keď to uvidím, možno potom poviem viac. Toto beriem úplne s nadhľadom,“ reagovala Puškárová, ktorá má absolútne jasno v tom, prečo názory docenta nepovažuje za relevantné.

„Výroky pána Chmelára beriem s rezervou, pretože bol na kandidátke 99 % a mal záujem kandidovať do volieb. Síce potom sa nedohodli a stiahol sa z tejto kandidátky. My novinári vždy pristupujeme tak trochu citlivejšie k ľuďom, ktorí chceli vstúpiť do politiky,“ zdôraznila plavovláska, pre ktorú je najlepšia kritika iba od samej seba.

„Ja sama som najlepší kritik svojej práce, presne viem, kde urobím chybu, kedy by som mohla ubrať či pridať,“ dočítate sa v týždenníku Šarm, kde však rozhodne nebol mediálny analytik, politológ a historik Chmelár jediným kritikom Zlaticinej práce.

Aj tak je najsledovanejšie a bodka!

Podľa postrehu psychologičky Doc. PhDr. Evy Jaššovej, PhD.: „Môže byť niekedy diskutabilná miera istej lascívnosti oblečenia, ktoré nie vždy ladí s vážnosťou politiky“.

Tej istej psychologičke navyše na Zlaticinom prejave chýba úcta pred vyššie postaveným politikom, pretože za svoju prednosť považuje skôr dominanciu.

Samotná moderátorka si však opäť z tejto „cudzej“ kritiky ťažkú hlavu nerobí. Za dôkaz o tom, že si prácu robí bez chýb, považuje čísla sledovanosti. A nie názory iných...

„Na Telo patrí dlhodobo k mimoriadne sledovaným reláciám a čo sa týka oblečenia, odporúčam pozrieť si napríklad českú moderátorku Jílkovú, ktorá moderuje v plesových šatách. Každý má nejaký svoj štýl a vôbec na tom nevidím nič zlé a ja si tiež idem svojou cestou a chápem, že sa to nemusí páčiť. Na druhej strane Na Telo je najsledovanejšia politická relácia. Dlhé roky,“ uzavrela Puškárová.

Čo na to Markíza?

Výhrady voči Zlatici Puškárovej považujeme za účelové a vykonštruované. Zlatica je na obrazovke už asi 15 rokov, získala niekoľko ocenení, vrátane nominácie na prestížnu Emmy Award kategórii Najlepšia spravodajská relácia sveta,“ povedala pre Plus JEDEN DEŇ hovorkyňa Markízy Tatiana Tóthová.

Čo si myslíte o profesionalite Zlatice Puškárovej vy? Napíšte nám svoj názor!

Formulár otázok a odpovedí

27.08.2013 10:14 Inga:
Najhoršia moderátorka. V relácii "Na telo" po pár minútach každý divák vie, na koho strane je moderátor. A slovenský jazyk? Tá jej slovenčina sa nedá počúvať. TN, ktoré moderuje sme prestali kvôli nej sledovať.

06.05.2013 15:03 Evelina:
Pani Puskarova je absolutne neprofesionalna a arogantna. Z jej reakcii je uplne jasne "za koho kope".
02.04.2013 09:23 Tibor Auxt:
Klady: Vyborny politický prehlad, apolitickosť, sebavedomie, pohotovosť Zápory: Neopodstatnené prerušovanie v diskusiách, zbytočná akčnosť pri niektorých témach, prílišná dominancia. Nevhodny typ na moderovanie TN, prehltáva samohlásku e / talavízia /, mimochodom aj kolegynka.
25.03.2013 06:51 Stano:
Prototyp skaredej zeny
22.03.2013 12:23 SLOVENSKO JE PREPLNENE LUDMI s MNOZSTVOM "Doc. PhDr. PhD. doc. Mgr.....:
SLOVENSKO JE PREPLNENE LUDMI s MNOZSTVOM "Doc. PhDr. PhD. doc. Mgr..... CO NIKDY NIC NEDOKAZALI. Na Slovensku sa neucime od zapadu. V zivote ide o vysledky a nie o mnozstva titulov pred a za menom. Slovensko je unikatne na svete: mame vysoku skolu na herectvo, ale nikto nic vo svete neznamena. Ani jeden s velkych hereckych hviezd vo svete nema skoly!!!! Maju talent a ten na kapitalisticky sposob rozvijal. Najvacsi muzical fenomen a producent na svete Joop van den Ende co vlastni po svete 45 divadiel ma iba zakladne vzdelanie, ale mal talent. Zacal ako stolar - kulisar. Najvacsi tetelevizny producent na svete John Mol zacinal predavat platne a nema ziadne skoly. SKOLA JE NAJVACSIA BRZDA PRE ROZVOJ TALENTU. Na Slovensku mame vysoku skolu vytvarnych umeni. NEZMYSEL. Najvacsi maliari na svete ani jeden nemal skolu!!! Mali talent!!! Keby ludia co som ich hore menoval zili na Slovensku, tak by ich tu udupali len preto ze nemaju skoly a svet by obrali o geniov. Toto je tragedia Slovenska. Figurky co hore hodnotia su daleko reality. Ich nazor by mal skoncit vo WC. Ludia co mate talent nedajte na nich. Znicia vam karieru. Tiez najvacsi Slovensky televizny producent co zasobuje 80 televiznych stanic na zapade a vlastni viac ako 700 telev'iznych form'atov je Slovak. Jemu v hlave zaplo ze musi odist z tohoto choreho a dusneho prostredia.
18.03.2013 17:45 Polák:
chýba jej to čo všetkým slovenským novinárom, moderátorom, viac vzdelania, uvedomiť si, že dôležitý sú hostia relácie nie ja, dávať otázky skutočne na telo, vyžadovať odpovede. To čo stačí hlúpemu slovenskému divákovi by v zahraničí nebolo ani na mestskú ligu.
17.03.2013 10:33 gabi:
aj vdaka nej su podla vcerajsej ankety na topkach najsledovatelnejsie v mediach noviny tv JOJ...a to co dnes vecer 16.3. o 19.h. prehlasila puskarova,ze vdaka vam sme najsledovatelnejsi,bol cisty cinizmus a klamstvo....dobre ma to pobavilo.
17.03.2013 10:33 Miloš:
Skáče do reči, prerušuje často nevyvážene práve jedného hosťa oproti tomu druhému a to ako na just nespravodlivo väčšinou toho, ktorého by práve mala nechať dohovoriť načaté myšlienky či fakty. Veľakrát mám chuť jej sprosto vynadať či "preplesnúť" ju (ak by sa dalo..), že či sa nevidí ako to celé jednostranne manipuluje a z debaty hostí urobí frašku podľa jej svojskej drzej, hlučnej a nespravodlivo vyváženej dirigentskej paličky..ufff.. Niekedy sa to kvôli tomu nedá ani dopozerať. Na margo poslednej vety hovorkyne: Asi nesledujete tú reláciu, alebo ste ani nečítali názory obyčajných divákov (vid tu pod Vaším príspevkom a nie od ľudí z Markízy či smotánky..) Každý kto reláciu niekedy sleduje, vie ako skáče do reči a prerušuje dosť nevhodne veľakrát a toto tvrdenie nie je nijako účelové a vykonštruované, ale je aj vidieť na obrazovke. Účelová a vykonštruovaná je nakoniec práve tá Vaša prvá veta, ktorou sa naivne slepo snažíte zamiesť všetky nedostatky svojskej pani moderátorky radšej pod koberec. Typické - u nás v SR (kocúrkove) ako sa obchádzajú nedostatky. Ocenenia sú história a aj tak je to pravdepodobne všetko zmanipulované vplyvnými (nevadí že blbými, ale predsa bohatými), tak ako to na Slovensku býva.
17.03.2013 10:32 Ľudmila Chmelíková:
Kritika by sa mala najskôr dotýkať nového šéfa. Všetko smrdí od hlavy.Čo krok to kiks. Zaraďovanie primitívnych relácií, samý seriál, provinčné zprávy len o katastrofách, čo je dobré to sa vyhodí, novinári s úbohou slovenčinou - gramatikou i výslovnosťou , Výsledkom je pol miliardová strata z a rok 2012. Vychválené TV sú po zaradení páru Puškárová, Švajda už len minulosťou.
17.03.2013 10:32 Chmelíková Ľudmila:
Ani jedna pozitívna reakcia. To si zaslúži hlbokú sebarefleksiu. Doporučujem navyše kvalitného slovenčinára a logopéda. Tvrdá slovenčina, skrátenie abecedy o ľ, vysúvanie jazyka pri sykavkách ničí i jej kvalitatívne vlastnosti. Imidž barbie jej tiež uškodil. Zmenila sa na umelinu. Škoda.
17.03.2013 10:32 zdeno:
Afektovaná a trapna a hlavne v hlavnom spravodajstve keď ju vidim s Patrikom , no hoteve trapne klišé ako dve hrozná _ jedna hrozna aj druhy hrozný.
17.03.2013 10:31 ondrej:
Je to arogantná a škaredá ženská,mohla by už odísť z Markízi lepsie povedané mohli by konečne ju vymeniť za niekoho naozaj príjemného,profesionálného,milého. Ona sustavne skáče do rečí každemu politikovi.je proste velmi arogantna a namyslená.
17.03.2013 10:31 Milan:
Mohol by sa jej povenovať aj nejaký logoped, lebo tie jej mäkké spoluhlásky niekedy trhaju ušné bubienky a to nehovorím o jej manželovi, ked spolu excelujuú v TN na Markíze, možno by stačilo na čítačke zväčšiť písmená.
17.03.2013 10:31 lucia:
počas štúdia v zahraničí sme mali každý zahraničný študent ukázať, akých novinárov máme doma. video s "novinárkou" zlatkou docent žurnalistiky z nemecka okomentoval - "ok, ďakujeme študentke zo Slovenska za humornu vložku, teraz prosim to video s ozajstnym novinarom"... na moju reakciu, že pani Zlatica je novinárka, reálna pôsobiaca, mi nechcel veriť... následne povedal, že si ho nechá na koniec semestra, aby na jej príklade popísal, ako sa to robiť nema :).. toto snád nepotrebuje komentar...hlavne, že Zlatka si je kritikom sama... hanba... skorom som sa pod zeme prednáškovej sály prepadla...
17.03.2013 10:31 Ján:
Aj keď som z dediny, mám svoj názor. Nehovorím to zo závisti, že slečna Puškárová je "úspešná" a to jej nie je možné odpustiť! U nás na dedine, keď má ženská nemanželské dieťa, tak ju volajú prespanka. A takáto ženská politizuje, kritizuje, poučuje. Rozbila manželstvo a ešte je aj "múdra". Ak čítate túto diskusiu, tak prakticky všetci ju kritizujú v jednotnom tóne. To nie je možné aby sa všetci a naraz spikli a spoločne dohovorili na jednotnom tóne a to vysoko kritickom. Ona nepotrebuje "papier" na manžela. Kresťanka katolíčka! Asi si túto diskusiu prečítajú aj v Markíze a urobia potrebné opatrenia na jej veľkohubé vyhlásenia, že jej môžu byť diváci ukradnutí, hlavne že píplmetre ukazujú sledovanosť. A skutočne ju ukazujú? Len aby sa Markíza s v jedno krásne ráno neprebudila s prepadom sledovanosti ktorá ju bude mrzieť, Prečo asi?
Nájdených 124 záznamov, zobrazujem 1 až 15.[<<<]1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8[>>>]