Monika Potokárová patrila medzi obrovské divadelné talenty. V SND hrala až v 12 predstaveniach a umenie pre ňu znamenalo všetko. Vo svojom vnútri však zrejme zvádzala nepredstaviteľný boj. A to až taký, že uplynulý pondelok ju jej manžel Robo Roth našiel v byte bez známok života. Monika si mala vziať život.  Pár dní po tejto hroznej správe sa v piatok večer v budove Slovenského národného divadla už niekoľkýkrát konalo slávnostné vyhlásenie laureátov Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Počas podujatia však došlo k viacerým veľmi smutným momentom.

Alexander Bárta poslal Monike bozk do neba.
Alexander Bárta poslal Monike bozk do neba.
Zdroj: Cena nadácie Tatra banky za umenie 2019

Cenu v kategórii Divadlo získal herec Alexander Bárta. Ten svoj príhovor zakončil so slzami v očiach. ,,V neposlednom rade ďakujem všetkým mojim kolegom v našom súbore, a keď hovorím všetkým, tak myslím naozaj všetkým,“ dodal so zlomeným hlasom a poslal bozk tam hore, do neba. Následne však došlo k oveľa mrazivejšiemu okamihu. ,,Milí diváci, asi je vám zrejmé, že porota rozhoduje o ocenených vo veľkom časovom predstihu. A asi ste aj zachytili smutnú zmenu okolností spred niekoľkých dní. Cenu Mladý tvorca získava Monika Potokárová a cenu prevezme jej manžel Robert Roth,“ povzdychla si Adela.

Adela Vinczoevá počas večera.
Adela Vinczoevá počas večera.
Zdroj: Cena nadácie Tatra banky za umenie 2019


Na javisku sa po krátkej chvíli za veľkého potlesku objavil zdrvený vdovec, ktorý s veľkými ťažkosťami pred všetkými prehovoril o milovanej manželke. „Ruské denníky sú dopísané. Monikine denníky sú dopísané. Monika Potokárová dala divadlu všetko, bohužiaľ, všetko,“ povedal trasúcim sa hlasom Roth, ktorý iba s ťažkosťami zadržiaval plač. Bolo vidno, ako sa mu trasie brada a príhovor takmer nedokončil. ,,Som hrdý a bolo mi cťou, že som manželom Moniky Potokárovej. Poprosím vás o minútu ticha,“ dodal zlomene. Všetci prítomní sa postavili a v sále zavládlo hrobové ticho. „Ďakujem vám,“šepol Roth a odišiel. Svojím dojemným príhovorom rozplakal takmer všetkých ľudí v sále. Po smrti Moniky sa vynorili rôzne špekulácie. V diskusiách, do ktorých sa zapájali ľudia, sa neraz objavilo, že herečka mala mať s Robom krízu, neklapalo im to a ich manželstvo bolo pred krachom. Rovnako sa dokonca vyjadrilo aj niekoľko jej známych, ktorí, pochopiteľne, nechceli byť menovaní. Zo slov Rotha, ktoré venoval milovanej manželke, sa však zdá všetko inak. Z jeho príhovoru bolo naozaj cítiť, že ju nesmierne miloval a jej smrť ho neskutočne zasiahla. Emotívne slová, ktoré vyslovil, naozaj nezodpovedali tomu, že by mala byť medzi nimi nejaká kríza, o ktorej mnohí špekulovali. 

ZÁBERY ROBA ROTHA V GALÉRII

Prečítajte si tiež: