Zdenka Predná (38) s manželom, muzikantom Oskarom Rózsom (48), dali prednosť pred Bratislavou pokojnejšiemu životu v Banskej Štiavnici. Hoci mala speváčka sľubne rozbehnutú kariéru, počas materskej dovolenky akoby sa z verjenosti vytratila.

Muzike sa však venuje ďalej a láske k hudbe učí aj synov Oskara (7) a Eliáša (5). Čím však šokovala a zaujala: deti učí a vzdeláva sama. Venuje sa im doma. Rovnako tak to urobili hollywoodski herci Will Smith, Angelina Jolieová či český spevák Janek Ledecký.

Korona jej pomohla

V mnohých krajinách je bežné deti vzdelávať doma, na Slovensku sa to dlho považovala za iné a rodičia to nevyužívali. V posledných rokoch je však tzv. homeschoo­ling stále populárnejší. Niektorým rodičom totiž nepripadá v poriadku odovzdať dieťa príliš skoro školskému systému.

Zdenka Predná vymenila Bratislavu za Banskú Štiavnicu.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/BgN0KN4A_PW/

Zdenka Predná je jednou z nich. A tak absolventka Technickej univerzity vo Zvolene zostala s deťmi doma, kde zaviedla vlastnú školu. Dlhá korona jej pritom pomohla. „Nemuseli sme riešiť žiadne opatrenia. Ako rodina sme na seba zvyknutí, nemali sme ponorku z toho, že sme stále spolu,“ pochvaľovala si pre PLUS 7 DNÍ Predná.

Na Slovensku veľa rodičov ani netuší, že je podobné vzdelávanie možné aj mimo pandémie. Homeschooling je u nás povolený od roku 2008. Domáce vzdelávanie schvaľuje riaditeľ kmeňovej školy, kde je dieťa nahlásené. Je potrebné, aby rodič doložil zodpovedajúce vzdelanie. Pre domácu výučbu prvého stupňa základnej školy je potrebné stredoškolské vzdelanie s maturitou, pre druhý stupeň vysokoškolské vzdelanie bakalárske a vyššie.

Ako to funguje u detí Zdenky Prednej? Čítajte na ďalšej strane