iOtázky v šou sú slovenským unikátom
Keďže relácia je licencovaným formátom, existuje niečo ako „zberník“ otázok. „Od kolegov zo zahraničia máme k dispozícii databázu otázok. Nie všetko je však možné prebrať, pretože mnoho tém zo zahraničia obsahuje otázky, ktoré sú príznačné pre tú či onú krajinu. Na Slovensku by teda nefungovali. Aj preto sme doplnili a oživili databázu novými a hlavne našimi unikátnymi otázkami, ktoré vymýšľa a spracúva scenáristický tím. Všetko sú to profesionáli, ktorí okrem toho, že sú dostatočne zruční a vtipní, majú aj odborné predpoklady, aby sa vedeli daným témam venovať,“ vysvetľuje kreatívny producent Pavel Graus.
Adela Banášová so svojimi vedomosťami v relácii rozhodne hviezdila.
FOTO: TV MARKÍZA
Kemka miluje tému fyzika
V každej epizóde je niekoľko pravidelne sa opakujúcich tém ako napríklad z ríše zvierat, pokus, domácnosť alebo geografia. Veľkú obľubu si získala aj naoko ťažká téma, akou je fyzika. Na začiatku boli obavy, či sa jej súťažiaci nebudú vyhýbať, ale náhoda zohrala rolu. „Keďže Juraj Kemka maturoval práve z predmetu fyzika, z tejto témy sa časom stal akýsi leitmotív šou a Jurajovi takmer vždy táto oblasť prischne,“ hovorí tvorca.
Najdlhšie trvá príprava samotných animácií, jedna 30-sekundová animácia sa tvorí približne 2-3 dni.
FOTO: TV MARKÍZA
Veľmi obľúbenými sú tiež témy ako jedlo a nápoje, muži a ženy, mestá a obce na Slovensku a prekvapivo aj psychológia. Veľký rešpekt však vzbudila zriedkavá téma Uhorsko. Tej sa súťažiaci totiž dosť obávali.
Vedátor Karol - odborníkom aj v skutočnosti
Karol je v skutočnosti komik a humorista Samo Trnka, ktorého mnohí poznajú z jeho zábavných videí na internete. Nie je náhoda, že práve on stvárňuje úlohu vedátora, keďže aj v súkromí je odborníkom na mnoho oblastí – od histórie, geografie až po zvieraciu ríšu. „Vedátor Karol v podaní Sama Trnku je náš slovenský prínos do formátu šou Dobre vedieť! Sme radi, že ho máme,“ teší sa producent.
Vedátor Karol je v skutočnosti komik a humorista Samo Trnka.
FOTO: TV MARKÍZA
Hostia plní vedomostí alebo kto pohorel
„Pravdupovediac, ani jeden hosť u nás nepohorel. Pravdou však zostáva, že niektorým otázky sadnú viac, iným menej. Ale našli sa medzi hosťami aj skutočne takí, ktorí vedeli veľmi veľa. Patril medzi nich určite herec Majo Labuda, moderátor Patrik Herman, moderátorka Adela Banášová, herci Peter Sklár či Ady Hajdu. Každý hosť však priniesol do šou svoju logiku a humor, čo je pre nás najvzácnejšie a najdôležitejšie,“ chváli ich kompetentný.
Vznik „dokrútok“ k jednotlivým otázkam
Animácie pripravuje externé štúdio animátorov, skeče zase obvykle tvorivý tím priraďuje k otázkam spojeným s ľudským správaním. Vedátor Karol sa venuje vo svojom laboratóriu predovšetkým fyzikálnym javom, zlepšovákom či pomôckam pre domácnosť. Zvyšok videí tvoria zakúpené ilustračné materiály.
Otázky bavia nielen súťažiacich, ale aj divákov v štúdiu.
FOTO: TV MARKÍZA
Najdlhšie trvá príprava samotných animácií, jedna 30-sekundová animácia sa tvorí približne 2-3 dni. Vďaka výborne zastrešenej produkcii sú však jednotlivé nakrúcania či už skečov, alebo laboratórií, efektívne a rýchle.
Vtipné situácie, ktoré rozosmiali aj štáb
„Prvým pozitívnym znakom je, že keď scenáristický tím stavia dobrú epizódu, pri vymýšľaní jednotlivých skečov a otázok sa smejú aj samotní scenáristi. Udialo sa už mnoho zábavných situácií či už pri nakrúcaní skečov, alebo pri príprave laboratórnych pokusov v podaní vedátora Karola. Poriadna zábava sa však odohráva aj počas nakrúcania samotných epizód v štúdiu. Scenáristi bývajú na filmovačkách niekedy iba preto, aby sa pozreli na to, ako si s ich otázkou poradí Juraj alebo Robo,“ prezrádza jeden z tvorcov.
Otázky bavia nielen súťažiacich, ale aj divákov v štúdiu. Počas prestávok si navzájom hovoria, či to vedeli a čo vlastne tipovali,“ prezradil producent Graus
V relácii účinkoval aj jeden kocúr - Hermes.
FOTO: TV MARKÍZA