Tak, ako po minulé roky, aj tentoraz sa v januári myslelo na 11 osobností slovenskej vedeckej, hospodárskej, pedagogickej, umeleckej a spoločenskej sféry v kategóriách Divadlo a audiovizuálne umenie, Filantropia, Hospodárstvo, Hudba, Medicína a veda, Publicistika a literatúra, Rock Pop Jazz, Šport a Výtvarné umenie.

Priamy prenos zo spomínaného galavečera odvysielala v nedeľu večer z budovy Slovenského národného divadla verejnoprávna RTVS. A ako to vlastne celé prebiehalo? Hoci najväčšia pozornosť patrila oceneným osobnostiam, už počas príchodu na akciu sa nedal prehliadnuť čerstvo rozvedený spisovateľ Jozef Heriban, ktorý sa nečakane venoval istej brunetke. Tá môže byť pre mnohých neznámou, no pre uväzneného Dušana Cinkotu iste nie. Heribanova spoločnosť bola totiž hercovou prvou láskou - herečka Vanda Tureková. S ňou bol dokonca tri roky ženatý. A z fotografií (pozn. red.: v priloženej galérii) je zrejmé, že spisovateľ sa v jej spoločnosti cítil skutočne dobre. Po rozpade jeho takmer štyridsaťročného vzťahu s moderátorkou Alenou Heribanovou to bolo pre neho iste milým rozptýlením.

FOTO z príchodov, zabávajúceho sa Heribana a zákulisia Krištáľového krídla nájdete v galérii

No potom už všetky pohľady smerovali na pódium, kde sa rozdávali ocenenia. Za uplynulý rok si v kategórii Filantropia odniesol Krištáľové krídlo psychológ Marek Machata. A krátko po ňom sa už v sále tlieskalo horolezcovi Petrovi Hámorovi, ktorý kraľoval Športu. Cenu si však prebrať nemohol, keďže sa nachádza v zahraničí, no za neho tak urobil predseda športovej komisie Anton Siekel.

Hudobným spestrením večera bola aj Emma Drobná.
Zdroj: RTVS

Kategóriu Publicistika a literatúra ovládla Dagmar Mozolová, aj za rozhovory so Slovákmi, ktorí kedysi zachránili mnoho židov. Dojatá publicistka si cenu prevzala aj z rúk šéfredaktorky denníka Plus JEDEN DEŇ a webu pluska.sk Ivany Mandákovej. A v Hospodárstve si zas pomyselné najväčšie zásluhy vyslúžil Vladimír Bakeš - vedie dve poisťovne na slovenskom trhu. Na pódiu ho neskôr vystriedal spevák Dan Bárta, ktorý si piesňou zaspomínal na tých umelcov, ktorí nás počas uplynulého roka opustili. Na Mariána Vargu, Štefana Nosáľa a Jozefa Jankoviča.

Neskôr dirigent Rastislav Štúr ovládol Hudbu a v Rock Pop Jazz zahviezdila Celeste Buckingham, ktorá vtipkovala, že ocenenie vôbec nečakala, reč si nepripravila a sústredila sa hlavne na to, aby jej úsmev bol úprimný, keď vyhrá nejaká jej kolegyňa.

Celeste ocenenie vôbec nečakala.
Zdroj: rtvs

Medicína a veda patrila patológovi Lukášovi Plankovi a Výtvarné umenie sochároviJurajovi Čutekovi - vo Viedni odhalil bustu Lucie Popp. Jedna z posledných cien v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie putovala do rúk herca Tomáša Maštalíra. „Ako laureát poslednej kategórie chcem zablahoželať všetkým laureátom tohto večera, roka. Vždy je to pre mňa zvláštne. Zamestnaný človek nikdy nie je a nepracuje sám. Výkon herca, ktorý je viditeľný, je nejakým výsledkom. Závisí od ľudí, ktorí spoluvytvárajú to niečo, čo vznikne. Ak je reč o Čiare a predstavení Richard III. Bez tých, čo ma viedli, by tá nominácia neexistovala. Chcem sa poďakovať ľuďom, ktorí mi dôverovali, pomáhali," tešil sa herec a ďalej poďakoval rodičom za celoživotnú podporu.

Maštalír bol očividne dojatý.
Zdroj: rtvs

Vyvrcholením večera bolo odovzdanie ostatných sošiek. Mimoriadne ocenenie dostali v neposlednom rade profesor Juraj Šteňo a spevák Pavol Hammel.

Kompletný prehľad nominovaných:

Divadlo a audiovizuálne umenie: Tomáš Maštalír, Tereza Nvotová, Martin Žiaran

Filantropia: Monika Kozelova, Žaneta Petrášová, Marek Machata

Hospodárstvo: Vladimír Bakeš, Šimon Šicko, Bohumila Tauchmannová

Hudba: Rastislav Štúr, Matej Drlička, Magdaléna Bajuszová

Medicína a veda: Jozef Pacák, Dušan Galusek, Lukáš Plank

Publicistika a literatúra: Andrea Bokníkova, Dagmar Mozolová, Miroslav Šaniga

Rock pop jazz: Celeste Buckingham, Mária Čírová, Sisa Michalidesová,

Šport: Peter Hámor, Michal Martikán, Petra Vlhová

Výtvarné umenie: Juraj Čutek, Ivan Csudai, Jana Želibská

Mimoriadne ocenenie: Pavol Hammel, Juraj Šteňo

Prečítajte si tiež: