Aktuálne vás ľudia môžu vidieť v SuperStar. Čím vás oslovila ponuka byť porotcom tejto šou?

Primárne preto, lebo som si touto skúsenosťou prešiel. Mal som radosť, že môžem byť toho súčasťou a priniesť do nej úplne iný pohľad, aký majú iní porotcovia. Pohľad človeka, ktorý si tým nielen prešiel, ale ľudí dokázal presvedčiť o tom, že nie vždy človeka môžeš súdiť. Človek sa môže vyvíjať, môže byť lepší a je občas dobré mu dať šancu. To sa snažím v SuperStar takto robiť. Snažím sa byť človekom, ktorý dokáže vidieť za hlasové nedostatky a pomôcť človeku poslať ho ďalej.

Aký je to pocit, keď ste boli v roku 2009 ako finalista šou a teraz sedíte v porote vedľa Haberu?

Presne, sedieť vedľa Paľa Haberu je pre mňa to najväčšie zadosťučinenie. Je to pre mňa viac ako Oscar. Keby som bol herec, tak to je pre mňa naozaj viac ako Oscar. Dokázal som, že človek sa vie nielen veľa vecí naučiť, ale sadnúť si aj vedľa Haberu a jeho hlas môže mať váhu v rámci toho, čím ste ho vysúdili. To znamená pre mňa veľa. A ďalšia výhoda je, že s Paľom sme výborní kamoši.

Ako ste si s ním sadli, s porotcovským katom, ktorý vás kedysi hodnotil?

To, že sedím vedľa neho, to je naozaj úlet. Keď sa na to pozriem spätne, mal pravdu. To nie je o tom, že by som mu konečne dokázal, že to tak nie je. On hodnotil podľa ucha, ktoré ma fakt dobré. Má neuveriteľný sluch. Fakt videl a počul veci, ktoré ja som nemal ani možnosť počuť, lebo som na to nemal ani vzdelanie. Teraz sedím vedľa neho s tým, že som sa tie veci doučil a mám radosť, že môžem byť vedľa neho a môžem byť presný opak.

Že môžem na tie veci hovoriť opak. Tam, kde on povie, že niekto nemá šancu, ja môžem povedať, vieš čo, ver mi, že áno. Lebo ja som si tým prešiel. Viem presne, ako človek počuje alebo nepočuje a viem, že toto sa dá naučiť. Alebo to, aký má charakter, a preto hovorím, že tento musí ísť ďalej. To je to ultra, to z toho robí najlepšiu SuperStar, aká tu kedy doteraz bola.

Keď ste prišli teraz do šou, bavili ste sa s Haberom o vašich začiatkoch? Čo povedal na to, že budete kolegovia?

To sme si povedali skôr iba pohľadom. Uvedomíte si to, keď tak na seba pozeráte, a keď si podáte ruku a sadnete si vedľa seba a on sa tak na vás pozrie tým svojím úškrnom, poviete si, že wau, ja som to naozaj dokázal, to sa naozaj deje. Naozaj som makal tvrdo. A teraz sedím vedľa človeka, ktorý ma kedysi hodnotil. Tam si nemusíme nič hovoriť, ono to tam je. Už len to, že tam sedíš...

Dal vám aj nejaké rady, rozumy, ako máte pristupovať k súťažiacim, prípadne, čo im máte hovoriť?

Samozrejme, že áno, dal mi veľa rád. Na niečo z toho sa pozerám inak. Ale je veľa vecí, ktoré robí niekoľko rokov. Paľo má veľký dar, ktorému veľa ľudí nerozumie, ale na druhej strane zase veľa aj áno, a to je to, že vie hovoriť veci, tak ako sú. Na prvý pohľad sa to zdá samozrejmé, ale na druhej strane zistíte, že to nie je jednoduché hovoriť ľuďom naživo a pred pár miliónmi ľuďmi, ako to skutočne je. Nie je to jednoduché.

Máme tendenciu veci baliť do vankúša a hodvábu, aby to nebolo tvrdé, a Paľo to vie povedať priamo. Je to na začiatok tvrdšie, ale vo finále je to pre ľudí oveľa praktickejšie, lebo s tým môžu pracovať alebo sa môžu na to vykašľať a robiť niečo iné, a veľa porotcov vrátane mňa máme tendenciu ľuďom dávať nádej koľkokrát aj tam, kde vlastne ani nemusí byť.

Ja som skôr človek, čo sa snaží, že keď chceš niečo robiť, rob to a Paľo ma naučil, že kde vidím, že vlak už nemôže ďalej pokračovať, je lepšie potom povedať, venuj sa radšej niečomu inému, nemáš nekonečný čas v živote a začni sa venovať niečomu, čo má zmysel. To je dôležitá vec, ktorú Paľo vie a myslím si, že tým vie veľa ľuďom pomôcť a to je aj to, čo som sa od neho naučil a zobral si od neho. Tam, kde je to fakt potrebné, tak som sa naučil byť schopný to povedať.

Rok 2009: Spevák ako finalista SuperStar.
Rok 2009: Spevák ako finalista SuperStar.
Zdroj: archív

Stalo sa vám niekedy, že ste chceli povedať nejaké drsné hodnotenie, no napokon ste ho zmiernili?

Samozrejme, aj keby som chcel povedať niečo prísnejšie, som veľmi empatický človek a je mi hrozne ľúto, keď človek trpí. Keď niečo hovorím, predstavujem si, ako to vníma ten človek aj jeho okolie. To je napríklad vec, čomu sa aj venujem mimo SuperStar. Staráme sa o ľudí, ktorí sú obvinení kyberšikanou, nechcem, aby ľudia mali s nejakými hláškami problémy. Niekedy treba byť tvrdý a povedať na rovinu, rob niečo iné. To som sa naučil.

Ako ste si sadli s ostatnými porotcami? Čo hovoríte na Katku Knechtovú?

Katku som prvýkrát spoznal v SuperStar, nikdy som ju predtým naživo nevidel, ale poznal som ju len cez jej tvorbu, ktorá je mimochodom úžasná. Je presne taká, ako som čakal, že bude. Je relatívne prísna, má svoj štýl, vibe a flow, ako premýšľa, ako koná, má svoj imidž, je sympatická. Mám radosť, že som na jej strane, lebo vie byť ako Paľo, ale zároveň vie aj podržať. Je svojská, ale vie byť prísnejšia.

Je to jediná žena v porote...

Áno, ale taká rázna žena, kat žena. Mateja poznám už dlho, sme kamaráti. Sme radi, že sa takto vidíme v rámci SuperStar. Stretávame sa v našej práci už dlho.

Máte tam nejaké nezhody občas medzi sebou?

Áno, máme ich tam veľa.

A ako ich riešite?

Tak, že väčšinou, keď sa nezhody týkajú mňa, ostatní sú kritickí, väčšinou dostávam „na prdel“, lebo ostatní riešia až príliš techniku a ja sa viem na hudbu a ľudí pozerať trochu inak, bohužiaľ, nikto iný sa na to takto nepozerá. Občas sa mi podarí niečo presadiť a presvedčiť, ale nie je to jednoduché. Myslím si, že mám dosť odlišný názor na hudbu a na interpretov, ako ostatní porotcovia. A to preto, že robím hudbu pre úplne iný trh.

Tako čom by to bolo, keby každý z vás hovoril to isté...

Presne.

To, že Cristovao sedí v porote vedľa Haberu, považuje za veľký úlet.
To, že Cristovao sedí v porote vedľa Haberu, považuje za veľký úlet.
Zdroj: Jan Kroupa

Po prvej časti vás veľa ľudí kritizovalo, že ste boli dosť ticho a málo ste sa vyjadrovali. Ako ste to zobrali?

Keď ľudia budú kritizovať, koľko čo hovorím, tak to je úplne scestné. Je to v rukách strihačov. Po každom vystúpení všetci povieme svoje, a to je potom na strihačoch, koľko kto dostane priestoru. Hodnotiť, koľko som toho kedy povedal, je úplne zbytočné. To je ako hodnotiť napríklad, koľkokrát niekto videl jeden film. To je blbosť. Je to o tom, ako to postrihajú. Myslím si, že som špecifický v tom, ako ľudí hodnotím, a v tom, čo v nich vidím. Ja som človek, ktorý vo všetkých ľuďoch vidí nejakú nádej. Vždy si na tom nájdem to pozitívne, málokedy sa stane, že by som niekomu povedal, choď úplne do kelu. Moje hodnotenie je špecifické.

Negatívne ohlasy vás teda posúvajú nejakým spôsobom dopredu?

To zase úplne nie. Snažím sa brať kritiku veľmi zodpovedne, pre mňa je kritika vzácna vec. Je to súčasť toho, čo robím. Nepošle ma to úplne preč. Vypočujem si to, zistím, či to je pre mňa relevantné, alebo nie, či to je v rozpore, alebo v súlade s tým, aký som človek, a či to je pre mňa hodnotná informácia. A buď to premietnem vo svojom ďalšom konaní, alebo nie. Kritiku beriem. Je to podľa mňa zdravá súčasť toho, čo robím.

Čo hovorí vaše okolie, rodina, že ste súčasťou tohto projektu? Podporili vás?

Chápu, čo to znamená, je to pre mňa ako Oscar, pre mňa, čo som si prešiel touto súťažou, je to uznanie, že to, čo robím, robím najlepšie, ako môžem. Keď môžeš byť medzi tými, čo súdia, je to super.

Dá sa povedať, že toto porotcovanie považujete za možno akýsi vrchol svojej kariéry?

V rámci kariéry, ktorá bola postavená na tejto súťaži, tak áno. V rámci toho, čo som postavil nad rámec tejto súťaže, tak to rozhodne nie. Myslím si, že to, čo robíme s mojím manažmentom a producentmi, sa posunulo niekam inam, kam už SuperStar nesiaha. V rámci toho, čo mi táto súťaž dala, a že teraz som tam porotca, je to top.

Keby vám niekto v roku 2009 povedal, že o pár rokov budete sedieť v porote, čo by ste mu povedali?

Vďakabohu, že som nebol postavený pred takúto otázku. Chcel by som vidieť to video, ako by som sa veľmi smial z tejto vízie. Je to super, je to nepredstaviteľné. Mám radosť.

Ako ste sa vžili do úlohy porotcu? Neoľutovali ste niekedy, že ste to zobrali?

Ježišmária, rozhodne nie! Beriem to ako zodpovednosť. Pravdepodobne to bola sila zhora. Snažím sa bojovať za každého človeka. Stále to opakujem, aby boli sami sebou a dali do toho všetko. Jednoducho je to moja práca a som tam pre nich. Keby som bol nejaký hajzel, ktorý tých ľudí bude sekať, tak by som sa nemohol na seba pozerať. To nejde...

Z Bena a Paľa sa stali výborní kamaráti.
Z Bena a Paľa sa stali výborní kamaráti.
Zdroj: Instagram B. C.

Moderátorkou bude Jasmina Alagič. Už ste sa spolu stretli? Poznali ste ju predtým?

Stretli sme sa v rámci nakrúcania, teším sa. Úprimne mám aj radosť, že túto rolu získal i Leoš Mareš, pretože je to pre mňa potvrdenie, že finálové večery budú naozaj dobré. Tým však teraz nechcem uraziť Jasminu. Leoš je človek, ktorý si vybudoval neuveriteľné meno a je šikovný, aj keby to Jasmine napríklad niekedy nemuselo úplne vyjsť, tak on ju určite podrží. A viem, že tento ročník bude určite kvalitatívne jeden z najlepších, aký tu kedy bol.

Leoš je stálica na českej moderátorskej scéne a SuperStar už v minulosti aj moderoval...

Presne tak. Chcem, aby to bolo najlepšie, aby ľudia z toho mali to najlepšie, aby to malo dobrú sledovanosť. Za mňa to Leoš môže posunúť ešte o krok ďalej. Jasmina je pre mňa sympatická ženská. Spolu im to bude určite fungovať. Teším sa na to.

Máte priateľku?

Nemám.

Ako je to možné?

Je to v rámci toho, ako funguje môj život, ako málo času mám aj na svoju rodinu. Bolo by to odo mňa sebecké mať priateľku. Keď už mám nejaký čas navyše, som rád, že ho môžem stráviť s babičkou, dedkom, mamou, bratom, so sestrou. Často cestujem. Je to skôr opačne. Skôr by som sa čudoval, keby som mal priateľku a keby nejaká mohla zvládnuť moje tempo a moju neprítomnosť.

A čo teraz robíte mimo SuperStar? Stíhate riešiť svoju hudbu?

Nedávno som sa vrátil domov, cestoval som mesiac po svete. V Toronte som robil hudbu, bol som v Los Angeles za sestrou, potom som letel do Londýna za rodinou, zároveň som tam bol na šampionáte, ktorý som trénoval aj v Toronte a Los Angeles a potom som sa vrátil do Česka, kde som sa znova zbalil a priletel na Slovensko na premiéru filmu Backstage.

To máte naozaj dosť nabitý program...

Áno, naozaj nie je čas na to, aby som sa na niekoho viazal. A nemám na to ani chuť. Mám veľa ľudí, ktorých baví, čo robím. Venujem sa im naplno.

Pred pár rokmi tvoril pár so speváčkou Monikou Bagarovou.
Pred pár rokmi tvoril pár so speváčkou Monikou Bagarovou.
Zdroj: Profimedia

Napriek tomu, že máte už po 30-ke, na rodinu ešte nemyslíte?

Nie je to pre mňa téma, ktorej by som sa smial, ale zároveň myslím, že teraz mám toľko projektov a vecí, ktoré musím riešiť, že by som mal úprimne povedať, že na to ešte nemyslím.

Aké sú vaše najbližšie plány, čo sa týka vašej kariéry?

Robiť hudbu, robiť to naplno, vyhrať majstrovstvá sveta v športe, ktorý robím - brazílske džiu-džicu, MMA (bojové umenie, forma sebaobrany, pozn. red.). 60 % súťažiacich tohto športu končí na zemi, kde človek toho druhého napríklad uškrtí...

To je dosť drsný šport. Boli ste už aj zranený?

Bol, ale nie je to až také hrozné. Je to úžasný šport a veľmi ma to baví. Je to super, aj keby som mal zranenie, vždy je to o. k.

Ben žne s brazílskym bojovým umením úspechy.
Ben žne s brazílskym bojovým umením úspechy.
Zdroj: isport.blesk.cz