Film Baba z ľadu rozpráva príbeh otužilca Broňu, ktorého stvárnil Nový, a ovdovenej Hany, ktorú hrá Kronerová. Vďaka ich stretnutiu sa im začína obom meniť život od základov. Dej odkrývajúci neľahké vzťahy medzi tromi generáciami prináša nádej, že život možno vziať do vlastných rúk a aj získať lásku v akomkoľvek veku.

Kronerová za stvárnenie postavy získala ocenenie Český lev za najlepší ženský herecký výkon. Aj z toho dôvodu sa na film tešili aj diváci RTVS. Televízia už niekoľko dní pred premiérou novinku promovala. No v pondelok večer nastalo niečo, čo nikto nečakal. Kľúčovou scénou filmu je totiž erotická pasáž Kronerovej a Nového, za čo dostala herečka veľkú poklonu a uznanie, že si na takéto niečo trúfla aj vo svojom veku.

Zuzana a Pavel na Českých levoch.
Zuzana a Pavel na Českých levoch.
Profimedia

No RTVS práve tieto zábery neodvysielala! A to divákov vytočilo do vývrtky! „To akože čo bolo, milá RTVS? Prečo ste film neodvysielali v plnej verzii? Za čo nás divákov máte? Veľký obdiv a klobúk dolu, pani Kronerová,“ napísal na sociálnu sieť nahnevaný divák, ku ktorému sa okamžite pridali ďalší. „Presne toto by aj mňa zaujímalo, nechápem cenzúru!“ „Môžem sa opýtať kompetentných, na základe čoho bolo z originálu niečo vystrihnuté? Všimol som si konkrétne jednu scénu. Išlo sa o ,sex dôchodcov‘, Neskutočne som vytočená,“ zneli nahnevané komentáre ľudí.

Zaujímavé však je, že keď film pred pár týždňami vysielala Česká televízia, o kľúčovú scénku diváci neprišli. Aj samotná Kronerová na tom nevidí nič zlé. „Prezradím, že sme si s Pavlom najskôr nechali spodnú bielizeň a snažili sme sa, aby ju nebolo vidieť. Keď sa už natáčalo, z Pavla skĺzla perina a bolo to vidno. Režisér vtedy nekompromisne vyhlásil, že všetko musí isť dole! Trochu sme sa, samozrejme, bránili, pretože sme obaja hanbliví, ale tiež sme profesionáli,“ reagovala herečka.

A čo na to RTVS? „Je úplne bežné a štandardné všade vo svete, že sa pri niektorých filmoch vyrobia dve verzie – pre kinodistribúciu a pre televízne vysielanie. RTVS pri uvedení svojho koprodukčného filmu Baba z ľadu siahla po jej televíznej verzii, pretože pri jeho kinoverzii by sme ju museli označiť ako program nevhodný a neprístupný pre vekovú skupinu do 18 r. a vysielať ju až po 22. hod. Na základe platného audiovizuálneho zákona a s ním súvisiacej vyhlášky Ministerstva kultúry SR sú programy nevhodné pre vekovú skupinu do 18 r., čo bol prípad aj kinoverzie Baby z ľadu, ak obsahujú zobrazenie erotických pomôcok alebo erotických scén, ktoré sú vyrobené výlučne na prezentáciu erotiky a erotických tém. Keďže ide o kvalitný koprodukčný film RTVS, je úplne prirodzené, že sme ho chceli v televíznej premiére odvysielať vo večernom prime time, a nie po 22. hodine,“ reagovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

VYSTRIHNUTÉ SEXUÁLNE SCÉNY SCÉNY NÁJDETE V GALÉRII

Prečítajte si tiež: