Čakali ste taký veľký úspech u ľudí s čítaním rozprávky?

Nerozmýšľala som nad tým. Spontánne som reagovala na to, čo nastalo. Chcela som byť užitočná v situácii, keď sa potrebujeme zomknúť a byť solidárni. 

Rodiny, mamy vám veľmi ďakujú. Píšu spätné väzby, rôzne príbehy. Ako to vnímate?

Dojíma ma to. Napíše mi lekárka, že sa mohla zavrieť v kúpeľni a vyplakať stres, aby ju nevideli deti a pacienti. Napíšu mi rodičia, že si po celom dni vydýchnu. Žijeme nové časy a v nich potrebujeme nové rituály. Pre niekoho to môže byť aj taká maličkosť, ako rozprávka pred spaním.

Jedna žena vám napísala, že ste jej pomohli dostať sa z depresie. Viete sa do takýchto ľudí vcítiť?

Vcítiť? Pandémia prenáša okrem fyzického ohrozenia aj psychické. Úzkosť je pomerne častá reakcia. Strach a obavy má každý z nás. Dôležité je mať v izolácii rytmus. Prezliecť sa. Umyť. Zacvičiť si. A telefonovať s príbuznými a priateľmi. Zdieľať svoje pocity. Neuzavrieť sa v negatívnych myšlienkach.

Zuzana Fialová každý večer číta rozprávky deťom cez živé vysielanie.
Zuzana Fialová každý večer číta rozprávky deťom cez živé vysielanie.
Zdroj: Instagram Z. F.

Hrozí nám, že v karanténe zotrváme až 2-3 mesiace. Máte nejaký recept na to, ako sa z toho nezblázniť?

Ešte raz. Režim. Stanoviť si pravidlá. Dodržiavať ich. Karanténa nie sú prázdniny. A ešte kresliť, čítať, tancovať, piecť... tvoriť. To mne osobne veľmi pomáha. Byť láskavý. Na ulici zakývať cudziemu človeku. Pomôcť starším ľuďom v okolí. Hocičo - čas, keď nemyslíme na svoje osobné ohrozenie, je pre psychiku najdôležitejší.

Myslíte si, že „koronakaranténa“ nejako ovplyvní ľudstvo, že budeme potom k sebe milší, tolerantnejší, alebo práve naopak, že nastane ešte väčší konzum?

Na toto neviem odpoveď. Potom uvidíme. Buďme láskaví a tolerantní teraz. To je dôležité. Aj vo virtuálnom priestore. Pri pandémii môže totiž prísť k nárastu agresivity. Zabráňme tomu spolu. Nedávajme priestor našim nízkym pudom.

V divadle si pre koronavírus do septembra nezahrá.
V divadle si pre koronavírus do septembra nezahrá.
Zdroj: SND

Ako vyzerá teraz váš deň bez divadla a dabingu?

Každé ráno sa poteším, že mám dar nového dňa. Upracem. Navarím. Telefonujem s rodinou. Je nás veľa. Každý deň si zavolám aj s jedným, dvoma priateľmi. Čítam. Hrám sa so psom. Opakujem si texty. Učím sa jogu a meditovať. Večer sa pripravím na deti a 19.30 vysielam.

Bez divadla budete až do septembra. Čo budete robiť?

Prispôsobím sa tak ako všetci. Svet sa teraz zmenil. Dal nám šancu zmeniť sa. Spomaliť. Môj život nie je práca. Skladá sa z 1 000 krehkých okamihov dennodennosti a mám možnosť prežívať ich hlbšie a intenzívnejšie. Dostala som vzácny dar, čas na spomalenie.

VTIPNÝ ZÁBER, AKO FIALOVÁ LOVÍ RYBY DOMA Z VANE, NÁJDETE V GALÉRII >>