Ešte pred pár týždňami by nikomu z nás ani len nenapadlo, že hrozba menom koronavírus zmení životy aj nás Slovákov. Veľká väčšina je zavretá doma a mnohí ostali na niekoľko mesiacov bez práce. No a keďže sú zatvorené aj divadlá a prestalo sa natáčať, aj umelci majú problém. Slovenská filmová a televízna akadémia na čele s dcérou Andyho Hryca Wandou sa rozhodli vziať svoj osud do vlastných rúk.

Napísali list našej vláde, kde prosia premiéra Igora Matoviča o pomoc. „V dôsledku zrušenia rôznych akcií prichádzajú tisícky slovenských rodín o svoje príjmy. Máloktorá rodina pôsobiaca v audiovízii má vytvorené také úspory, aby vedela zvládnuť výpadok príjmu jedného rodiča, a už vôbec nie oboch,“ píše Hrycová.

Pod list sa podpísal aj Milan Lasica.
Pod list sa podpísal aj Milan Lasica.
Zdroj: Michal Smrčok

Umelci prišli s návrhom opatrení ako poskytnutie bezúročných pôžičiek, odklad splátok či zníženie odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. V liste pre vládu sa podpísal aj Milan Lasica, režisér Peter Bebjak, herečka Zuzana Mistríková či Jozef Heriban.

Tento list však zdvihol tlak obyčajným Slovákom, ktorí sú tiež bez práce, živia rodiny a sú strachom bez seba, čo s nimi bude. „A keby tak začali šiť rúška a rozdávať seniorom? Asi by to bolo pod ich úroveň... že sa nehanbia pýtať niečo,“ „No keď títo už nemajú peniaze, čo potom tí chudáci, čo žijú z dôchodku alebo z podpory,“reagovali mnohí Slováci, ktorí momentálne žijú vo veľkej neistote. Veľa firiem či výrobných závodov na dobu neurčitú pozastavili výroby a zamestnanci netušia, aký osud ich po pandémii čaká. To platí aj pre drobných živnostníkov a ľudí pracujúcich v službách.

 

Mrzia ma negatívne reakcie

„Viem, že ľúdia sú vystrašení, zneistení, boja sa o blízkych a o seba, že nikto nevie, ako dlho táto kríza potrvá a aké bude mať dôsledky. Napriek tomu ma však prekvapuje, ak práve v takejto situácii, ktorá sa dá zvládnuť, len ak sa zomkneme a budeme solidárni, prevládajú takéto emócie. Stále verím, že vláda urobí potrebné opatrenia, aby pomohla ľuďom bez garancie stáleho príjmu a malým podnikateľom. A hovorím o obyčajných bežných ľuďoch, nie o nadštandardne zarábajúcich celebritách. Tie sa len váhou svojej osobnosti postavili na ochranu svojich kolegov, za čo im ďakujem,“Wanda Hrycová.

Dotýka sa to nás všetkých

,,Solidarita a pomoc. O nič iné nejde a nešlo. Tak ako sa do veľmi ťažkej situácie dostali umelci a ľudia pracujúci v audiovizuálnom priemysle, tak sa to momentálne dotýka veľmi veľkého počtu ľudí, pre ktorých dlhodobá karanténa môže znamenať existenčné problémy. Hľadal sa len spôsob, ako sa dá pomôcť všetkým ľuďom, ktorých to postihlo a v súčasnosti nejde už vôbec o ľudí pracujúcich v umeleckej alebo kultúrnej sfére,“ režisér Peter Bebjak.

Peter Bebjak
Peter Bebjak
Zdroj: archív

Názor sociologičky

,,Dalo sa čakať, že reakcia ľudí bude negatívnejšia, hlavne ak niektorí majú nízku mzdu. Celá iniciatíva umelcov bola možno vyslovená skôr, než by si uvedomili, aký to bude mať dosah. Ak by došlo k tomu, že nastanú nejaké úľavy, tak si myslím, že to bude celoplošné. Budú sa týkať mnohých povolaní a sektorov. Ak vláda bude pomáhať ľuďom, myslím si, že kritériom nebude, či ste umelec, skôr výška mzdy a výška prípadnej straty,“sociologička Silvia Porubänová.

REAKCIE ĽUDÍ, NÁJDETE V GALÉRII:

Mohlo by vás zaujímať: