Judita Hansman: Je to súčasťou mňa!

Obľúbená postava zo seriálu Odsúdené Gigi alebo herečka Judita Hansman o svojich problémoch s vitiligom dokáže hovoriť úplne bez zábran, ba dokonca aj so šarmantným humorom. „Vitiligo sa mi objavilo na rukách, keď mala moja dcérka tri roky, a pán doktor mi povedal, že je to psychotomatická záležitosť. Tehotenstvo som mala pokojné, čiže to bude možno z čias, keď ma čakala moja mamička a objavilo sa mi to neskôr. Ako mi vitiligo samo prišlo, tak môže samo aj zmiznúť. Naučila som sa s tým žiť,“ usmieva sa Judita.

Táto kožná choroba sa u nich v rodine objavila prvýkrát iba u nej, no ak by vedci prišli s novým liekom na doplnenie pigmentu, rada sa dá testovať. Hanbila sa niekedy v živote za túto svoju ojedinelosť na rukách? „Zo začiatku áno, maskovala som to aj mejkapom, no potom som si povedala, že som to ja a už som to neriešila.“ Dáva si sympatická herečka tieto pigmentové škvrny na fotografiách retušovať, či je s nimi zmierená? „Nedávam, a aj keď sa ma to fotograf opýta, odpoviem, že vitiligo a vrásky okolo očí sú tu a ja ich rešpektujem,“ uzavrela so smiechom Hansman.

Čo sa týka slnka, tak v minulosti sa pred ním až príliš skrývala, no dnes nemá problém vybehnúť na dovolenku k moru v polovičných plavkách, no s krémom, ktorý má vysoký faktor. Aj mafián má starosti Ali Krasňanský alias herec Peter Sklár má stratu pigmentu viditeľnú na tvári, no v stvárňovaní jeho seriálových postáv to nie je nijaký problém. Herec sa o tejto svojej kožnej chorobe nechce na verejnosti veľmi rozprávať, pretože mu to zrejme, rovnako ako aj Jurajovi Rašlovi, nie je veľmi príjemné. Peter má však na rozdiel od kolegov výhodu v tom, že svoje vitiligo na tvári môže zakryť mejkapom a nikto si nemusí nič všimnúť.

Juraj Rašla: Hanbí sa?

Menej zhovorčivejší bol o vitiligu herec a seriálový majiteľ kliniky z Paneláka Juraj Rašla, ktor ý stratou pigmentu trpí na rukách, ako aj jeho kolegyňa Judita Hansman. Keď sme sa ho opýtali, či nám môže prezradiť, kedy sa mu strata pigmentu objavila a či to má vrodené, nebol našimi otázkami dvakrát nadšený. „Nehnevajte sa, nie je mi príjemné, aby sa o tom písalo v novinách,“ dozvedeli sme sa. Juraj sa možno za svoje ruky hanbí, no, pravdupovediac, nemá sa za čo, pretože každého človeka trápi nejaká choroba...

Kristíny Svarinskej: Beriem to prirodzene

Vitiligo sa objavilo aj u seriálovej herečky Kristíny Svarinskej, ktorá z toho veľkú vedu nerobí. „Strata pigmentu sa u mňa objavila, keď som mala 13 – 14 rokov. Biele škvrny mám na prstoch a pätách, no keď nie som opálená, veľmi mi to ani nevidno. Nikdy som sa za vitiligo nehanbila, som to skrátka ja, a keď mi ho aj vidno na fotografiách, vôbec mi to neprekáža,“ prezradila nám usmiata Kristína. V minulosti Svarinská podstúpila v kožnej ambulancii aj lokálne opaľovania pod dohľadom lekára, no podľa herečkiných slov to nebolo príliš efektívne a v liečbe nepokračovala. Nás však zaujímalo, ako sa Kristínino vitiligo správa na slnku. „Keď som bola mladšia, tak mi lekári povedali, aby som na slnko veľmi nechodila, no s odstupom času to nedodržiavam. Teraz sa opaľujem normálne, veď vitiligo mám na malých plochách a už dlhší čas ho mám zastavené, čiže je to v poriadku,“ uzavrela našu debatu seriálová Nika z Paneláka.

Čo je vitiligo?

Vitiligo je porucha pigmentácie kože. Podľa posledných vedeckých poznatkov je vitiligo považované za ochorenie, ktoré je spôsobené mnohými faktormi a spúšťačom choroby môže byť čokoľvek. Nejde len o ochorenie kozmetického významu, ale je to porucha, ktorá je následkom autoimunitných reakcií.