Svedectvo o tom, čo sa v osudný večer vlastne stalo, prináša Ota Kars v knihe "Jmenuju se Tomáš", ktorá vychádza vo štvrtok. V nej sa Tomášov kamarát Mirek Schlaichert zveril, že Tomáš navrhol previesť sa autom po pár pivách v krčme. A obaja aj naozaj do auta nasadli a vyrazili z Polevska, kde popíjala ich partia. Čoskoro však obom došlo, že je to nezmysel a začali sa vracať. V osudnej zákrute neďaleko miesta, odkiaľ vyšli, vyleteli z cesty, narazili do stromu a skončili v priekope. „Keď som sa prebral, vyhrabal som sa z auta a potom sa snažil dostať von Tomáša. To mi vôbec nešlo, bol tam zakliesnený nohami, nijako nereagoval a ja som ho proste nedokázal dostať von,“ popisuje Mirek s tým, že v šoku utekal smerom dole pre pomoc.

Detská hviezda Tomáš Holý tragicky zahynul vo veku 21 rokov.
Detská hviezda Tomáš Holý tragicky zahynul vo veku 21 rokov.
Zdroj: Blesk.cz

Nikto nevedel, čo sa pred ôsmou hodinou večer 300 metrov nad krčmou stalo.„Chlapci vytiahli Tomáša z auta, išlo to ťažko, nohy mal primliaždené. Snažili sa mu dávať umelé dýchanie. Presne to neviem, bol to zmätok,“spomína ďalší kamarát Juraj Kozáček. „Vytiahli sme ho z auta. Bol od krvi na tvári, ale oveľa viac na bunde, okolo trička, snažili sme sa ho resuscitovať,“ pridáva sa Luboš Čipera. „Ja som išiel ďalej po ceste, pretože som tam nebol veľmi platný, a dúfal som, že niečo pôjde a stopnem to a odvezeme ho do nemocnice,“pokračuje v rozprávaní Juraj. „Ako zázrakom skoro hneď išiel od Kytlice nejaký cudzí chlap a zastavil nám. A my sme mu to bleskovo vysvetlili a naložili Tomáša tak, ako bol, len v jeho veciach od krvi dozadu na sedadlo. Ja som mal na sebe Tomášove nohy, Brázda sedel pod hlavou. Na nějaký svůj zinkoklih som úplne zabudol. Hovoril som si, je to síce blbé ale bude to dobré, stále som veril,“ zveril sa Juraj.

Tomáš Holý
Tomáš Holý
Zdroj: archív

„O chvíľku sme boli v Novom Bore, kde už, myslím, že pred vchodom, stála pripravená sanitka, čo asi hneď volali z krčmy, a práve vyrážala. Takže to celé predtým muselo byť veľmi rýchle. A po dvadsiatich minútach, asi, vyliezol z tej sanitky doktor a povedal nám, že Tomáš nežije, že je koniec,“ tvrdí Juraj v knižke, ktorá vychádza už 26. októbra. „Tomáš má v úmrtnom liste napísané jedno smrteľné zranenie, doktor ich ale vypočítal dokopy tri...“ dodáva s tým, že bývalá detská hviezda bola mŕtva hneď na mieste nehody.

Jeho smrti nikto neveril

Smrti Tomáša Holého nikto neveril. „Tomášova mama Maruška najskôr od dverí svojho bytu v Prahe v Nuslích ešte v tú noc policajtov, ktorí jej prídu oznámiť, že Tomáš zomrel. S tým, že nech si nechajú takéto srandičky, že čo je to za ďalší Tomášov vtip. Ale vtip to nie je,“píše Ota Kars v knihe s tým, že rovnako reagoval aj otec Holý.

NEZABUDNUTEĽNÉ ZÁBERY TOMÁŠA HOLÉHO V GALÉRII

Mohlo by vás zaujímať: