„Bolo to veľmi ťažké. Lekári robili, čo mohli. Viackrát nám povedali, že môžeme čakať, že zomrie. Že ak aj prežije, bude veľmi vážne postihnutý. Nebolo isté, či bude rozprávať, či bude dobre počuť, vidieť. Jasné, že mi to prišlo ľúto. Lebo ja mám s dcérou taký vzťah, že má 33 rokov, príde ku mne, stisne si ma a povie Maminka, ľúbim ťa. Prišlo mi ľúto, že to mi možno môj syn nikdy nepovie,“ vzdychla si mama Janka, ktorá to tiež nemá na ružiach ustlané. Tridsať rokov má cukrovku, ku ktorej sa pridali aj problémy s obličkami. Skončilo to tak, že musí chodiť tri razy do týždňa na dialýzu.

Rodina Peknušovcov z relácie V siedmom nebi.
Rodina Peknušovcov z relácie V siedmom nebi.
TV JOJ

„Chodím tam v pondelok, v stredu a v piatok na štyri hodiny. Dá sa s tým žiť. Keby nebolo tej dialýzy, keby nebolo liečby cukrovky, asi by som tu nebola,“ skonštatovala. Akoby toho nemala na pleciach už dosť, diagnostikovali jej aj rakovinu. Silu žiť ďalej jej dodáva viera v Boha. „Čo život prinesie a dá Boh, to treba prijať,“ vraví Janka.

Hlavou tejto rodiny, s ktorou sa osud kruto zahráva, je otec Ľubomír, ktorý sa o milovanú manželku a syna stará trpezlivo a s láskou už dlhé roky a dennodenne. Ich dni vyzerajú tak, že ráno čakajú na sanitku, ktorá Janku odvezie na dialýzu. Ľubo potom nachystá Jožka do školy a keď ho tam odvezie, ide do práce. Po práci vyzdvihne Janku na dialýze, vezme Jožka zo školy, nakúpi a doma sa opäť stará rodinu. Za svoje dlhoročné úsilie dokonca dostal v roku 2015 ocenenie Otec roka.

„Koľkokrát sa prihodí niečo alebo už nevládzem, príde zlá správa a Jožko mi povie Tatko, nebuď ako malé dieťa. Nejako to zvládneme. Niekedy mám pocit, že mi ide roztrhnúť hruď. Keby som mohol, vezmem na seba aspoň jednu vec, ktorú žena má. Modlím sa za to. Všetko sa dá zvládnuť, keď má človek vieru,“ hovorí Ľubo s úsmevom. Najväčším snom tejto rodiny bolo vidieť Vatikán. Siedme nebo im to nielenže splnilo, ale dokonca zariadilo aj stretnutie s kardinálom Jozefom Tomkom, ktorý bol blízkym priateľom pápeža Ján Pavla II.

VIAC FOTO Z TOHTO DOJÍMAVÉHO PRÍBEHU NÁJDETE V GALÉRII ČLÁNKU >>