Jeho obrazy sú veselé, plné farieb, vyžaruje z nich optimizmus. Pavol Hammel začal maľovať pred desiatimi rokmi. „Tvorím v kotolni, kde nemám denné svetlo. Používam veľa olejových farieb,“ vraví všestranný umelec. Maľuje pre potešenie, na obrazoch vraj zarábať nechce.

No sú žiadané. Najviac získal za dielo nazvané Šťastná ryba. Vydražili ho za 3 200 eur. Ocenenia žne aj na medzinárodných súťažiach. Výstava v priestoroch Darte Gallery bude do konca februára.

MALIAR HAMMEL: Presadzuje sa aj ako výtvarník.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/INGRID TIMKOVÁ

Hammel a časť jeho tvorby
Foto: INGRID TIMKOVÁ/Plus JEDEN DEŇ

„Maľujem, keď to na mňa príde. Niekedy týždeň v kuse a potom dva mesiace nič. Ale vôbec to neberiem vážne. V kotolni nemám ani denné svetlo, len štyridsaťwattovú žiarovku. To vďaka nej mám na obrazoch také výrazné farby. Vnútri mám totiž pocit, že málo žiaria, až keď vyjdem s obrazom na dvor, vidím, že to nie je pravda,“ priznal Hammel týždenníku Šarm proces tvorby.

„Najväčšmi ma baví, že si môžem dopriať hrubé nánosy olejových farieb. Už ani nemaľujem štetcami, ale špachtľami.“ Do mokrej vrstvy farby niekedy vyrýva ďalšie štruktúry, ale konkrétne objekty ako hrad, hradná veža či ľudské tváre sú na jeho plátnach skôr výnimkou.