Asi neexistuje na Slovensku človek, ktorý by nevedel zaspievať aspoň jednu pesničku od Richarda Müllera. Okrem svojej tvorby je známy aj drogovými excesmi, ku ktorým sa, na rozdiel od iných umelcov, otvorene priznal. Tejto etape jeho života sa nevyhli ani tvorcovia v dokumente Nespoznaný, ktorý práve beží v kinách. Čo však u divákov zrejme ešte oveľa viac zarezonuje, je vplyv maniodepresie na spevákovo každodenné fungovanie.

Žalostný pohľad na Richarda Müllera: Sám sa už nevládze ani obliecť!

Duševné ochorenie urobilo z energického a vtipného muža človeka, ktorý v horších obdobiach svojej choroby potrebuje intenzívnu opateru. Ani pred týmito intímnymi chvíľami, keď pred koncertom leží v šatni a nevládze ani rozprávať, však nezabuchol filmárom dvere pred nosom. Režisér film Miro Remo obdivuje Richarda za jeho otvorenosť, aká na Slovensku nebýva zvykom.

Müller netají, že pre chorobu stratil priateľov. Nových však našiel vďaka turné s Fragile.
Zdroj: Emil Vaško

Müller netají, že pre chorobu stratil priateľov. Nových však našiel vďaka turné s Fragile.
Foto: Emil Vaško

Nahý až na kožu

Spevák sa jednoducho na nič nehrá, a keď sa rozhodol, že odkryje svoje súkromie, tak so všetkým, čo k tomu patrí. „Nezabudnem na moment, keď mi Richard poskytol svoj osobný videoarchív, ktorý tvorí asi tretinu filmu. Išlo o pásky z obdobia nahrávania jeho albumu Nočná optika. Richard si vtedy všetko sám nakrúcal, rodinu i spevácku kariéru. Prekypoval energiou. Bol nezastaviteľný. Dnes je na tom inak, ale guráž mu zostala. Poskytnúť filmárovi svoje súkromie nie je len tak. To je veľká vec. Bolo to ponorenie do jeho mysle, ktoré veľmi prehĺbilo i samotný film. Hltal som ten materiál so zvýšeným pulzom,“ povedal Šarmu Miro Remo.

Lieky sú súčasťou jeho života.
Zdroj: Emil Vaško

Lieky sú súčasťou jeho života.
Foto: Emil Vaško

Partnerka Riša Müllera Vanda prehovorila o súkromí so spevákom: Detaily jeho ťažkých depresií!

Nečudo, zvýšený pulz má aj divák, keď pozoruje napríklad to, ako mrzne na perách úsmev vtedy ešte manželke Soni Müllerovej, keď sa ocitne uprostred rozjarených Richardových kolegov. Nevyzerajú veselí len tak, zo života…

„Videomateriál mi pomohol zorientovať sa v téme a Richarda pochopiť. Vyrástol som na jeho hudbe, autorsky ma ovplyvnil. Rád by som mu za prejavenú dôveru takto na diaľku poďakoval. Vďaka, Richard!“ dodal režisér, ktorý obdivuje speváka za to, ako zvláda svoju prácu napriek vážnej duševnej chorobe.  

Trapas na odovzdávaní hudobných cien: Richard Müller sa urazil a ušiel!

Syna Marcusa miluje.
Zdroj: internet

Syna Marcusa miluje.
Foto: internet

Továreň na peniaze

Spevák veľmi dlho patril k najlepšie plateným interpretom, ale pracovať neprestal. Ešte pred pár rokmi vraj bral za vystúpenie šesťtisícpäťsto eur. Už v minulosti priznal, že spevácku kariéru nemôže zavesiť na klinec, pretože vďaka nej má prácu celý ansámbel ľudí a okrem toho má tri deti, ktorým chce dopriať dobré vzdelanie a skvelý život. Diváka až mrazí, keď v dokumente spevák po jednom z koncertov povie: A teraz končím s kariérou.

Okolostojaci, ktorí mu podávajú tričko a vodu, sa len usmejú a povedia: Riško, nemôžeš… Sama spevákova dcéra Ema, ktorá sa vo filme objaví tiež, hovorí o tom, že otec by mal najradšej svätý pokoj, ale je od neho závislých priveľa ľudí… Pozerať sa na to, ako odovzdaného speváka odprevádzajú na pódium držiac ho za ruky ako malé dieťa a v duchu sa zrejme modliac, aby to dnes zvládol, nie je ľahké. Z mnohých záberov vanie smútok.

V dokumente odkryl spevák súkromie viac, ako by ste čakali.
Zdroj: internet

V dokumente odkryl spevák súkromie viac, ako by ste čakali.
Foto: internet

Osudové ženy

Okrem dcéry Emy, ktorej otec pred kamerou dáva rady o tom, že lepšie sa hodí do šoubiznisu s rozpustenými vlasmi, sa vo filme objavili aj ďalšie ženy jeho života. Mihne sa v ňom milovaná mama, ktorá bola celý život jeho dôverníčkou, samozrejme, Soňa Müllerová (55), ktorá s ním zažila peklo počas drogového obdobia. Vtedy sa ich vzťah rozpadol a Richard jej venoval pesničku Už asi nie si. Soňa netají, že to bolo ťažké obdobie. Film si však ešte nepozrela...

SOŇA MÜLLEROVÁ (55)
Zdroj: archív

SOŇA MÜLLEROVÁ (55)
Foto: archív

Potom prišla na rad Iva Bittová (58), skvelá česká speváčka, ktorá sa v čase, keď tvorili pár, vyjadrila, že by chcela mať s Richardom dieťa. Spevák vzťah nakoniec ukončil jednoduchou esemeskou, že si našiel inú ženu. Na tento okamih Iva dodnes spomína so silnými emóciami. 

IVA BITTOVÁ (58)
Zdroj: archív

IVA BITTOVÁ (58)
Foto: archív

V dokumente sa objavuje aj Vanda Wolfová (45), spevákova súčasná partnerka, s ktorou má syna Marcusa. „Už som jeden rozvod zažil,“ vysvetľuje spevák, prečo sa neoženil. Vanda o Richardovi tvrdí, že je napriek všetkému úžasný otec. Nemajú však jednoduchý život: „Kým sa s tým človek sám nestretne, je vlastne veľmi zložité pochopiť, čo tí ľudia prežívajú, pretože mánia je viditeľný stav. To je stav, keď je človek hyperaktívny a, v úvodzovkách, má množstvo energie, množstvo skvelých nápadov, ktoré si však o chvíľku nepamätá, nerealizuje a ľudia väčšinou zomrú na infarkt, prasknuté pľúca, zabíjajú sa v aute, pretože mozog ide na vysoké obrátky a telo nestačí, “ dodala smutne.

VANDA WOLFOVÁ (45)
Zdroj: archív

VANDA WOLFOVÁ (45)
Foto: archív