Správu potvrdila portálu sme.sk vedúca ateliéru dokumentárnej tvorby VŠMU Ingrid Mayerová a jej blízky kamarát, režisér Marek Šulík. Slovenská režisérka podľa medializovaných informácií mala spáchať samovraždu. "Možno to bolo jej krehkosťou, nadmernou citlivosťou. Odzrkadľuje sa v talente, no nie je zvládnuteľná v bežnom živote,"uvažuje Jaro Vojtek.

Režisérka Mária Rumanová zomrela vo veku 30 rokov.
Režisérka Mária Rumanová zomrela vo veku 30 rokov.
Zdroj: Facebook

Okrem réžie dokumentárnych filmov sa podľa portálu zenyvmeste.skvenovala príprave pravidelných kultúrnych relácií Umenie pre RTVS. Spolupracovala na multimediálnych stvárneniach a projekciách pre inscenácie v SND, na starosti mala i réžiu slovenskej audioknihy Ruzká klasika od Daniela Majlinga. Pracovala na viacerých dokumentárnych projektoch spolu s oceňovaným fotografom a kameramanom (donedávna i životným partnerom), 47-ročným Martinom Kollárom.

Pracovne navštívila oblasti na Blízkom Východe aj okupované miesta Palestíny. Mária Rumanová absolvovala v roku 2014 štúdium v Ateliéri dokumentárnej tvorby FTF VŠMU v Bratislave, ktoré ukončila krátkometrážnym absolventským filmom Proti srsti. Neskôr pokračovala v nakrúcaní s jeho protagonistami a výsledkom bol jej strednometrážny filmový debut Hotel Úsvit (2017).

FOTO KREHKEJ UMELKYNE NÁJDETE V GALÉRII >>

Mohlo by vás zaujímať: