Smutnú správu o skone obľúbenej herečky potvrdil pre český Blesk jej kolega a kamarát Ivo Niederle. Ten býval v rovnakom dome, ako Kyselková a častokrát jej v ostatnom čase pomáhal.

Marie Kyselková už viac nehrala, Josef Zíma sa viac venoval dychovke.
Marie Kyselková už viac nehrala, Josef Zíma sa viac venoval dychovke.
Zdroj: archív

"Prišla za mnou dcéra z Ameriky. A u mojej princeznej sme strávili dva večery. Dnes ráno za ňou išla jedna z jej dcér, princezná však neotvárala," povedal smutne Niederle. Keď sa zhruba o pol desiatej ráno do bytu dostal, bolo už neskoro. Marie Kyselková sa preslávila najmä ako krásna princezná Lada z kultovej rozprávky Princezná so zlatou hviezdou. Hoci bola postava červenovlasej Lady jej životnou rolou, krásna Princezná so zlatou hviezdou nemala život ako z rozprávky. Tvár Marie Kyselkovej sa pravidelne objavovala na televíznych obrazovkách každé Vianoce a sviatky bez rozprávkového príbehu si už ani nevieme predstaviť. Kyselková však krátko po nej zavesila kariéru na klinec a potom sa z nej stala vrátnička na pražskom internáte.

Marie Kyselková sa narodila v roku 1935 v Brne a chcela byť zdravotnou sestrou. Vyštudovala preto aj zdravotnú školu. Počas štúdia však veľmi rada navštevovala tanečné podniky, kde tancovala a spievala. Mladú dievčinu raz oslovili, či by sa nechcela stať modelkou, tak odišla do Prahy. Na móle si ju potom všimol režisér Jiří Sequens, ktorý jej ponúkol úlohu vo filme Větrná hora (1955). Okrem divadla prišli aj ďalšie filmy Bomba (1957) a Touha (1958). Zlomová však bola postava princeznej v myšom kožúšku, ktorú krásna blondínka pôvodne ani nemala hrať. Režisér Martin Frič ju chcel obsadiť do jednej z menších postáv.

Marie Kyselková už viac nehrala, Josef Zíma sa viac venoval dychovke.
Marie Kyselková už viac nehrala, Josef Zíma sa viac venoval dychovke.
Zdroj: archív

Tesne pred začatím nakrúcania však ochorela hlavná protagonistka Miriam Hynková a režisér musel hľadať novú princeznú. Vybral si Kyselkovú, ktorá v rozprávke doslova zažiarila. Len málokto vie, že 24-ročná herečka už vtedy pod srdcom nosila syna Ondřeje. Krátko po dokončení filmu sa vydala za jeho otca, herca Petra Haničinca.

FOTOGRAFIE PRINCEZNEJ SO ZLATOU HVIEZDOU NA ČELE NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII.

Mohlo by vás zaujímať: