Žiaľ, hoci bol Karol Duchoň hudobný génius, nedokázal zvládnuť démonov, ktorí ho nakoniec priviedli do hrobu. Obdobie slávy a úspechov prepuklo u Duchoňa v roku 1970, keď spieval na Bratislavskej lýre. Nezískal síce cenu, ale všetci odborníci v ňom spoznali speváckeho majstra a fanúšikovia mali nový idol.

Slovenský Tom Jones
Slovenský Tom Jones
Zdroj: ARCHÍV

Nasledoval jeden hit za druhým a vystúpenia nielen vo vtedajších socialistických, ale i v západných krajinách. Za veľkého hudobného soka ho napríklad považoval Karel Gott. Prišiel však rýchly a bolestivý pád. Paradoxne, zapríčinila to aj Duchoňova povaha. Mal rád spoločnosť a rád sa zabával. Nič nechcel premeškať, všetko chcel zažiť naplno.

Neodmietol žiadny prípitok, aby si o ňom nemysleli, že je namyslený. Navyše sa začal báť, že prichádza o poslucháčov, že im už nemá čo ponúknuť. Pil čoraz viac, až sa z neho stal ťažký alkoholik. Zlé bolo i to, že v detstve prekonal infekčnú žltačku, takže alkohol bol preňho smrtiaci. Neskôr mu diagnostikovali cirhózu pečene. Mal iba 35 rokov, keď vysilený zomrel v novembri 1985, deň po svojich meninách. Jeho piesne, napríklad „V slovenských dolinách“, však žijú dodnes.

RETRO ZÁBERY DUCHOŇA NÁJDETE V GALÉRII >>