Chramostová pred kamerou debutovala v roku 1949 v budovateľskom dráme Veliká príležitosť. Dramaticky náročnejšie portréty žien, ktoré preukážu morálne kvality pri ťažkých skúškach za nacistickej okupácie, vytvorila v roku 1950 vo Fričová Pasce a o päť rokov neskôr vo Weissovej snímke Hra o život.

 Strhujúci výkon podala v roku 1968 v Herzová psychologickom horore Spalovač mŕtvol. Až po tridsiatich rokoch sa na plátne objavila v Michalkova dráme Treba zabiť Sekala. V roku 2015 bola uvedená do Siene slávy Národného divadla.

Zomrela herečka Vlasta Chramostová
Zomrela herečka Vlasta Chramostová
Zdroj: Blesk.cz

Angažovala sa v disentu a samizdate, patrila k prvým signatárom Charty 77 a so svojim mužom Stanislavom Milota sa živila výrobou a predajom lámp. Založila doma režimom sledované a prenasledované bytové divadlo. Ešte na jar 1989 bola odsúdená za opozičnú činnosť.

"V nedožitých 93 rokoch v nedeľných skorých ranných hodinách v spánku odišla emeritný členka Národného divadla pani Vlasta Chramostová. Česť jej pamiatke!" uviedol hovorca Národného divadla Tomáš Staněk.

Na verejnosti sa naposledy objavila vo februári na pohrebe manžela a legendárneho kameramana Stanislava Milota († 85).

Posledná rozlúčka s herečkou bude na javisku historickej budovy Národného divadla v pondelok 14. októbra o 11.00 h,  informáciu oznámil hovorca scény Tomáš Staněk.

FOTO HEREČKY Z JEJ NAJZNÁMEJŠEJ ÚLOHY NÁJDETE V GALÉRII:

Mohlo by vás zaujímať: