Aktuálna situácia skomplikovala život celému svetu. Slováci sú zavretí doma a viac ako polovička bez príjmu. No a keďže sú zatvorené aj divadlá a prestalo sa aj natáčať, herci nemajú kde hrať a rovnako odrazu na pár mesiacov prišli o prácu a plácu. Slovenská filmová a televízna akadémia na čele s dcérou herca Andyho Hryca Wandou spolu s kolegami preto prosí vládu a premiéra Igora Matoviča o pomoc.  „V dôsledku zrušenia rôznych akcií prichádzajú tisícky slovenských rodín o svoje príjmy. Máloktorá rodina pôsobiaca v audiovízii má vytvorené také úspory, aby vedela zvládnuť výpadok príjmu jedného rodiča, a už vôbec nie oboch,“ píše sa v liste smerom k našej vláde.

Wanda Adamík Hrycová
Wanda Adamík Hrycová
Zdroj: Profimedia

Umelci a pracovníci v audiovizuálnom priemysle prišli aj s návrhom opatrení, ako to zjednodušiť či prekonať. Napr. poskytnutie bezúročných pôžičiek, odklad splátok či zníženie odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. „Akákoľvek z uvedených foriem pomoci, v ideálnom prípade ich kombinácia, bude významným krokom k zabezpečeniu základných životných potrieb našich rodín,“ stojí v liste. Pod výzvu sa podpísal nielen Milan Lasica, režisér Peter Bebjak, Zuzana Mistríková, ale aj spisovateľ Jozef Heriban či iní. 

 

Ľudí názor umelcov pobúril.
Ľudí názor umelcov pobúril.
Zdroj: Facebook

Spomínaný list však poriadne zdvihol tlak obyčajným Slovákom, ktorí prostredníctvom komentárov vyjadrili svoj názor. Hercom sa rozhodne páčiť nebude. "A keby tak začali šiť rúška a rozdávať seniorom??? Asi by to bolo pod ich úroveň... že sa nehanbia pýtať niečo," komentovala Zuzana. "No keď títo už nemajú peniaze, čo potom tí ostatní chudáci, čo žijú z dôchodku alebo z podpory či iného príspevku... Že sa nehanbia toto zverejniť,"napísala Mária. "Toto hádam nemyslia vážne. A čo my obyčaní ľudia, živnostníci. Mne nájom ani odvody nikto neodpustí, ani nikto ich nezaplatí za mňa,"reagovala pani Vlasta. Postupne pribúdali ďaľšie. "Hanbila by som sa na ich mieste už len za takúto myšlienku,"komentovala pani Veronika.

Obyčajní ľudia poradili hercom a umelcom, čo robiť.
Obyčajní ľudia poradili hercom a umelcom, čo robiť.
Zdroj: Facebook

Našli sa aj takí, ktorí hercom a všetkým, ktorí sa podpísali pod list, odkazujú, že je tu riešenie. "Lidl, Tesco, Jednota prijíma,"alebo "Predajte kabelky a šperky a luxusné topánky a budete mať. Fuj a čo majú robiť potom obyčajní  ľudia, oni majú z čoho žiť. Jáj, z lásky a zo vzduchu. Hanba vám""Sklady s potravinami potrebujú brigádnikov, tak nech sa páči, môžu si ísť zarobiť. Po pódiách vyhukovať, to vie každý, ale pohnúť rukami už asi nie", " Do obchodov treba ísť pomôcť, úplne jednoduché a potom budú môcť i nejaký rožok kúpiť, aby neumreli od hladu," zneli rady čítateľov denníka Plus JEDEN DEŇ na reakcie hercov . 
 

Anketa
Nahneval Vás prístup a postoj spomínaných umelcov?
  • 99%
  • 1%

FOTO UMELCOV, KTORÍ SA PODPÍSALI POD LIST A REAKCIE ĽUDÍ, NÁJDETE V GALÉRII:

Prečítajte si tiež: