Pred vojnou ste mali skvelý život. Keď sa začalo prenasledovanie Židov, od základov sa zmenil. Do bytu k vám vtrhávali gardisti a rabovali, čo sa dalo. Ako ste to ako malý chlapec vnímali?
- Vnímal som to ako veľkú krivdu, keďže som si nebol vedomý žiadnej viny. Najviac ma pri tých rabovačkách vtedy nahnevalo, keď mi gardisti vzali moju plechovú dýku, ktorú som si kúpil z vlastných ušetrených peňazí v oddelení hračiek obchodného domu TeTa za päť korún slovenských. Bola z dvoch polovičiek vylisovaného tenkého plechu a nedalo sa ňou ani papier rozrezať, ani bodať. Označili ju ako zbraň, ktorú Židia nesmeli vlastniť.


Dlhý čas ste sa úspešne skrývali. Keď vás s rodičmi nakoniec našli, mierili na vás revolvermi. To zamáva každým, nieto ešte 11-ročným chlapcom...
- Myslím, že som tie revolvery vtedy nevnímal. Viac ma hnevalo, že nás vyrušili pre slávnostnej večeri. Sesternica s manželom oslavovala výročie sobáša. Zrejme som si myslel, že si aj tentoraz čosi z bytu odnesú, ako bývalo zvykom, a bude zase pokoj. Netušil som, čo nás čaká.

Pavel Taussig v roku 1944 ako 11-ročný chlapec. Záber vznikol krátko pred zatknutím a deportáciou do koncentračného tábora Osvienčim.
Pavel Taussig v roku 1944 ako 11-ročný chlapec. Záber vznikol krátko pred zatknutím a deportáciou do koncentračného tábora Osvienčim.
Zdroj: Reprofoto Pavel Taussig/Prežil som pochod smrti

SÚKROMNÉ ZÁBERY PÁNA TAUSSIGA SPRED VOJNY A PO KONCENTRAČNOM TÁBORE SI POZRITE V GALÉRII


Opisujete hrôzostrašnú cestu dobytčiakom do Osvienčimu. Ako sa dá vôbec prežiť 1,5-dňová cesta hlava na hlave, keď ľudia z vyčerpania umierajú?
- Na cestu dobytčiakom do Osvienčimu nemám príjemné spomienky, ale na hlad či smäd sa nepamätám. Dostali sme jedlo aj vodu, pamätám sa, že v nasledujúcich mesiacoch som často spomínal na jabĺčko, ktoré som potom dlhý čas nevidel. Je však možné, že v prípade nášho transportu išlo o výnimku, to neviem posúdiť.


Čo ste si vtedy mysleli, kam vás vezú?
- Nemal som potuchy, kam nás vezú a čo nás čaká. Neviem, či to vedeli rodičia, ak áno, rozhodne to úspešne predo mnou tajili.

Pokračovanie na ďalšej strane