Počas 40-ročného vládnutia socializmu sa najväčším problémom stala práve uniformita. Ľudia sa od seba v obliekaní príliš neodlišovali, keďže v obchodoch bolo možné kúpiť len málo typov tovaru. Móda bola nedostatková, objavovali sa len sériové konfekcie, tie isté modely len v iných veľkostiach. V televízii a v časopisoch sme síce videli herečky a speváčky v najnovších módnych výstrelkoch, no v obchodoch ste ich nedostali. Zohnali ste ich vtedy, ak ste mohli nakupovať v Tuzexe za bony alebo vycestovať do východného Nemecka po skutočné trendy kúsky.

 

Modely herečiek zo seriálov a filmov, ktoré sa v obchodoch nevyskytovali, si ženy začali šiť doma ručne. A vznikla tzv. Burda móda. Časopis Burda prinášal západnú módu v strihoch a ženy neváhali ani minútku, aby si ich zadovážili. Podobného razenia bol neskôr časopis Dorka. Remeslo krajčírok sa v týchto rokoch naozaj vzmáhalo. A medzi vášnivé krajčírky patrila aj speváčka Beáta Dubasová.

1978 Twisťáky: Čitateľke Janke ušila mamka aj tieto zvoňáky a štýlovú bundičku.
1978 Twisťáky: Čitateľke Janke ušila mamka aj tieto zvoňáky a štýlovú bundičku.
Zdroj: archív

Ako ste vnímali módu za bývalého režimu?

Mám vyštudovanú odevnú priemyslovku, takže som si veci väčšinou ušila sama. Šilo sa podľa módnych časopisov. Tých však nebolo veľa. Zo zahraničných bola Burda, ktorá sa požičiavala, lebo sa dala zohnať len v jednom stánku zahraničnej tlače, a aj to po známosti. Vždy prišlo len pár kusov a všetci sme boli netrpezliví a každý deň vyzvedali, či už prišla Burda. Potom bol ešte časopis Móda, Eva, Dievča, Dorka.

Takže inšporiráciu ste brali hlavne odtiaľ?

Bola taká doba, že keď sme v časopise videli ženy oblečené napr. v áčkovej krátkej sukni s gombíkmi, tak ju o pár dní malo 99 % žien. A bolo úplne jedno, či mala nohy štíhle, dlhé, krátke, krivé, či silnejšie. Jednoducho to nosili všetky, lebo to videli v časopise. Občas na burze platní v Medickej záhrade, kde sme chodievali, sa dal zohnať aj časopis Bravo, kde boli nastylovaní speváci zo Západu, a tak sme sa nimi  inšpirovali. Zohnať v obchodoch sa však tieto kúsky nedali, tak si ich ženy vyrábali aj šili samy.

Speváčka patrila v 80. rokoch medzi módne ikony.
Speváčka patrila v 80. rokoch medzi módne ikony.
Zdroj: archív B.D.