Pán Hlaváček, čítala som, že ste mali mať s pánom Labudom vystúpenie v novembri na východnom Slovensku. Ako bol na tom zdravotne v tom čase?

- Áno, my sme mali v úmysle pripraviť program "Vtipnejší vyhráva", len to bolo len v stave prípravy. Boli sme sa spolu fotiť, mali sme mať v Košiciach na jeseň dve predstavenia, ktoré ale žiaľ bohu kvôli Mariánovmu zdravotnému stavu, lebo už nejako nevládal, sa museli zrušiť. Čiže sme tam už nemohli vycestovať.

Takže, už bol zdravotne na tom zle v poslednej dobe?

- No, on už dávnejšie mal zdravotné problémy. Ťažko povedať, či bola za tým choroba, alebo už staroba, každopádne on už bol veľmi veľmi vyčerpaný. Bral si toho veľa "na rohy". Strašne veľa pracoval, od rána do noci. To vypätie sa potom vie, žiaľ bohu, takto vyvŕšiť. Na spomínaný program sme sa veľmi obaja tešili, že budeme obveselovať ľudí po Slovensku. Žiaľ, už sa tak nestane.

Ako si budete pamätať vášho kamaráta a kolegu Mariána Labudu?

- Len v dobrom, prepánajána. My sme boli spolu 53 rokov v Slovenskom národnom divadle. Odrazu vám odíde niekto, kto je váš spolupracovník a niekto, s kým pracujete v divadle od rána do noci. My sme boli spolu stále na očiach, vedľa seba, kamaráti, veľmi veľmi dobre sme spolu vychádzali. Pre divadlo je to obrovská strata, pre priateľov i rodinu je to samozrejme najväčšia strata a rana. Keď sa niekoho spýtate, koho poznáte z národného divadla, každý vám hneď povie meno Marián Labuda. Bol to skutočne jeden vynikajúci človek. Čo sa dá robiť... len čakať, že niekto podobný vyrastie, ako bol on. Má šikovného syna, vnukov.

Pán Labuda bol jedna z legendárnych postáv slovenského herectva, on je ťažko nahraditeľný...

- Áno, samozrejme.

Viete niečo bližšie, čo sa mu presne stalo?

- Neviem vám povedať. Viem, že Vierka bola doma (pani manželka, pozn. red.). Odpadol, čo som sa dopočul od syna. Tak, jeho stav bol už skutočne veľmi vážny, veľmi veľmi vážny. Veľmi ťažko sa mu už chodilo, veľmi ťažko sa mu dýchalo, ale stále bol osviežením spoločnosti, kde sa objavil, kam prišiel. Vždy bol veľmi vyhľadávaným spoločníkom. Aj teraz, v poslednom období.

On už zrejme v poslednom čase bol väačšinou doma, nie?

- Ale nie, v divadle sme sa nedávno viackrát stretli, len už si nespomínam na konkrétny deň. Čo sa dá robiť. Je to hrozné, žiaľ bohu. Naozaj sme spolu všeličo kde-kade pozažívali. Je mi to veľmi ľúto. Všade, kde sme sa objavili, bol veľmi obľúbený. Spolu sme precestovali s divadlom skoro celý svet. Čo už nám zostáva teraz, len spomínať.

FOTKY LEGENDÁRNEHO MARIÁNA LABUDU NÁJDETE V GALÉRII ČLÁNKU >>

Marián Labuda zomrel v piatok ráno vo veku 73 rokov

Herec Marián Labuda st. odchádzal v piatok ráno z domu v Borinke, kde býval a pri nastupovaní do auta mu prišlo zle a stratil vedomie. Jeho manželka pani Labudová okamžite zavolala záchranárov a na miesto prišli až dve sanitky. Ako sme sa ďalej dozvedeli, na pomoc jej prišiel aj okoloidúci muž, ktorý za asistencie operátora záchrannej služby začal herca oživovať a potom ho v oživovaní vystriedali záchranári, žiaľ, neúspešne. Tí na mieste museli skonštatovať smrť.

„Môžem potvrdiť, že záchranári v piatok zasahovali v Borinke, kde oživovali 73-ročného muža. Žiaľ, napriek ich úsiliu sa ho nepodarilo zachrániť. Lekár musel konštatovať smrť," potvrdila nám v piatok popoludní hovorkyňa záchranárov Alena Krčová.