Do Ameriky ste odcestovali preto, lebo váš manžel sa stal predsedom Valného zhromaždenia OSN. Prečo ste sa rozhodli, že sa celá rodina prispôsobí a zmení bydlisko?

Lebo rodina musí byť pohromade. Nesťahovali sme sa prvýkrát. Rovnako sme s ním boli v Belehrade či v Bruseli. Nedá sa spolu fungovať cez oceán, ani vykonávať takúto náročnú funkciu bez zázemia. Navyše manželova pozícia počíta aj s partnerkou.

Predsa len bola to pre vás veľká zmena. Nebáli ste sa?

Presťahovať sa do inej krajiny nie je nikdy jednoduché. Nedá sa na to ani vopred pripraviť, pretože vás množstvo vecí vždy prekvapí na mieste. Na druhej strane človek viac spozná seba a hlavne som si začala viac vážiť Slovensko. Opäť sa mi potvrdilo, že sa často zbytočne sťažujeme a mnohé veci fungujú u nás lepšie ako v zahraničí.

Máte dve dcéry, no len mladšia s vami žije v Amerike. Ako sa vyrovnáva s novým prostredím?

Lara tu chodí do školy. Začiatky neboli úplne jednoduché, ťažko sa lúčila so slovenskými kamarátmi. Teraz si už zvykla, zžila sa s novým kolektívom.

Moderátorka pôsobí vždy decentne a reprezentatívne.
Moderátorka pôsobí vždy decentne a reprezentatívne.
Zdroj: Emil Vaško

Má s niečím problém?

Nemá žiaden jazykový problém, čo jej pomohlo v začiatkoch, ale stále je rada v kontakte so svojimi kamarátmi na Slovensku.

Ako vyzerá váš bežný deň?

Neviem opísať bežný deň, pretože žiaden deň nie je bežný. Vždy ma čakajú rozdielne povinnosti. Prakticky každý deň mám pozvania na rôzne kultúrne, spoločenské alebo charitatívne podujatia, ktoré organizujú buď OSN, alebo diplomatické misie členských štátov. Popritom, samozrejme, sa starám aj o bežné veci typu varenie, nákupy, starostlivosť o domácnosť.

Ako často chodievate na Slovensko?

Na Slovensko sa dostanem skôr výnimočne, teraz som bola od nášho odchodu v auguste prvýkrát. Pre manželove pracovné povinnosti nepôjdeme domov ani na Vianoce. Jeho pozícia v OSN je na jeden rok, čiže toľko tu aj zostaneme.

S manželom v kancelárii.
S manželom v kancelárii.
Zdroj: archív J. H.

Čo vám najviac chýba?

Rodina a priatelia.

Je vám smutno aj za prácou športovej moderátorky?

Za prácou mi je smutno, na druhej strane sa rozhodne nenudím. Pohybujem sa v inom prostredí, stretávam nových ľudí.

Ste prvou športovou moderátorkou na Slovensku. Bolo to vždy vaším vysnívaným povolaním?

Na túto otázku som odpovedala už mnohokrát. Áno, bol to môj detský sen. K športu mám odmalička veľmi pozitívny vzťah.

Ako začínajúca moderátorka.
Ako začínajúca moderátorka.
Zdroj: archív J. H.

Vedeli by ste si predstaviť, že zostanete žiť v Amerike?

Natrvalo žiť by som nechcela nikde v zahraničí. Vždy sa rada vrátim domov.

Ako trávite voľný čas?

Manžel nemá veľa voľného času. S dcérou sa snažíme spoznávať mesto, v New Yorku je toľko múzeí, galérií, divadiel, že ich určite nestihneme za ten čas všetky navštíviť.

Akí sú Američania v porovnaní so Slovákmi?

V New Yorku sa na vás ľudia na ulici usmievajú, bežne sa vám prihovoria a pochvália vás. Neviem celkom charakterizovať, akí sú Američania, lebo komunita, s ktorou sa stretávame, je z celého sveta. Aj celé mesto je napokon mix rôznych národov a národností. Takže je naozaj tolerantné. Ani si neviem predstaviť, čo by ste museli urobiť, aby ste na ulici šokovali. Tu je všetko normálne.

Cestovanie si užíva plnými dúškami, hoci jej chýba rodina i blízki priatelia.
Cestovanie si užíva plnými dúškami, hoci jej chýba rodina i blízki priatelia.
Zdroj: archív J. H.

Ak prídete na Slovensko, budete opäť pokračovať vo svojej práci moderátorky?

Verím, že budem.

Ste manželkou diplomata, zúčastňujete sa na rôznych honosných udalostiach, kde vždy pôsobíte veľmi decentne a reprezentatívne. Aký máte vzťah k móde?

Pozitívny ako každá žena, na druhej strane nie som žiadna nákupná maniačka. Rada si dám poradiť od skúsených stylistiek. Preferujem minimalizmus. Okrem spoločenských podujatí som v New Yorku najčastejšie v džínsach a v tričku.

Mnohé ženy s pribúdajúcim vekom riešia rôzne skrášľovacie procedúry a prepadajú panike. Ako ste na tom vy? Riešite to vôbec?

Že všetci starneme, je jedna z mála spravodlivých vecí. So svojimi vráskami a nedokonalosťami zatiaľ v pohode spolunažívam a verím, že to tak aj zostane. Výsledky „skrášľovania“, ktoré tu často vidím, sú mi dostatočným varovaním (úsmev).

Pri svojich dcérach vyzerá veľmi mladistvo. Vanesa (25! vľavo a Lara (14) vpravo.
Pri svojich dcérach vyzerá veľmi mladistvo. Vanesa (25! vľavo a Lara (14) vpravo.
Zdroj: Emil Vaško

Ďalšie zaujímavé témy na čítanie: