Na film Dubček, venovaný kľúčovým momentom roka 1968, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili nielen život obľúbeného politika, ale aj život v celom Československu, prišlo v pondelok večer obrovské množstvo pozvaných hostí. Premiéra sa odohrávala až v troch veľkých sálach, ktoré za pár minút praskali vo švíkoch. Pred 19. hodinou boli už všetky sedadlá beznádejne obsadené, no prítomných neustále pribúdalo.

A práve vtedy sa začal diať taký chaos, že ľudia neveriacky krútili hlavami. Spoločnosť, ktorej RTVS zverila do rúk celú premiéru, nemala situáciu vôbec pod kontrolou. Známe tváre desiatky minút postávali pri zábradlí a iba márne hľadali čo i len jedno voľné miesto. Jedným z nich bol aj moderátor správ RTVS Ľubomír Bajaník. Asi 20 minút stál v uličke a nenašiel sa nikto, kto by ho usadil. Až napokon, po trápnych chvíľach, ho niekde urýchlene pichli.

Hoci sa film premietal až v troch sálach, kapacity nestačili.
Hoci sa film premietal až v troch sálach, kapacity nestačili.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Niečo podobné zažíval aj herec Marián Slovák. „Dostal som pozvánku od kamaráta spisovateľa Ľuboša Juríka. Moja žienka (pozn. red. Eva Matejková) nemohla ísť, tak som išiel s kamarátom. Prišli sme do kina, chvíľu sme čakali. Na prvom poschodí nás poslali do sály číslo 5, že tam je menej ľudí. Prišli sme hore, len tam bolo všetko obsadené, tak sme išli opäť dole. Odtiaľ nás poslali do sály 1. Čakali sme opäť desať minút a potom som sa opýtal, prečo nás nepúšťajú ďalej. Nejaký pán povedal, že premietajú iný film a že sa skončí až o 19.30. To malo byť až o 25 minút. Potom ma tam uvidela jedna milá slečna a povedala mi, aby som šiel s ňou opäť do sály číslo 5. Usadila nás v predposlednom rade. Konečne sme si sadli a asi po 10 minútach prišla iná slečna a poslala nás preč, že na tieto miesta prídu ďalší ľudia. Tak toto ma už naštvalo! Mal som pozvánku, nešiel som tam len tak. Znova nás poslali do sály číslo 1 a to som už odmietol. Bol som nahnevaný, tak som sa radšej išiel prejsť popri Dunaji a išiel som domov. Nevieme nič organizovať a ani spustiť premiéru o 19. hodine, všetko sa posúvalo. Bola to čistá katastrofa, a to som film ani nevidel!“ povedal nám rozzúrený herec na druhý deň.

Nebol však jediný. Herec Marek Majeský, ktorý dorazil s manželkou, sa do sály tiež nedostali, nahnevane sa zvrtli a odišli. „Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník bol z otrasnej organizácie s nervami v koncoch. Keď videl, čo sa deje, protestne sa postavil a odišiel pred začiatkom preč,“ dozvedeli sme sa z nášho zdroja. No to ani zďaleka nie je všetko! Najväčšia hanba bola, že spoločnosť zabudla poslať pozvánku staršiemu synovi Alexandra Dubčeka Pavlovi. „Pavol Dubček sa pozvánky nedočkal. RTVS mu na poslednú chvíľu vybavila špeciálnu, aj to na Rádiožurnál,“ dodal náš zdroj. Rovnaký chaos vládol aj na afterparty po filme. Ľudia sa tlačili v priestoroch malého baru a pred vstupom čakali vo fronte ako na teplé rožky. Nikto z prítomných nekontroloval pozvánky, na žúr sa tak mohol dostať hocikto, dokonca aj bežný okoloidúci. „Otrasná organizácia!“ hromžili nahnevaní umelci.

ODCHÁDZAJÚCEHO SLOVÁKA A POSTÁVAJÚCEHO BAJANÍKA SI POZRITE V GALÉRII

Prečítajte si aj:

Zapojte sa do diskusie pod článkom a vyjadrite svoj názor...