Nebohú pani Jolku, Rysovej mamu, si v Lučenci ešte mnohí pamätajú. „Spomínam si, keď som začínala pracovať v lekárni, chodila k nám.

Kupovala masťové základy, z ktorých pripravovala rôzne mastičky,“ dozvedeli sme sa od miestnej lekárničky Izabely.

Chýr skvelej kozmetičky sa rýchle rozniesol za hranice okresu a za pani Jolkou nelenili chodiť ženy aj z Bratislavy. „Bola veľmi šikovná a obľúbená. Masírovala, pripravovala krémy, čistila tváre, robila masky, jednoducho všetko, čo robí vyučená kozmetička.

Pracovala do vysokého veku, hoci ju už chrbát veľmi bolel. Dokonca aj jeden kožiar k nej posielal pacientov, ktorí neboli lekársky prípad,“ povedala Rysová.

Aká matka, taká...

Rysová sa stále môže pochváliť peknou tvárou. Sú za tým práve špeciálne mastičky jej mamy? „Nič som od nej neodkukala. Nemala na mňa ani čas. Dva- alebo trikrát za život mi vymasírovala tvár. Mala som od nej nejaké krémy, ale ináč nič.

Všetko to odišlo s ňou, čo sa dá robiť,“ spomína si herečka. Sama vraj nikdy nepatrila k tým, ktoré pravidelne vyhľadávali pomoc odborníčky na pleť každý mesiac. „Ja som ku kozmetičke nechodila. Nejako na to nikdy nebol čas.

Používam krémy, ktoré si kupujem. Navyše v divadle a pri nakrúcaní sa mi toľko babrali s tvárou… Vždy som si dobre vyčistila pleť, umyla mydlovou vodou a hotovo,“ smeje sa Rysová.