Pred dvomi rokmi porodila pár dní pred najkrajšími sviatkami v roku svoje tretie dieťa. K dcére Petre (24) a synovi Markovi (12) pribudla malá Sofia. Tesne pred Vianocami minulého roku zasa dala moderátorka na materskej dovolenke definitívnu bodku za úpravami v  novom dome v Rakúsku. Na prvú adventnú nedeľu ho prvýkrát rozsvietili stovkami sviečok, ktoré montovali majstri celé dva dni.

No a pred tohtoročnými Vianocami urobila Martina naozaj radikálne rozhodnutie. Stane sa z nej politička. Sympatická blondínka, ktorá neraz informovala z moderátorského kresla o horších aj lepších rozhodnutiach či o veľkých prešľapoch politikov, sa teraz ocitá v tejto ostro sledovanej spoločnosti.

Adrenalín je to o to väčší, že sa jednoducho nezaradí do zabehanej parlamentnej strany, ale spolu s ostatnými vrátane svojho straníckeho šéfa Borisa Kollára sa ocitá tak trochu na zelenej lúke. Je na túto zmenu pripravená? Sama priznáva, že situácia je pre ňu nová a ešte celkom netuší, čo ju čaká.

Na poslednú chvíľu

„Ešte pred pár týždňami by mi ani nenapadlo, že pôjdem touto cestou. Ale to sú presne tie veci, ktoré neviete predpokladať, no udejú sa a vy na ne už len reagujete, hovorí bývalá moderátorka, pred ktorou Markíza v októbri definitívne zabuchla dvere.

„Ponuku od Borisa Kollára som dostala už dosť dávno, ale rozhodla som sa naozaj o päť minút dvanásť. Stále som si premietala všetky za a proti. Rozhodnutie nakoniec prišlo v jednom momente, veľmi spontánne,“ dodáva Martina, ktorá je na kandidátke strany Sme rodina – Boris Kollár hneď na treťom mieste.

Rodinu vraj zanedbávať nebude.
Foto: archív

Netají, že rozhodnutie spolupracovať s Borisom Kollárom veľmi ovplyvnilo práve to, že sa jej verejne zastal v čase, keď prišla o zamestnanie i za zverejnené články a komentáre o utečencoch, ktoré neoslavovali ich exodus do Európy. „Dal mi dostatok času, vôbec na mňa netlačil,“ pochvaľuje si jeho prístup.

Sprevádzal ju manžel

Rozhodnutie o svojom zvrtnutí kariéry, samozrejme, konzultovala aj s manželom Igorom (40), ktorý podniká s autoservisom. „Áno, chodil so mnou na všetky stretnutia, ktoré predchádzali môjmu súhlasu so vstupom do strany,“ potvrdzuje Martina.

Šimkovičová s Kollárom do politiky: Čo jej na to povedala televízia?

Pre rodinu to bude určite nová situácia, ale keďže sa všetko ešte rozbieha, itinerár, ako budú fungovať, sa bude prispôsobovať aktuálnej situácii. V jednom má však jasno: „Či je to politika, práca, alebo čokoľvek iné, pre mňa je prvoradá rodina.“

Azda sa to Martine, vyštudovanej pedagogičke, ktorá sa chce v strane venovať záležitostiam školstva, ale aj kultúry, naozaj podarí. Čiastočne vie, čo to obsahuje, bola aj pri tom, keď sa do politiky pred rokmi chystala jej kolegyňa Aneta Parišková, ktorá dnes prevádzkuje materskú škôlku. Do strany ANO ju vtedy naverboval Pavol Rusko.

„Veľa sme sa o tom spolu rozprávali, takže mám v živej pamäti, čo všetko zvažovala,“ hovorí Martina. Polemizovať o tom, ako dopadne strana, za ktorú sa chystá kopať, nechce: „Všetko je tak, ako má byť. Nechcem byť žiadnym prorokom, uvidíme,“ hovorí. Keby šance a zmysel nevidela, angažovať sa nebude.

Ženy schladia mužov

Ženy podľa nej rozhodne do politiky patria: „Nemyslím si, že je to výsada mužov. Dopĺňame sa. Ženy by mali byť v politike tými, ktoré do nej vnesú teplo a v pravý čas obrúsia zbytočne vyostrené hrany. Muži niekedy zbytočne idú do konfrontácie a sú príliš chladní,“ myslí si.

„Žena v politike by sa nemala stať chlapom, mala by ostať hlavne ženou,“ dodáva. Okrem nej minimálne jedna žena na významnom mieste v strane bude – na piatom mieste kandidátky svieti totiž meno expartnerky Borisa Kollára Petry Krištúfkovej.


Dnes je už na opačnej strane barikády.
Foto: archív

Politik a podnikateľ s ňou má dcéru a stihol už oficiálne vyzdvihnúť jej pracovitosť a šikovnosť. „Zatiaľ nás ešte nepredstavili,“ zareagovala diplomaticky Martina Šimkovičová, ktorá v prvom rade chce aktívne a nielen kritizovaním z gauča obývačky pomerov v politike prispieť k tomu, aby sa jej deťom žilo na Slovensku pokojne a aby mohli cestovať.

„Keď vidíte, kam svet speje, nemôžete byť mimo. Je pravda, že niekedy mám politiky dosť a namiesto správ plných nepokojov si pustím s deťmi kreslenú rozprávku a prevetrám si hlavu.“ Tento luxus si však čoskoro nebude môcť dopriať často – byť v obraze, čo jej ponúknu bývalí kolegovia, musí byť.