Magda Paveleková, rodená Lorinczová, sa narodila v Leviciach ako prvorodená dcéra do zemianskej rodiny. „Narodila som sa pred mnohými rokmi napoludnie. Táto skutočnosť a fakt, že som bola dievča, hlboko otriasli mojím otcom. Očakával syna, následníka trónu,“ vyznála sa vo svojej autobiografii Spomienky starej herečky pani Majda.

Jej mama Mária bola síce krásna žena, ale v čase pôrodu mala len 17 rokov a na materstvo bola nezrelá. O herečku sa starala najmä vychovávateľka a rodičovskej lásky sa jej veľa nedostalo. „Spomínam si na jeden okamih, ktorý sa mi vryl do pamäti. Mohla som mať päť rokov, mama mala asi dvadsaťdva. Stála uprostred izby vo večerných šatách a bola krásna. S obdivom som sa pritúlila k jej krásnym rukám obťažkaným zlatom. Jediným pohybom sa ma zbavila a povedal: Máš studené ruky. Až ma z teba striaslo!“ Herečkinej mladšej sestre Elene sa rodičovskej lásky dostalo viac, údajne hlavne preto, že na rozdiel od Majdy ona sa narodila pekná.

Herečka Majda Paveleková († 84).
Herečka Majda Paveleková († 84).
Zdroj: archív

Aj keď herečka nemala s rodičmi práve ideálne vzťahy, ich nezmyselná smrť ju hlboko zasiahla. Otec jej zomrel veľmi skoro počas bombardovania Levíc cez druhú svetovú vojnu a matka ostala na výchovu dcér sama. Po vojne rodine zhabali majetok a v minulosti solventná rodina sa musela prispôsobiť novým, oveľa skromnejším podmienkam. Smrť matky bola ešte bolestnejšia. Počas pobytu v Tunisku ju postihla infekcia mozgu, ktorá mala po návrate na Slovensko fatálne následky.„Mám taký pocit, že zlé veci sa u nás stávajú vždy na Vianoce. Prichádzajú pomaly, nenápadne, ale zato neodvratne. Doma vládla pohoda, boli sme doma, mamička sa dobre cítila, hoci sa jej ťažšie rozprávalo. Nečujne stála za mnou a práve vtedy sa na mňa vrhla a chcela mi zovrieť hrdlo. Bola nepríčetná a mala veľkú silu. Naraz sa prebrala a začala plakať. Uložila som ju spať a zrazu som počula strašný krik. Bola to dcéra Ninočka. Mama ju dusila. Už bola zase mimo. Boli to pre mňa strašné chvíle,“spomíla v životopise herečka, ktorej matka skonala na psychiatrii na samotke, lebo obťažovala ostatných pacientov. S chorobou sa trápila rok a pol.

Odchod jedinej dcéry Jediná dcéra Magdy Pavelekovej sa volala Soňa, ale všetci jej hovorili Ninočka. Bolo to plánované a vytúžené dieťa po piatich rokoch manželstva. Nikdy vraj nebola chorá, až keď mala 34 rokov. „Jedného dňa mi hovorí: „Mami, nemám ja rakovinu? Mám na brušku takú hrčku.“ A ja som jej s úsmevom povedala: „Áno, máš! To posledné štádium.“ Mala som pravdu. Bola to rakovina,“ vyznála sa z najťažších chvíľ v živote herečka vo svojej autobiografii.

Majda Paveleková s mamou.
Majda Paveleková s mamou.
Zdroj: reprofoto/ archív

"Jej očká sa zatvorili a nastalo strašné ticho. Vtedy sa vo mne čosi zlomilo. Vedela som, že odišla. Sestričky ticho plakali, ja som neplakala. Vedela som, že je ešte v miestnosti s nami. Bolo to 23. decembra.“ Po dcére ostali dvaja chlapci Tomáš a Andrej, ktorým sa zo všetkých síl pani Majda snažila zaplniť po odchode mamy prázdne miesta v srdci.

Napriek všetkým ranám osudu, ktoré herečka so šarmom sebe vlastným preskákala, mala šťastie na osudového muža Štefana. Ten po jej boku stál neuveriteľných 61 rokov. Zomrel koncom januára roku 2014 vo veku 86 rokov. Pani Majda sa z tejto straty nespamätala. „Som urazená a nahnevaná, že mi to muž urobil. Lebo sme boli dohodnutí, že ja odídem ako prvá,“ vyznala sa svojím typickým čiernym humorom herečka, ktorá roky rozdávala na javisku aj v súkromí úsmevy. Legendárna herečka Majda Paveleková napokon zomrela 20. júla. 2015 v skorých ranných hodinách vo svojom dome v Dunajskej Lužnej.

FOTO Z JEJ ŽIVOTA A DETSTVA NÁJDETE V GALÉRII:

Prečítajte si tiež: